Cena a grafy platiny
AKTUÁLNÍ CENA PLATINY
1 UNCE: 941,77 $ | 853,89 € | 21 359,34 Kč
1 GRAM: 30,28 $ | 27,45 € |686,72 Kč
10. 9. 2024 14:02
PLATINA - MLADÝ KOV S PERSPEKTIVOU
Platina má na rozdíl od zlata a stříbra, které byly známy nejstarším civilizacím, poměrně nedávnou historii. Datovat ji lze od 18. století. Konkrétně do roku 1751, kdy byla zařazena do kategorie drahých kovů.
Přesto první důkaz použití platiny vznikl podle odborníků 700 let př. n. l. Jednalo se o slavnou „Casketu z Théb“. Tato malá schránka byla zdobena hieroglyfy ze zlata, stříbra a také již zmíněné platiny.
Zastoupení na londýnském trhu
První záznamy o obchodu s drahými kovy sahají do 17. století, tedy do doby, kdy započala éra zlatých horeček. Následkem přílivu zlata do Evropy byl v Londýně, jakožto významném finančním a obchodním centru, založen tzv. „London Good Delivery List“. Mezinárodní obchodní asociace získala právo udělit rafineriím, dodržující stanovené standardy kvality pro drahé kovy, povolení vstupu na londýnský trh.
Pravidla pro obchodování s platinou byla stanovena v roce 1973 prostřednictvím „London Platinum and Palladium Quotation“ předchůdce dnešního LPPM. Obchodní sdružení „The London Platinum & Palladium Market“ působí jako hlavní spojovací článek mezi trhem a dalšími oficiálními institucemi. Podílí se na stanovení tržních cen pro platinu a palladium v hlavních obchodních centrech po celém světě.
Platina vzácnější než zlato
Odborné prognózy vývoje těžby uvádí, že platina je asi 20 krát vzácnější než zlato. Těžba platiny je tedy oproti zlatu výrazně nižší, avšak spotřeba neustále roste. V ročním srovnání je to pouze 200 tun platiny na 3000 - 3500 vytěžených tun zlata. Proto ji, stejně jako stříbro, můžeme klasifikovat známkou „velmi podhodnocený kov“. Současně je její získání velmi náročné a často bývá pouze vedlejším produktem těžby jiných kovů.
Platina je vnímána jako průmyslový kov. Využití nalézá při výrobě optických vláken, termočlánků a katalyzátorů. Ve farmaceutickém průmyslu je důležitou součástí chemoterapie. Oblíbeným kovem je také při výrobě šperků. Platina, na rozdíl od stříbra, neoxiduje a splňuje vysoké nároky jak na estetiku, tak na praktičnost. Své trvalé místo platina nalezla také v podobě investičních mincí a slitků z platiny . Přestože jejich tradice je kratší než u stejných produktů ze zlata, splňují veškerý potenciál stát se předním investičním aktivem.
Omezené zdroje přírodního bohatství
Největším producentem platiny je Jihoafrická republika. V roce 2022 vytěžila okolo 140 tun kovu, což odpovídá až 80 % celosvětové produkce. Dalšími významnými těžaři jsou Rusko s cca 20 tunami, následuje Zimbabwe s 15 tunami a Severní Amerika s cca 9,3 tunami.
Hlavní faktory, které ovlivňují cenu platiny
- Globální nabídka a poptávka - hlavní spotřebitel platiny je průmysl. Vzrůstající poptávka může tento trend navýšit až o 12 %
- Ekologizace - je známo, že platina se používá ve vozidlech s vysokou emisí CO₂ . Dojde-li k přechodu na ekologičtější automobily, může dojít k poklesu zájmu a tedy i ceny. Tato skutečnost naopak nahrává druhému kovu, palladiu.
- Zdroje a těžba kovu v JAR - největším producentem platiny je Jihoafrická republika. Ekonomická a geopolitická situace, stejně jako rozhodnutí země o objemu těžby, bude mít zásadní dopad na trh.
- Černé labutě - neočekávané události, která zamíchají kartami světové ekonomiky a tedy i cenami drahých kovů.
- Americký dolar - ceny investičních kovů a platina není výjimkou, významně ovlivňuje měnová politika americké centrální banky.
- Česká koruna - pro naše investory bude také určující posílení nebo oslabení národní měny.