+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Double Eagle, nejvzácnější zlatá mince světa, je v Praze.

Autor: Internet

double_eagle_1933

Do Prahy v neděli odpoledne přiletěla na dvoudenní výstavu nejdražší zlatá mince světa. Jde o dvacetidolarovou minci známou jako Double Eagle a je to vůbec poprvé v historii, co se dostala do Evropy. Unikátní minci doprovází speciální americká ochranka.

1933 Double Eagle

Pro numismatiky je Double Eagle totéž, co pro filatelisty Modrý mauricius. Zkrátka mince snů. Naprostá většina z nich ji přitom dosud ani neměla možnost vidět. Ten čas přichází právě teď. V pondělí a v úterý bude vzácná mince vystavena v nové budově Národního muzea v Praze, než poputuje na další zastávku svého evropského turné.

Mince, jejíž jméno v překladu znamená Dvojitý orel, pochází z roku 1933 a její cena je závratná - přinejmenším čtvrt miliardy korun. Za tolik (7,6 milionu dolarů) byl jediný soukromý exemplář Dvojitého orla vydražen v New Yorku v roce 2002. Stejných mincí je na světě pouze třináct a jen jedna jediná je v soukromých rukách. Všechny ostatní jsou majetkem vlády USA.

double_eagle_1933

Nyní je to poprvé, kdy Národní muzeum americké historie vyslalo předmět ze své numismatické sbírky na cestu po Evropě. Výstava je součástí evropského turné, během něhož mince putuje do sedmi hlavních evropských měst: Londýna, Dublinu, Bruselu, Prahy, Varšavy, Osla a Helsinek.

Na Double Eagle je pozoruhodné, že ještě před sedmdesáti lety existovalo těchto zlatých mincí téměř půl milionu kusů. Kdyby se dochovaly i ve zlomku takového počtu, už by rozhodně nešlo o světovou raritu. Za vším je rozhodnutí Spojených států, které se na pokraji tehdejší světové ekonomické krize rozhodly upustit od zlatých mincí a prakticky všechny Dvojité orly nechaly roztavit, aniž by se vůbec dostaly z mincovny ven.

Zdroj: tn.cz
Starší aktuality


Archiv aktualit