2. díl - Jak proplouvat světem investičních kovů
Investiční slitky a mince jsou produkty velmi likvidní, okamžitě směnitelné za peníze. Na trhu jsou však dostupné také sběratelské mince s limitovaným nákladem v řádu desítek, stovek nebo tisíců kusů na celý svět. V tomto případě se již nebavíme pouze o kovu, ale také o přidané hodnotě, stanovené z uměleckého a sběratelského hlediska. V druhém díle naší třídílné série vás provedeme Moderní a historickou numismatikou, v níž se mince mohou zhodnocovat výrazně nad kov, což ale samozřejmě závisí na poptávce a nabídce po daném titulu.
Třídílná série pro začínající investory do drahých kovů vás provede těmito tématy:
1. díl: Vstup do světa investic a jak začít
2. díl: Moderní a historická numismatika
3. díl: Diverzifikace portfolia
Moderní a historická numismatika
Numismatika je fascinující oblast, historická věda, která se zabývá platebními prostředky a to napříč jednotlivými epochami lidstva. Svůj základ má ve sbírání, zkoumání a studiu mincovních artefaktů, což nám dává možnost hlouběji se ponořit do daleké minulosti a pokusit se vysledovat, jaká byla doba, ve které mince, medaile spatřila světlo světa. Numismatika je jednou z mnoha věd, která nám odhaluje minulost a pomáhá nám ji dnes lépe poznat.
Záběr numismatiky je velice rozsáhlý a obrovský. Každá civilizace, říše měla své mince, které představovaly část jejich kultury, které nám nyní mohou poodhalit dávná tajemství. Nicméně i moderní doba přináší nové obzory a moderní numismatika si postupně razí cestu ke zhodnocení. Nenese si pouze historickou hodnotu, ale také umělecké ztvárnění, na němž můžeme pozorovat excelentní dovednosti mincovních mistrů.
Numismatika a investice
V dnešní době numismatika představuje nejen koníček, ale také může být cestou k investování. Mince nejsou pouze cenné, zahrnují v sobě i umělecké a historické kouzlo. Numismatika tak přináší nejen místo na bezpečné uložení finančních prostředků a ochranu proti negativním vlivům dnešního globálního světa, ale také potenciál na zhodnocení.
Avšak i zde je potřeba
si nastavit určité priority a zodpovědět mnoho otázek, než do této oblasti skutečně budeme investovat.
Sbírat je možné jakékoliv mince, z různých období, vytvářet ucelené sbírky a tím zvyšovat jejich potenciální hodnotu. Avšak je potřeba mít na paměti, že numismatika je velice rozsáhlý obor a hodnota se odvíjí od různých faktorů. Není historická mince, jako historická mince. To samé platí pro dnešní moderní numismatiku.
Jak tedy tuto oblast správně uchopit?
V prvé řadě je potřeba si říci, jak jsem v této oblasti zdatný. Zda mám s numismatikou nějaké zkušenosti, či nikoliv. Od toho se pak odvíjí strategie investice. Pokud jsem začátečník, je doporučeno zaměřit se v prvé řadě na méně nákladné mince. Takový potenciál přinášejí spíše běžné mince z kategorie investičních. Avšak i ty přináší možnost sběratelství. Přesto, že se jedná pouze o hodnotu kovu, v případě, že někomu chybí konkrétní ročník dané mince, může se hodnota navýšit i o část sběratelskou. Vše závisí na poptávce a nabídce.
Výběr oblasti numismatického zájmu. Jak již bylo řečeno, každá historická etapa s sebou přináší i konkrétní mince. Proto je tedy nutné zvážit, na kterou se chci zaměřit a do které potenciálně vložím své prostředky.
Horizont investice. Délka investice hraje jednu z hlavních rolí v rozhodování se o investování. Pokud se hodlám numismatice věnovat dlouhodobě, je za to, aby se stala součástí celkového portfolia, jelikož to není záležitost na krátkou dobu a zabere nejen spoustu času, ale také bude blokovat finanční prostředky delší dobu.
