Z důvodu delší dodací lhůty od našich dodavatelů si vyhrazujeme právo na prodloužení doby dodání. Více info na stránce oznameni.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Cena palladia a grafy palladia

  1 gram1 421 Kč   55,94 €   $63.26    
    1 unce 40 298 Kč   1.585,91 €   $1,793.41    

investiční palladium

Palladium patří společně s platinou mezi drahé a vzácné kovy. Historie palladia není tak dlouhá, jako je u zlata a stříbra. Objev palladia se datuje do roku 1803, kdy jej objevil spolu s rhodiem z platinové rudy v jižní Americe anglický chemik a fyzik William Hyde Wollaston. Palladium bylo získáno z platinové rudy pomocí lučavky královské, přidáním kyanidu truťnatého, kdy následně vznikl kyanid palladnatý a zahříváním se uvolnilo čisté palladium.

The London Platinum & Palladium Market (LPPM)

LPPM je obchodní sdružení, které působí jako koordinátor činností prováděných jménem svých členů a dalších účastníků na trhu v Londýně. Působí jako hlavní článek mezi trhem a regulátory – dalších oficiálních orgánů. To vše zajišťuje a podporuje kvalitní vývoj na trhu s platinou a palladiem, kde mohou všichni účastníci získat pocit důvěry a s důvěrou i pracovat. Trh je řízen předsedou a řídícími výbory, které každoročně volí své členy. Přední organizace zabývající se platinou a palladiem v hlavních centrech po celém světě jsou zastoupeny na londýnském trhu.

Zásoby palladia nejsou nijak obrovské. Více než 40 % palladia se těží v jižní Africe, přes 40 % je produkováno v Rusku a zbytek připadá na USA, Kanadu, Zimbabwe a ostatní státy. Celková roční produkce činí cca 200 tun což představuje cca 6 500 000 uncí. Největší spotřeba tohoto kovu, který je také spíše chápán jako průmyslový kov je v automobilovém průmyslu, elektronickém průmyslu a také šperkařském průmyslu. Zbytek připadá na chemický průmysl, zubní lékařství a investice. Hlavním hybatelem ceny je tedy průmysl. Nalézání vhodných míst s vyšší koncentrací palladia je málo, aby se vyplatilo vůbec začít těžbu. Rovněž také trh s tímto kovem není velký a hlavním držitelem palladia, a to více než 50 % je Rusko, které může cenu také ovlivňovat. To vše bude mít vliv na budoucí růst ceny.

1986-2016-palladium