3. díl - Jak proplouvat světem investičních kovů
V předchozích dílech jsme se věnovali úskalí dnešního světa a výhodám investování do drahých kovů. Vysvětlili jsme si něco málo o zlatě a stříbře jako komoditách, následně jsme se zaměřili na samotnou investici do fyzického kovu a podívali se blíže na úskalí numismatiky. V závěrečném díle si získané poznatky shrneme a řekneme si pár informací, jak co nejlépe uspořádat své portfolio.
Třídílná série pro začínající investory do drahých kovů vás provede těmito tématy:
1. díl: Vstup do světa investic a jak začít
2. díl: Moderní a historická numismatika
3. díl: Diverzifikace portfolia
Diverzifikace portfolia
Každý investor by měl mít na paměti, že drahé kovy plní hlavní funkci a tou je především uchování hodnoty bohatství v čase. Představují jakýsi přístav bezpečí v dobách nejistých a poskytují ochranu proti destrukcím dnešního, velmi rychle se měnícího světa, který je postaven na bezcenných penězích jež ztrácí hodnotu před očima. Kovy jsou ale věčné, což vidíme od počátku věků. O čem jiném to můžeme říci? O "papírcích" zcela určitě nikoliv. Tato rizika dnešního světa si uvědomuje stále více lidí a z toho důvodu hledají ideální portfolio, pomocí něhož mohou své bohatství částečně ochránit.
Pro řadu oblastí a investování do drahých kovů není výjimkou, platí pravidlo, že člověk by měl své investice rozdělit, tzn. diverzifikovat své portfolio, aby zamezil případným nenadálým událostem. Čím více karet máte, tím lépe jste chráněni proti nepříznivým vlivům. Musíte počítat s tím, že každý investiční nástroj zažívá období růstu a propadu a tyto cykly ovlivňuje nespočet faktorů. Nejen ty klasické (ekonomické, geopolitické), ale rovněž ty nečekané, které jsou označovány jako "ČERNÉ LABUTĚ". Jedná se o události, které nelze předvídat, přicházejí nečekaně, avšak jejich následky jsou enormní a mají dopad na všechny oblasti lidského života. Na tyto situace se nelze na 100 % připravit, ale je možné se pokusit zmírnit jejich dopad. Jedna karta představuje obrovské riziko ztráty všeho, protože budete-li věřit jedné oblasti, můžete na to citelně doplatit. Naproti tomu více karet znamená, že jedna oblast ztrácí, ale další se drží a jiné zhodnocují. Tím, že rozložíte riziko na více míst, nemusíte se obávat, že propadem jedné investice ztratíte vše. To je základ správně diverzifikovaného portfolia a tuto zásadu je důležité mít v mysli v každé době.
V posledních letech poptávka po drahých kovech narůstá nejen u drobných investorů, ale také u centrálních bank jednotlivých států, které vědí, že ve zlatě je síla a stabilita. Proto se jej nyní nezbavují, ale ve velké míře zlato hromadí. Stejný postup zvolila i Česká národní banka, jejíž guvernér Aleš Michl prohlásil, že by rád obnovil ‘’zlatý poklad’’ a v rezervách viděl minimálně 100 tun zlata. Je tedy patrné, že i ČNB jde cestou diverzifikace svého portfolia a po dobách nedůvěry ve fyzický kov si k němu opět nachází cestu. I tyto kroky finanční autority naší země nám mohou pomoci si uvědomit, že peníze ztrácí na hodnotě a fyzické zlato je jednou z důležitých forem investice.
Stejně jako u všech ostatních instrumentů se hodnota zlata i stříbra periodicky mění, a to v závislosti na mnoha faktorech. Přicházejí období poklesu ceny (tzv. medvědí trh) a období růstu (tzv. býčí trh), nehledě na vysokou volatilitu, která je často spojená s nečekanými událostmi. Nicméně v dlouhodobém horizontu je patrné, že cena postupně narůstá ruku v ruce s nejistotou dnešního světa. Na vývoj ceny zlata a stříbra se můžete podívat v našich grafech.
Závěr
Rizika dnešního světa a potenciálních hrozeb vnímáme všichni kolem sebe. Z toho důvodu mnoho z nás hledá ideální místo k ochraně svého bohatství. A jedním z řešení je právě fyzický kov. Samozřejmě je důležité zmínit, že i zlato rovněž v některých cyklech strádá, ale jako jediné se může pyšnit svou stálostí.
Na každém kroku nyní slýcháme, že bychom měli investovat, spořit na důstojný důchod. Nicméně kdo zaručí, že za desítky let zde společnosti, které fondy spravují, stále budou a prostředky vyplatí? Volba fyzického zlata toto riziko eliminuje, protože nabízí možnost mít ho reálně u sebe a nakládat s ním podle svého uvážení.
Proto by drahé kovy měly být zastoupeny v portfoliu každého investora a je jen na vás, jakou váhu jim přidělíte.
Další aktuality
-
Analýza trhu7.11.2024 Investiční zlato pod lupou, aneb jak si zlato vedlo v říjnu 2024
-
Blog25.10.2024 Připravte se na čínský Nový rok s výstavou na ostravské prodejně Zlaťáky.cz
-
Blog8.10.2024 Dluh USA přes 35 bilionů – Ať volby vyhraje kdokoli, vítězem bude zlato!
-
Zajímavost7.10.2024 Postoj ČNB ke zlatu je neměnný - Budování zlatého pokladu pokračuje
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystoupal k novým výšinám - Zlato se přiblížilo k hranici 2 600 USD / Oz
-
Blog18.9.2024 Mimořádná ražba dukátu svatý Václav: Výjimečná příležitost od České národní banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato přepisuje historické tabulky
-
Analýza trhu5.8.2024 Černé ponděli na finančních trzích
-
Blog30.7.2024 Série Royal Tudor Beasts – královská zvířata Jindřicha VIII.
-
Blog16.7.2024 Rakouský národní poklad se jmenuje „Münze Österreich“
-
Analýza trhu12.7.2024 Zlato neplánuje letní dovolenou - spanilá jízda pokračuje
-
Blog2.7.2024 Originální dárky ke svatbě
-
Blog28.5.2024 Procestujte svět se sběratelskými mincemi
-
Blog14.5.2024 Vydejte se za 7 divy světa s novou sérií sběratelských mincí
-
Zajímavost29.4.2024 Zahájení výstavy ke 125. výročí australské mincovny Perth Mint
-
Blog16.4.2024 Investice do fyzického kovu aneb proč se stát naším klientem
-
Analýza trhu12.4.2024 Zlatý býk je nezastavitelný
-
Zajímavost28.3.2024 Staré bankovky stále můžete proměnit ve zlato
-
Analýza trhu21.3.2024 Březnové zasedání FEDu poslalo zlato na rekordní hodnotu 2 200 USD/Oz
-
Blog19.3.2024 Jak mohou drahokamy, krystaly či perleť obohatit vaši sbírku zlatých i stříbrných mincí?