Aktuální ceny: Cena zlata 2404.325 USD/oz   Cena stříbra 29.007 USD/oz   USD 23.140 Kč   EUR 25.190 Kč  
Nákup v  

Březnové zasedání FEDu poslalo zlato na rekordní hodnotu 2 200 USD/Oz

Analýza trhu
21.3.2024 | Ing. Jakub Petruška, Zlaťáky.cz

Ve dnech 19 - 20. března bylo na pořadu dne další a trhy velice očekávané zasedání americké centrální banky FED. Rovněž i toto druhé měnověpolitické setkání v tomto roce se neslo v duchu rozhodování o dalším vývoji měnové politiky, nastavení úrokových sazeb a velká pozornost byla věnována především aktualizovaným ekonomickým projekcím, které byly oznámeny na následné tiskové konferenci.Po agresivní měnové politice, které započala v březnu 2022, trhy v letošním roce očekávaly postupné uvolňování sazeb. Avšak aktuální data o inflaci vidinu změny vyvrátila, FED ponechal sazby na stávajících hodnotách v pásmu 5,25 - 5,50 %
a investoři se začali smiřovat s tím, že obrat nastane pravděpodobně později.

Oči trhů se poté obrátily na tiskovou konferenci, která se nesla v neutrálním duchu. Podle dostupných informací roste ekonomika USA solidním tempem, inflace ochlazuje, ale stále není na vytoužené úrovni 2%, míra nezaměstnanosti je nízká a ekonomika tvoří solidní počet nových pracovních míst. Rovněž zaznělo, že k obratu měnové politiky, a tedy ke snížení sazeb, dojde ve chvíli, kdy si bude FED jistý, že nehrozí rozjetí další inflační spirály. Následkem tak byl nejen růst akciových trhů, ale také růst žlutého kovu, který se přehoupl přes rekordní hodnotu 2 200 USD/Oz.
Pozitivní vlna se přelila i do čtvrtečního obchodování a zlato se dostalo na úroveň téměř 2 204 USD/Oz (cca 50 700 Kč). V korunovém vyjádření došlo k určitému poklesu z důvodu posílení české koruny. Ta reagovala na středeční zasedání ČNB, kde došlo ke snížení sazeb o 0,50%, tedy na úroveň 5,75% a zlato v určité míře zlevnilo.

Letošní rok je zatím pro zlato velice příznivý a i přes protivítr v podobě vysokých úrokových sazeb ze strany FEDu si udržuje své pozice a pokořuje rekord za rekordem. Na počátku roku se cena zlata pohybovala na úrovni kolem 2 063 USD/Oz (cca 46 200 Kč). První rekordní hodnoty se objevily v březnu, který zlato započalo hodnotou kolem 2 085 USD/Oz (cca 48 800 Kč). Následně v dalším týdnu dosáhlo úrovně 2 180 USD/ Oz (cca 50 400 Kč). A i přes mírnou korekci jej nynější zasedání americké centrální banky poslalo k hranici 2 210 USD/Oz (cca 51 400 Kč).
K dnešnímu dni tedy cena zlata vzrostla o přibližně 7% v dolarovém vyjádření, v korunovém vyjádření o téměř 10%.

Tedy je patrné, že i žlutý kov netrpělivě čeká na otevření stavidel a otočení kormidla k opětovně umírněné měnové politice. To v kombinaci s geopolitickými problémy, možného tvrdého přistání ekonomiky USA, vzniku recese, růstu zadlužení, americkými volbami, problémy čínské ekonomiky, atd., vytváří pro rok 2024 velice příznivé podmínky pro jeho další růst a pokořování dalších rekordů.


Tabulka vývoje úrokových sazeb FED od roku 2022Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.210.151.5

Holoubek koncern