Kolik mohu a jsem ochoten do této oblasti vložit finančních prostředků. Musím myslet na to, že i když vím, že prostředky nebudu potřebovat roky, může se stát, že se dostaví nečekaná situace. Tedy i zde platí základ diverzifikace portfolia a numismatiku je potřeba doplnit i klasicky likvidními investičními produkty.
Zmapování si trhu. Zjistit si, kde budu dané mince kupovat. Zda na aukcích, v numismatických obchodech, inzerci atd. Je nutné mít jistotu, že to co kupuji a do čeho ukládám své prostředky je skutečné v pořádku a eliminuji tak rizika možného podvodu.
Tuzemská a zahraniční numismatika
Raritní zlaté a stříbrné mince, které jsou raženy v omezeném nákladu, pocházejí z různých koutů světa včetně České a Slovenské republiky. Dá se tvrdit, že nabídka kategorie zlaté mince zahraniční a stříbrné mince zahraniční vám přinášejí svět do dlaně. Zlaté mince a stříbrné mince od ČNB jsou dědictvím naší vlasti. Mince NBS jsou zlatým a stříbrných pokladem našeho nejbližšího souseda.
Každá z těchto mincí může být obrazem kultury, historie a jedinečnosti země, ze které pochází a doby, kdy byla vyražena. Může přinášet také obecně srozumitelné a nadčasové náměty z přírody, vědy a techniky či popkultury. Sběratelské mince jsou jedinečné a vedle klasických investičních mincí v sobě nesou další významný potenciál pro budoucí zhodnocení. Produkty numismatiky nejsou založeny pouze na ceně kovu, ale také na výjimečnosti a vzácnosti, která dává příležitosti k růstu tržní hodnoty.
Pamětní mince jsou raženy k různým příležitostem, výročím, nebo jsou věnovány významným osobnostem. Každým rokem vychází další a další drahocenné mince, kterých je velmi málo a jejichž kontext s dobou se již nikdy nebudou opakovat. V tomto tkví krása numismatiky, čím méně kusů, tím je mince vzácnější a žádanější.
Podívejme se na rozdíly mezi sběratelskými a investičními mincemi
Parametry | Numismatika | Investiční mince |
Velmi omezený náklad ražby | ANO (v řádu jednotek, desítek a stovek kusů) | NE (v milionech kusů) |
Vysoká kvalita ražby - Proof | ANO (jsou využívána speciální razidla určená přímo pro ražbu nejvyšší kvality) | NE (běžná kvalita, sériová výroba) |
Originální balení | ANO (sběratelské etue, ve kterých jsou mince dodávány) | NE (až na výjimky bez etue) |
Certifikát | ANO (mince jsou certifikovány a často také číslovány) | NE (až na výjimky nemají certifikát) |
Raritnost | ANO (striktně limitovaná emise) | NE (razí se neustále nebo ve vysokých nákladech) |
Zhodnocení | ANO (mince by se měly časem zhodnotit nad hodnotu kovu, nicméně vše závisí na poptávce po daném titulu) | NE (pouze cena kovu v aktuálním čase) |
Rychlá likvidita | NE (investice na delší časový horizont) | ANO (okamžitá likvidita) |
DPH | zlaté NE (osvobozeny od DPH), stříbrné ANO (zatíženy DPH) | zlaté NE (osvobozeny od DPH), stříbrné ANO (zatíženy DPH) |
Pokles ceny zlata | NE (mince si zachovává i při poklesu ceny kovu hodnotu, v čase má trend růstu) | ANO (hodnota mince také klesá - je přímo závislá na spotové ceně kovu) |
Vidíme tedy, že raritní mince jsou investicí na delší časový horizont, nicméně představují velmi dobrý potenciál na zhodnocení oproti klasickým investičním mincím, které drží jen hodnotu kovu v danou chvíli. Je dobré mít na paměti, že při investici do zlata, případně stříbra je důležité si zajistit v prvé řadě likviditu. Mít v portfoliu investiční slitky, mince a tento základ doplnit o vhodnou numismatickou raritu. Doporučujeme postupovat v tomto pořadí, protože v případě potřeby hotovosti, můžete investiční produkty snadněji a rychleji odprodat.
