Mimořádná ražba dukátu svatý Václav: Výjimečná příležitost od České národní banky
Česká národní banka se rozhodla uctít bohatou historii naší země prostřednictvím mimořádné ražby dukátu svatého Václava u příležitosti stého výročí první ražby Svatováclavských dukátů. Tyto jedinečné obchodní mince představují nejen symbol české státnosti a tradice, ale také cenný investiční artikl, který může do budoucna přinést zhodnocení. Pro všechny sběratele, investory a milovníky historie je tato ražba jedinečnou příležitostí k doplnění portfolia o významnou ražbu s historickou i kulturní hodnotou.
Svatý Václav: Symbol české státnosti
Svatý Václav, český kníže z rodu Přemyslovců, je jednou z nejvýznamnějších postav české historie a neodmyslitelným symbolem naší státnosti. Narodil se přibližně v roce 907 a vládl v době, kdy se formoval raný český stát. Jeho vláda, ačkoliv byla krátká, měla zásadní vliv na utváření české identity a postavení českých zemí v tehdejší Evropě. Přes jeho relativně mladý věk se stal významným představitelem křesťanských hodnot a národním hrdinou, jehož odkaz přetrvává dodnes.
Václav byl vychován v křesťanském duchu, především svou babičkou Ludmilou, která se později stala svatou. Byl znám svou oddaností křesťanství, šířením místu a diplomacií, což se odrazilo i v jeho vztazích se sousedními státy. Pro svou spravedlivou vládu, šíření vzdělanosti a upevnění křesťanských hodnot byl populární mezi svým lidem.
Vláda knížete byla přerušena roku 935 (někdy uváděno 929), kdy byl zavražděn na příkaz svého bratra z důvodů častých rozporů o způsobech vlády. Tento čin, známý jako „bratrovražda ve Staré Boleslavi“, se stal jedním z nejznámějších momentů české historie a v srdcích českého lidu Václavovi zajistila nesmrtelnost.
Brzy po jeho zavraždění byl prohlášen za mučedníka a později kanonizován. Stal se patronem českých zemí a jeho odkaz jako ochránce národa a symbolu státnosti přetrvává až do současnosti. V legendách byl Václav vykreslován jako ideální vládce – spravedlivý, zbožný a ochraňující své poddané. Tyto legendy měly velký vliv na formování národní identity a státotvorných myšlenek.
Svatováclavská tradice je hluboce zakořeněna v české kultuře. Každoročně si 28. září připomínáme Den české státnosti, který je spojen právě s knížetem Václavem. Tento den není jen oslavou jeho osobnosti, ale také připomínkou hodnot, které zastával – víru, spravedlnost, oddanost vlasti a odhodlání ochránit svůj národ. Socha svatého Václava na Václavském náměstí v Praze se stala jedním z nejsilnějších symbolů české historie a svobody národa.
Tradice dukátů svatého Václava
Svatováclavský dukát nebyl zákonným platidlem, ale obchodní mincí bez určené nominální hodnoty. Váha dukátu je 3,49 gramů a má ryzost 986/1000 Au. Jeho vydávání inicioval ministr financí Alois Rašín, přičemž ražbu zajišťovala mincovna Kremnica. Mince je vyrobena ze směsi zlata a mědi. Na dukátech je vyobrazen vévoda Václav s mečem a štítem, s nápisem „NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“ po obvodu. Rub mince zdobí státní znak a dvojitá snítka lípy.
V roce 1929 byly na připomenutí výročí smrti sv. Václava vydány pětidukáty a desetidukáty, které jsou pětinásobkem resp. desetinásobkem jednoduchého dukátu. V roce 1951 byly dukáty raženy znovu, ale nebyly tehdy určeny k prodeji a byly uloženy v trezoru Státní banky, která věnovala jeden kus každé nominální hodnoty Národnímu muzeu v Praze, Moravskému muzeu v Brně a Slovenskému národnímu muzeu V Bratislavě.
Svatováclavský dukát je oblíbenou sběratelskou mincí, a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí. K nejvzácnějším a nejcennějším dukátům patří rozhodně ročníky 1938 a 1939, kterých bylo vyraženo do 100 kusů.
Proč investovat do dukátů?
Mimořádné ražby dukátu svatého Václava nejsou jen otázkou sběratelství, ale i zhodnocení finančních prostředků. Investice do zlata je po staletí považována za bezpečný způsob uchování hodnoty majetku. Zlato je odolné vůči inflaci a jeho hodnota z dlouhodobého hlediska roste. Dukáty svatého Václava tak mohou být ideálním nástrojem pro ty, kteří chtějí investovat nejen do vzácného kovu, ale i do kulturního dědictví.
Kromě investičního potenciálu mají tyto dukáty také emocionální hodnotu, protože jsou spojeny s historií a národními symboly. Držet v ruce dukát svatého Václava znamená mít kousek české historie přímo ve své sbírce, který se přenáší z generace na generaci.
Nenechte si ujít tuto příležitost a obohaťte svou sbírku o tento výjimečný artefakt české historie.
Další aktuality
-
Analýza trhu7.11.2024 Investiční zlato pod lupou, aneb jak si zlato vedlo v říjnu 2024
-
Blog25.10.2024 Připravte se na čínský Nový rok s výstavou na ostravské prodejně Zlaťáky.cz
-
Blog8.10.2024 Dluh USA přes 35 bilionů – Ať volby vyhraje kdokoli, vítězem bude zlato!
-
Zajímavost7.10.2024 Postoj ČNB ke zlatu je neměnný - Budování zlatého pokladu pokračuje
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystoupal k novým výšinám - Zlato se přiblížilo k hranici 2 600 USD / Oz
-
Blog18.9.2024 Mimořádná ražba dukátu svatý Václav: Výjimečná příležitost od České národní banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato přepisuje historické tabulky
-
Analýza trhu5.8.2024 Černé ponděli na finančních trzích
-
Blog30.7.2024 Série Royal Tudor Beasts – královská zvířata Jindřicha VIII.
-
Blog16.7.2024 Rakouský národní poklad se jmenuje „Münze Österreich“
-
Analýza trhu12.7.2024 Zlato neplánuje letní dovolenou - spanilá jízda pokračuje
-
Blog2.7.2024 Originální dárky ke svatbě
-
Blog28.5.2024 Procestujte svět se sběratelskými mincemi
-
Blog14.5.2024 Vydejte se za 7 divy světa s novou sérií sběratelských mincí
-
Zajímavost29.4.2024 Zahájení výstavy ke 125. výročí australské mincovny Perth Mint
-
Blog16.4.2024 Investice do fyzického kovu aneb proč se stát naším klientem
-
Analýza trhu12.4.2024 Zlatý býk je nezastavitelný
-
Zajímavost28.3.2024 Staré bankovky stále můžete proměnit ve zlato
-
Analýza trhu21.3.2024 Březnové zasedání FEDu poslalo zlato na rekordní hodnotu 2 200 USD/Oz
-
Blog19.3.2024 Jak mohou drahokamy, krystaly či perleť obohatit vaši sbírku zlatých i stříbrných mincí?