Aktuální ceny: Cena zlata 2394.055 USD/oz   Cena stříbra 31.3705 USD/oz   USD 22.770 Kč   EUR 24.640 Kč  
Nákup v  

Podcast nad zlato nejen o Návštěvnickém centru ČNB

Podcast
1.9.2023 | Zlaťáky

Hostem našeho čtvrtého dílu je hlavní archivář ČNB Jakub Kunert, se kterým jsme nahlédli do expozice Lidé a peníze v krásných prostorách bývalého trezoru a do části Za měnou prezentující ucelený vývoj měny a financí v Česku.Věděli byste, kolik váží druhá největší mince na světě, která se ukrývá v bývalém trezoru ČNB? Jaké významné archiválie má banka ve svém depozitáři a na jaké sběratelské mince se mohou numismatici už teď těšit? To vše a mnohem více se dozvíte v našem dalším dílu Podcastu nad zlato.


Zlaťáky.cz jsou smluvním partnerem ČNB od roku 2006. V portfoliu firmy se dají tedy zakoupit jak sběratelské mince, tak speciální ražby jakou je například Kněžna Ludmila. Sbírání českých pamětních mincí vydávaných Českou národní bankou má u nás tradici, která sahá až do dob Rakouska-Uherska. Všeobecného rozšíření dosáhlo za panování Františka Josefa I. Nově vzniklý Československý stát na tuto tradici navázal v roce 1923, kdy začal vydávat svatováclavské dukáty ražené v mincovně ve slovenské Kremnici. Od roku 2001 přichází ČNB s pravidelnými pětiletými cykly.Česká národní banka je svojí podstatou jedinečná a nenahraditelná. Expozice Za měnou vás vezme nejen na cestu za naší měnou, ale také vám poodhalí, co vše se skrývá za ní a za zdánlivě neproniknutelnými pojmy, které jsou s ní spojeny. Dozvíte se co vše Česká národní banka dělá, aby v naší zemi dosáhla cenové a finanční stability a zajistila plynulost peněžního oběhu. Poznáte, kdo, proč a jak rozhoduje o nastavení a nástrojích měnové politiky, finanční stability nebo dohledu nad finančním trhem.

Zatoužili jste se někdy podívat do opravdového trezoru? Teď máte příležitost. Právě v původním trezoru Živnostenské banky, dnes České národní banky, se nachází expozice Lidé a peníze. Dozvíte se zde vše o české a československé měnové historii a centrálním bankovnictví v mezinárodním kontextu. O zajímavosti tu rozhodně není nouze. Možná vás překvapí, jak peníze vznikly, jak se vyvíjely a jak s nimi ruku v ruce vznikal finanční systém.

Nejnovějším přírůstkem, který na vás v expozici čeká, je unikátní vysokohmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč! Tuto minci, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě, vydala ČNB v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny. O této události si můžete přečíst na našem bloguDalší aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.215.16.238

Holoubek koncern