Pokud již investujete, měli byste z těchto důvodů zvážit i otevřené možnosti numismatiky. Cena sběratelských kusů se udržuje i v případě, že dochází k propadu kovů na burze. Díky své vzácnosti nejsou výhradně závislé na ceně kovu a proto v průběhu času jejich hodnota roste. Jako u každé jiné dlouhodobé investice je nutné pečlivě promyslet, jakou sumu je člověk schopen uložit do numismatiky. Není výhodné minci koupit a vzápětí prodat. Nicméně i z krátkodobého hlediska může dojít k velkému nárůstu ceny - vše ovlivňuje nabídka a poptávka. Potenciál zhodnocení ovlivňuje výběr titulu, množství ražených kusů a zájem mezi zkušenými sběrateli i laiky. Jak již bylo řečeno, likvidita je nižší, jelikož odprodej se odehrává například formou aukcí nebo komisního prodeje.
Tyto popsané mince jsou moderní formou numismatiky. Je však potřeba zmínit i historické mince z celého světa. Platidla z dob dávno minulých můžeme označit za skutečné poklady, které v sobě nesou autentičnost historických epoch velkolepých říší i podrobených zemí. Jsou to mince, které prošly staletími a tisíciletími a jsou dědictvím našich předků. Mince, které zažily období prosperity i propadů a jsou tak němými pamětníky lidstva.
Pokud někdo takovou minci získá nebo uvažuje, že ji zařadí do svého portfolia, klade si otázky. Kdo tuto minci vlastnil přede mnou? Kdo ji třímal v rukou? Jakými dějinnými zvraty prošla? Jednoduše řečeno, tato numismatika v sobě ukrývá tu pravou historii a nevyčíslitelnou hodnotu. Ale stejně jako u moderní numismatiky závisí vždy na konkrétním titulu, počtu vyražených kusů a také stavu zachovalosti.
Závěrečný díl Vás upozorní na důležitost rozložení finančních prostředků do více investičních nástrojů.
Další aktuality
-
Analýza trhu7.11.2024 Investiční zlato pod lupou, aneb jak si zlato vedlo v říjnu 2024
-
Blog25.10.2024 Připravte se na čínský Nový rok s výstavou na ostravské prodejně Zlaťáky.cz
-
Blog8.10.2024 Dluh USA přes 35 bilionů – Ať volby vyhraje kdokoli, vítězem bude zlato!
-
Zajímavost7.10.2024 Postoj ČNB ke zlatu je neměnný - Budování zlatého pokladu pokračuje
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystoupal k novým výšinám - Zlato se přiblížilo k hranici 2 600 USD / Oz
-
Blog18.9.2024 Mimořádná ražba dukátu svatý Václav: Výjimečná příležitost od České národní banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato přepisuje historické tabulky
-
Analýza trhu5.8.2024 Černé ponděli na finančních trzích
-
Blog30.7.2024 Série Royal Tudor Beasts – královská zvířata Jindřicha VIII.
-
Blog16.7.2024 Rakouský národní poklad se jmenuje „Münze Österreich“
-
Analýza trhu12.7.2024 Zlato neplánuje letní dovolenou - spanilá jízda pokračuje
-
Blog2.7.2024 Originální dárky ke svatbě
-
Blog28.5.2024 Procestujte svět se sběratelskými mincemi
-
Blog14.5.2024 Vydejte se za 7 divy světa s novou sérií sběratelských mincí
-
Zajímavost29.4.2024 Zahájení výstavy ke 125. výročí australské mincovny Perth Mint
-
Blog16.4.2024 Investice do fyzického kovu aneb proč se stát naším klientem
-
Analýza trhu12.4.2024 Zlatý býk je nezastavitelný
-
Zajímavost28.3.2024 Staré bankovky stále můžete proměnit ve zlato
-
Analýza trhu21.3.2024 Březnové zasedání FEDu poslalo zlato na rekordní hodnotu 2 200 USD/Oz
-
Blog19.3.2024 Jak mohou drahokamy, krystaly či perleť obohatit vaši sbírku zlatých i stříbrných mincí?