Aktuální ceny: Cena zlata 2333.72 USD/oz   Cena stříbra 30.349 USD/oz   USD 22.680 Kč   EUR 24.570 Kč  
Nákup v  

Zlatý býk je nezastavitelný

Analýza trhu
12.4.2024 | Ing. Jakub Petruška, Zlaťáky.cz

Pátek 12. dubna se s největší pravděpodobností zapíše do historie, protože zlato stanovilo další rekord a pokořilo laťku 2 400 USD / Oz (v korunovém vyjádření cca 56 800,- Kč). Cesta se tak otevírá k další stovce a brzy nás možná čeká další maximum.Zlato se nedávno přehouplo do prvního měsíce druhého čtvrtletí a jeho zářivá jízda pokračuje vesele dál. Zdá se, že zlatý býk je k nezastavení a stejně, jako jiné instrumenty se veze na velice pozitivní vlně a stanovuje jeden rekord za druhým. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend mohl změnit, ba právě naopak, je pravděpodobné, že se dočkáme vyšších a vyšších sfér.

Rekapitulace nedávného vývoje zlata

V posledním únorovém týdnu zlato rázně šláplo na pomyslný “plynový pedál” a dostalo se od prosince 2023 na 3-měsíční maximum cca 2 082 USD / Oz (cca 48 800 Kč). Tento prvotní impuls měly na svědomí horší data z výroby a stavební aktivity v USA, růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti, snižující se inflace a také opětovný náznak představitelů FEDu na obrat v měnové politice.

Avšak to byl teprve začátek oné “zlaté spanilé jízdy”. Začátkem března (konkrétně 8.3.2024) atakoval žlutý kov hodnotu 2 180 USD / Oz (cca 50 400 Kč). Následující dny a týdny se pak nesly ve znamení udržování pozic a mírné korekce.

Nicméně 20. března se zlato opět vydalo vzhůru. Důvodem bylo zasedání americké centrální banky FED. Úrokové sazby sice ponechala beze změny, avšak následná konference se nesla na neutrální vlně a zlato tak pokořilo hranice 2 200 USD / Oz. Po velikonočních svátcích se pozitivní nálada žlutého kovu nevytratila a do měsíce dubna vstoupilo se sešlápnutým plynovým pedálem.

Na apríla se zlato vyhouplo k úrovni téměř 2 254 USD / Oz (cca 53 050 Kč), což rozhodně nebyl žert a 9. dubna pokořilo další laťku 2 363 USD / Oz (cca 55 000 Kč). O den později přišla menší sprcha po uveřejnění aktuálních dat ohledně americké inflace za měsíc březen, která byla o něco vyšší než se očekávalo. To vyvolalo menší výprodeje a zlato se stáhlo k hranici 2 327 USD / Oz.

Zlato pokořilo laťku 2400 USD/Oz

Avšak ani horší inflace nezabránila tomu, aby dnes (tedy 12. dubna 2024) zlato atakovalo a stanovilo další rekord 2 417 USD / Oz (cca 57 300 Kč).

Je zřejmé, že i přes přísnou monetární politiku FEDu si zlato razí svou vlastní cestu, ignoruje sílu dolaru a je hnáno především ekonomickou a geopolitickou nejistotou podporovanou pokračujícími nákupy centrálních bank, zvyšující se poptávkou ze strany asijského trhu - především obyvatelstva Číny, které se obrací ke konzervativní ochraně bohatství, kterým je právě žlutý kov - což je způsobeno bobtnajícími problémy v čínské ekonomice. Dalším tahounem je také poptávka Indie. Dále je potřeba zmínit růst zadlužování, které vidíme napříč světem, především enormně v USA. A nespočet dalších, potenciálních “černých labutí”, které se pak výrazně podepisují na prorůstovou stranu žlutého kovu.

Hnací katalyzátory jsou nyní velice dobře nastaveny a dá se očekávat další zářivá zlatá jízda.


 


Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.200.86.95

Holoubek koncern