Aktuální ceny: Cena zlata 2405.235 USD/oz   Cena stříbra 29.101 USD/oz   USD 23.130 Kč   EUR 25.200 Kč  
Nákup v  

2. díl - Jak proplouvat světem investičních kovů

Blog
2.1.2024 | Ing. Jakub Petruška, Zlaťáky

Investiční slitky a mince jsou produkty velmi likvidní, okamžitě směnitelné za peníze. Na trhu jsou však dostupné také sběratelské mince s limitovaným nákladem v řádu desítek, stovek nebo tisíců kusů na celý svět. V tomto případě se již nebavíme pouze o kovu, ale také o přidané hodnotě, stanovené z uměleckého a sběratelského hlediska. V druhém díle naší třídílné série vás provedeme Moderní a historickou numismatikou, v níž se mince mohou zhodnocovat výrazně nad kov, což ale samozřejmě závisí na poptávce a nabídce po daném titulu.Třídílná série pro začínající investory do drahých kovů vás provede těmito tématy:

1. díl: Vstup do světa investic a jak začít
2. díl: Moderní a historická numismatika
3. díl: Diverzifikace portfolia

Moderní a historická numismatika

Numismatika je fascinující oblast, historická věda, která se zabývá platebními prostředky a to napříč jednotlivými epochami lidstva. Svůj základ má ve sbírání, zkoumání a studiu mincovních artefaktů, což nám dává možnost hlouběji se ponořit do daleké minulosti a pokusit se vysledovat, jaká byla doba, ve které mince, medaile spatřila světlo světa. Numismatika je jednou z mnoha věd, která nám odhaluje minulost a pomáhá nám ji dnes lépe poznat.

Záběr numismatiky je velice rozsáhlý a obrovský. Každá civilizace, říše měla své mince, které představovaly část jejich kultury, které nám nyní mohou poodhalit dávná tajemství. Nicméně i moderní doba přináší nové obzory a moderní numismatika si postupně razí cestu ke zhodnocení. Nenese si pouze historickou hodnotu, ale také umělecké ztvárnění, na němž můžeme pozorovat excelentní dovednosti mincovních mistrů.


Numismatika a investice 

V dnešní době numismatika představuje nejen koníček, ale také může být cestou k investování. Mince nejsou pouze cenné, zahrnují v sobě i umělecké a historické kouzlo. Numismatika tak přináší nejen místo na bezpečné uložení finančních prostředků a ochranu proti negativním vlivům dnešního globálního světa, ale také potenciál na zhodnocení.
Avšak i zde je potřeba si nastavit určité priority a zodpovědět mnoho otázek, než do této oblasti skutečně budeme investovat. Sbírat je možné jakékoliv mince, z různých období, vytvářet ucelené sbírky a tím zvyšovat jejich potenciální hodnotu. Avšak je potřeba mít na paměti, že numismatika je velice rozsáhlý obor a hodnota se odvíjí od různých faktorů. Není historická mince, jako historická mince. To samé platí pro dnešní moderní numismatiku.


Jak tedy tuto oblast správně uchopit?

V prvé řadě je potřeba si říci, jak jsem v této oblasti zdatný. Zda mám s numismatikou nějaké zkušenosti, či nikoliv. Od toho se pak odvíjí strategie investice. Pokud jsem začátečník, je doporučeno zaměřit se v prvé řadě na méně nákladné mince. Takový potenciál přinášejí spíše běžné mince z kategorie investičních. Avšak i ty přináší možnost sběratelství. Přesto, že se jedná pouze o hodnotu kovu, v případě, že někomu chybí konkrétní ročník dané mince, může se hodnota navýšit i o část sběratelskou. Vše závisí na poptávce a nabídce.

Výběr oblasti numismatického zájmu. Jak již bylo řečeno, každá historická etapa s sebou přináší i konkrétní mince. Proto je tedy nutné zvážit, na kterou se chci zaměřit a do které potenciálně vložím své prostředky.

Horizont investice. Délka investice hraje jednu z hlavních rolí v rozhodování se o investování. Pokud se hodlám numismatice věnovat dlouhodobě, je za to, aby se stala součástí celkového portfolia, jelikož to není záležitost na krátkou dobu a zabere nejen spoustu času, ale také bude blokovat finanční prostředky delší dobu. 

Kolik mohu a jsem ochoten do této oblasti vložit finančních prostředků. Musím myslet na to, že i když vím, že prostředky nebudu potřebovat roky, může se stát, že se dostaví nečekaná situace. Tedy i zde platí základ diverzifikace portfolia a numismatiku je potřeba doplnit i klasicky likvidními investičními produkty.

Zmapování si trhu. Zjistit si, kde budu dané mince kupovat. Zda na aukcích, v numismatických obchodech, inzerci atd. Je nutné mít jistotu, že to co kupuji a do čeho ukládám své prostředky je skutečné v pořádku a eliminuji tak rizika možného podvodu.


