Aktuální ceny: Cena zlata 2344.225 USD/oz   Cena stříbra 27.879 USD/oz   USD 23.700 Kč   EUR 25.270 Kč  
Nákup v  

3. díl - Jak proplouvat světem investičních kovů

Blog
16.1.2024 | Ing. Jakub Petruška, Zlaťáky

V předchozích dílech jsme se věnovali úskalí dnešního světa a výhodám investování do drahých kovů. Vysvětlili jsme si něco málo o zlatě a stříbře jako komoditách, následně jsme se zaměřili na samotnou investici do fyzického kovu a podívali se blíže na úskalí numismatiky. V závěrečném díle si získané poznatky shrneme a řekneme si pár informací, jak co nejlépe uspořádat své portfolio.
Třídílná série pro začínající investory do drahých kovů vás provede těmito tématy:

1. díl: Vstup do světa investic a jak začít
2. díl: Moderní a historická numismatika
3. díl: Diverzifikace portfolia

Diverzifikace portfolia

Každý investor by měl mít na paměti, že drahé kovy plní hlavní funkci a tou je především uchování hodnoty bohatství v čase.  Představují jakýsi přístav bezpečí v dobách nejistých a poskytují ochranu proti destrukcím dnešního, velmi rychle se měnícího světa, který je postaven na bezcenných penězích jež ztrácí hodnotu před očima. Kovy jsou ale věčné, což vidíme od počátku věků. O čem jiném to můžeme říci? O "papírcích" zcela určitě nikoliv. Tato rizika dnešního světa si uvědomuje stále více lidí a z toho důvodu hledají ideální portfolio, pomocí něhož mohou své bohatství částečně ochránit.

Pro řadu oblastí a investování do drahých kovů není výjimkou, platí pravidlo, že člověk by měl své investice rozdělit, tzn. diverzifikovat své portfolio, aby zamezil případným nenadálým událostem. Čím více karet máte, tím lépe jste chráněni proti nepříznivým vlivům. Musíte počítat s tím, že každý investiční nástroj zažívá období růstu a propadu a tyto cykly ovlivňuje nespočet faktorů. Nejen ty klasické (ekonomické, geopolitické), ale rovněž ty nečekané, které jsou označovány jako "ČERNÉ LABUTĚ". Jedná se o události, které nelze předvídat, přicházejí nečekaně, avšak jejich následky jsou enormní a mají dopad na všechny oblasti lidského života. Na tyto situace se nelze na 100 % připravit, ale je možné se pokusit zmírnit jejich dopad. Jedna karta představuje obrovské riziko ztráty všeho, protože budete-li věřit jedné oblasti, můžete na to citelně doplatit. Naproti tomu více karet znamená, že jedna oblast ztrácí, ale další se drží a jiné zhodnocují. Tím, že rozložíte riziko na více míst, nemusíte se obávat, že propadem jedné investice ztratíte vše. To je základ správně diverzifikovaného portfolia a tuto zásadu je důležité mít v mysli v každé době.

V posledních letech poptávka po drahých kovech narůstá nejen u drobných investorů, ale také u centrálních bank jednotlivých států, které vědí, že ve zlatě je síla a stabilita. Proto se jej nyní nezbavují, ale ve velké míře zlato hromadí. Stejný postup zvolila i Česká národní banka, jejíž guvernér Aleš Michl prohlásil, že by rád obnovil ‘’zlatý poklad’’ a v rezervách viděl minimálně 100 tun zlata. Je tedy patrné, že i ČNB jde cestou diverzifikace svého portfolia a po dobách nedůvěry ve fyzický kov si k němu opět nachází cestu. I tyto kroky finanční autority naší země nám mohou pomoci si uvědomit, že peníze ztrácí na hodnotě a fyzické zlato je jednou z důležitých forem investice.

Stejně jako u všech ostatních instrumentů se hodnota zlata i stříbra periodicky mění, a to v závislosti na mnoha faktorech. Přicházejí období poklesu ceny (tzv. medvědí trh) a období růstu (tzv. býčí trh), nehledě na vysokou volatilitu, která je často spojená s nečekanými událostmi. Nicméně v dlouhodobém horizontu je patrné, že cena postupně narůstá ruku v ruce s nejistotou dnešního světa. Na vývoj ceny zlata a stříbra se můžete podívat v našich grafech.


Závěr

Rizika dnešního světa a potenciálních hrozeb vnímáme všichni kolem sebe. Z toho důvodu mnoho z nás hledá ideální místo k ochraně svého bohatství. A jedním z řešení je právě fyzický kov. Samozřejmě je důležité zmínit, že i zlato rovněž v některých cyklech strádá, ale jako jediné se může pyšnit svou stálostí. 

Na každém kroku nyní slýcháme, že bychom měli investovat, spořit na důstojný důchod. Nicméně kdo zaručí, že za desítky let zde společnosti, které fondy spravují, stále budou a prostředky vyplatí? Volba fyzického zlata toto riziko eliminuje, protože nabízí možnost mít ho reálně u sebe a nakládat s ním podle svého uvážení.

Proto by drahé kovy měly být zastoupeny v portfoliu každého investora a je jen na vás, jakou váhu jim přidělíte.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.201.97.224

Holoubek koncern