Aktuální ceny: Cena zlata 2378.905 USD/oz   Cena stříbra 30.786 USD/oz   USD 22.820 Kč   EUR 24.630 Kč  
Nákup v  

Cena a grafy palladia

AKTUÁLNÍ CENA PALLADIA

1 UNCE: 996,32 $ | 920,92 € | 22 736,11 Kč

1 GRAM: 32,03 $ | 29,61 € |730,98 Kč

22. 5. 2024 23:46

PALLADIUM - NEJVZÁCNĚJŠÍ KOV MODERNÍHO SVĚTA

Palladium je jeden z nejcennějších platinových kovů. Odhady expertů uvádějí, že je 15 krát vzácnější než platina a vůči zlatu dokonce 30 krát. Stejně jako platina nemá ani palladium nijak dlouhou historii, kterou se může pochlubit zlato či stříbro.

Objev palladia se datuje do roku 1803, kdy jej izoloval anglický chemik a fyzik William Hyde Wollaston a o rok později jej pojmenoval podle asteroidu Pallas. Zpočátku bylo palladium pokládáno za bezcenný produkt získaný těžbou platiny, dnes je však prokázáno, že patří mezi nejhodnotnější kovy na trhu.

The London Platinum & Palladium Market

Přední organizace, zabývající se obchodem s palladiem v hlavních centrech po celém světě, jsou zastoupeny na londýnském trhu. Řídí se pravidly, ukotvenými v roce 1984 prostřednictvím „London Platinum and Palladium Quotation“, předchůdcem dnešního „The London Platinum & Palladium Market“. Obchodní sdružení LPPM je klíčovým prostředníkem mezi trhem v Londýně a dalšími oficiálními orgány. Zajišťuje a podporuje spolehlivý vývoj trhu s platinou a palladiem.

Limitované a závislé zdroje palladia

Zásoby palladia nejsou nijak obrovské, globální produkce činí jen něco kolem 210 tun ročně a je tedy podobná jako u platiny. Nově odhalená ložiska vykazují často tak malou koncentraci kovu, že případná těžba by byla prodělečná. Vznikla tím závislost na dvou hlavních producentech. Více než 40 % palladia pochází z Jihoafrické republiky. Rusko v roce 2022 vytěžilo dokonce 44 %. Zbylá procenta si dělí USA, Kanada, Zimbabwe a ostatní státy.

Limity těžby se odrážejí na trhu a jakýkoliv výpadek zdroje se výrazně promítá také do ceny. Důkaz jsme mohli pozorovat v březnu roku 2022. Válka na Ukrajině a následné protiruské sankce doslova vystřelily cenu palladia na rekordní úroveň více než 3440 USD/Oz.


Nezastupitelnost kovu zvyšuje poptávku

Palladium nalezlo zásadní využití v automobilovém průmyslu. Jako důležitá součást katalyzátorů přispívá ke snižování emisí z výfukových plynů. Zároveň je jako jediný kov schopen za určitých teplot zachytit vodík, což ho činí nenahraditelným v chemickém odvětví. Antikorozní, hypoalergenní a antioxidační vlastnosti předurčily palladium nahradit dosud tradiční kovy ve stomatologii a šperkařství. Kov splňuje minimální nároky na údržbu a nevyvolává alergické reakce při styku s lidským tělem

Nesporný potenciál uplatňuje palladium také na trhu s investičními kovy Světové mincovny a rafinerie na tento fakt reagují trvalým rozšířením svého portfolia o investiční mince a slitky z palladia. Na výsluní se tak dostávají paralelní řady předních investičních titulů z kovu, který stále představuje cosi nového a jedinečného

Hlavní faktory, které ovlivňují cenu palladia

  • Nabídka versus poptávka – podle vývoje by v roce 2023 měla poptávka činit cca 9,7 mil. uncí. Z důvodu poklesu nabídky se prohloubí deficit, který již bude přesahovat 700 000 Oz, což je nejvyšší hodnota od roku 2018
  • Vývoj ekologizace – zásadní podíl vytěženého palladia je využíván v katalyzátorech, které|odbourávají škodlivé výfukové plyny benzinových automobilů. Současný trend ochrany životního prostředí navádí ke zvýšení spotřeby tohoto kovu.
  • Geopolitika – největší produkce palladia připadá v podstatě na dvě země. Vztahy JAR a Ruska s okolním světem budou rozhodující pro export a dostupnost kovu na trhu.
  • Černé labutě – zvraty celosvětového rozsahu dokáží zásadně změnit pohled a vnímání tradičních hodnot
  • Americký dolar – kurz národní měny největší ekonomiky světa souvisí s politikou americké centrální banky
  • Česká koruna – trend v posilování nebo oslabení měny je nutné brát v úvahu ve vývoji cen drahých kovů
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.239.95.36

Holoubek koncern