Tuzemská a zahraniční numismatika 

Raritní zlaté a stříbrné mince, které jsou raženy v omezeném nákladu, pocházejí z různých koutů světa včetně České a Slovenské republiky. Dá se tvrdit, že nabídka kategorie zlaté mince zahraniční a stříbrné mince zahraniční vám přinášejí svět do dlaně. Zlaté mince a stříbrné mince od ČNB jsou dědictvím naší vlasti. Mince NBS jsou zlatým a stříbrných pokladem našeho nejbližšího souseda.
Každá z těchto mincí může být obrazem kultury, historie a jedinečnosti země, ze které pochází a doby, kdy byla vyražena. Může přinášet také obecně srozumitelné a nadčasové náměty z přírody, vědy a techniky či popkultury. Sběratelské mince jsou jedinečné a vedle klasických investičních mincí v sobě nesou další významný potenciál pro budoucí zhodnocení. Produkty numismatiky nejsou založeny pouze na ceně kovu, ale také na výjimečnosti a vzácnosti, která dává příležitosti k růstu tržní hodnoty.

Pamětní mince jsou raženy k různým příležitostem, výročím, nebo jsou věnovány významným osobnostem. Každým rokem vychází další a další drahocenné mince, kterých je velmi málo a jejichž kontext s dobou se již nikdy nebudou opakovat. V tomto tkví krása numismatiky, čím méně kusů, tím je mince vzácnější a žádanější.

Podívejme se na rozdíly mezi sběratelskými a investičními mincemi 

Parametry Numismatika Investiční mince
Velmi omezený náklad ražbyANO (v řádu jednotek, desítek a stovek kusů)NE (v milionech kusů)
Vysoká kvalita ražby - ProofANO (jsou využívána speciální razidla určená přímo pro ražbu nejvyšší kvality)NE (běžná kvalita, sériová výroba)
Originální baleníANO (sběratelské etue, ve kterých jsou mince dodávány)NE (až na výjimky bez etue)
CertifikátANO (mince jsou certifikovány a často také číslovány)NE (až na výjimky nemají certifikát)
RaritnostANO (striktně limitovaná emise)NE (razí se neustále nebo ve vysokých nákladech)
Zhodnocení ANO (mince by se měly časem zhodnotit nad hodnotu kovu, nicméně vše závisí na poptávce po daném titulu)NE (pouze cena kovu v aktuálním čase)
Rychlá likviditaNE (investice na delší časový horizont)ANO (okamžitá likvidita)
DPHzlaté NE (osvobozeny od DPH), stříbrné ANO (zatíženy DPH)zlaté NE (osvobozeny od DPH), stříbrné ANO (zatíženy DPH)
Pokles ceny zlataNE (mince si zachovává i při poklesu ceny kovu hodnotu, v čase má trend růstu)ANO (hodnota mince také klesá - je přímo závislá na spotové ceně kovu)

Vidíme tedy, že raritní mince jsou investicí na delší časový horizont, nicméně představují velmi dobrý potenciál na zhodnocení oproti klasickým investičním mincím, které drží jen hodnotu kovu v danou chvíli. Je dobré mít na paměti, že při investici do zlata, případně stříbra je důležité si zajistit v prvé řadě likviditu. Mít v portfoliu investiční slitky, mince a tento základ doplnit o vhodnou numismatickou raritu. Doporučujeme postupovat v tomto pořadí, protože v případě potřeby hotovosti, můžete investiční produkty snadněji a rychleji odprodat.

Pokud již investujete, měli byste z těchto důvodů zvážit i otevřené možnosti numismatiky. Cena sběratelských kusů se udržuje i v případě, že dochází k propadu kovů na burze. Díky své vzácnosti nejsou výhradně závislé na ceně kovu a proto v průběhu času jejich hodnota roste. Jako u každé jiné dlouhodobé investice je nutné pečlivě promyslet, jakou sumu je člověk schopen uložit do numismatiky. Není výhodné minci koupit a vzápětí prodat. Nicméně i z krátkodobého hlediska může dojít k velkému nárůstu ceny - vše ovlivňuje nabídka a poptávka. Potenciál zhodnocení ovlivňuje výběr titulu, množství ražených kusů a zájem mezi zkušenými sběrateli i laiky. Jak již bylo řečeno, likvidita je nižší, jelikož odprodej se odehrává například formou aukcí nebo komisního prodeje.

Tyto popsané mince jsou moderní formou numismatiky. Je však potřeba zmínit i historické mince z celého světa. Platidla z dob dávno minulých můžeme označit za skutečné poklady, které v sobě nesou autentičnost historických epoch velkolepých říší i podrobených zemí. Jsou to mince, které prošly staletími a tisíciletími a jsou dědictvím našich předků. Mince, které zažily období prosperity i propadů a jsou tak němými pamětníky lidstva.
Pokud někdo takovou minci získá nebo uvažuje, že ji zařadí do svého portfolia, klade si otázky. Kdo tuto minci vlastnil přede mnou? Kdo ji třímal v rukou? Jakými dějinnými zvraty prošla? Jednoduše řečeno, tato numismatika v sobě ukrývá tu pravou historii a nevyčíslitelnou hodnotu. Ale stejně jako u moderní numismatiky závisí vždy na konkrétním titulu, počtu vyražených kusů a také stavu zachovalosti. 

Závěrečný díl Vás upozorní na důležitost rozložení finančních prostředků do více investičních nástrojů.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.210.151.5

Holoubek koncern