1. díl - Jak proplouvat světem investičních kovů
Vstup do světa investic může být podobný plavbě na rozbouřeném moři plném nástrah a rozhodujících momentů. Snažit se porozumět trhům a správně alokovat prostředky se tak stává pro mnohé velkou výzvou. Proto jsme připravili třídílnou sérii, v níž vás analytik Ing. Jakub Petruška provede světem investičních kovů. Pomůže vám porozumět základním principům. Vysvětlí, jak analyzovat rizika a najít cestu ke skutečně efektivnímu investování.
Třídílná série pro začínající investory do drahých kovů vás provede těmito tématy:
1. díl: Vstup do světa investic a jak začít
2. díl: Moderní a historická numismatika
3. díl: Diverzifikace portfolia
Vstup do světa investic a jak začít
Dříve než přistoupíme k seznámení se s možnostmi vhodné investice do fyzického zlata a stříbra, je potřeba si před samotným obchodem ujasnit několik věcí. Každý nákup, ať se jedná o osobní automobil, dům, vybavení domácnosti, potraviny apod., souvisí s určitým plánováním. Je důležité si vyjasnit, co chci koupit, kolik toho chci pořídit a jaké plány mám s daným nákupem. Zda se jedná o investici na celý život, nebo jen přechodné uložení úspor s očekáváním budoucího zhodnocení.
Stejné je to také u investice do fyzických kovů, jako je zlato a stříbro, případně jiných (platina, palladium). Potenciální investor by měl promyslet své potřeby, aby věděl, co chce konkrétně nakoupit. Rovněž je třeba ještě zdůraznit, že smyslem a hlavní funkcí drahých kovů je uchování hodnoty v čase, nikoliv primárně generovat zisky. Nejedná se o investici v pravém slova smyslu.
Položte si základní otázky:
Proč chci vůbec investovat? Chci ochránit své úspory před inflací, vratkým finančním systémem a nejistým globálním světem. Mít spolehlivou rezervu a zachovat hodnotu svého majetku.
Kolik chci do této oblasti investovat? Rozhodněte se o výši investice dle svých možností. Je vhodné své úspory diverzifikovat a podle uvolněných finančních prostředků rozvrhnout velikost investovaného portfolia.
Jak dlouho hodlám držet tuto investici? Je důležité si určit, zda chci mít prostředky stále vysoce likvidní (klasické investiční zlato a stříbro) nebo nebudu vyhrazené peněžní prostředky potřebovat roky, mohu je tedy postrádat a nechat zhodnotit v čase (raritní produkty - numismatická oblast).
Kde budu fyzické kovy nakupovat? Je nutné si udělat analýzu trhu, zjistit, kdo dané produkty nabízí a prodává, jakou má pověst na trhu, zda se zaměřuje i na následný výkup a za jakých podmínek.
Budu nakupovat pravidelně? Bude se jednat o určitou formu spoření nebo chci realizovat jednorázový obchod? Pravidelná investice je vhodná z důvodu průměrování ceny, je to podobné jako u akcií nebo podílových fondů. Bohužel nikdo na světě neví, kdy bude nejlepší příležitost k nákupu, či k prodeji. Pravidelná alokace nám eliminuje riziko investovat v nevhodnou dobu.
V neposlední řadě si stanovte, na co se chcete zaměřit. Máte zájem o investiční slitky, případně mince nebo pouze raritní produkty? Po zvážení všech uvedených možností se pojďme podívat na konkrétní příklady.
Investiční zlato a stříbro
Jak již bylo zmíněno, zlato a stříbro v dnešním dynamickém a nejistém světě splňují hlavní funkci a to uchovatele hodnoty. Je to zkušenost prověřená předchozími generacemi. Vnímání žlutého i stříbrného kovu se za stovky a tisíce let prakticky nezměnilo, vždy byly znakem statusu společenského postavení, bohatství a moci. Již ty nejstarší civilizace pokládaly zlato a stříbro za něco výjimečného. Kromě estetického využití se tak stalo zároveň platidlem již v jejich nejranějších obdobích. Stálo za rozvojem obchodních vztahů mezi národy, ale také představovalo cennou válečnou kořist.
V dnešní době jsou drahé kovy více než nástrojem moci především zdrojem bezpečí a brzdou proti inflaci. Kategorie drahých kovů ve formě bullion jsou dnes využívány jako investiční nástroj, podobně jako tomu je u cenných papírů, nemovitostí, uměleckých děl apod. Dnes si může potenciální zájemce vybrat ze dvou kategorií, do kterých hodlá vložit své prostředky. Jedná se o investiční slitky a investiční mince. Tyto dvě skupiny slouží jako investice k uložení papírových peněz, nejedná se však o oblast sběratelskou nebo numismatickou.
Investiční kovy jsou hmotným aktivem, které je velice likvidní po celém světě. Mince a slitky jsou známy mezi investory a akceptované na globálních trzích. Můžete mít minci z jednoho konce světa a prodat ji na druhém. Renomé titulu přináší velkou výhodu toho, že ho lze prodat prakticky v kterékoliv zemi.
Nákup investičního zlata a stříbra je formou získání fyzického kovu o dané hmotnosti. Cena se odvíjí od aktuálního vývoje na komoditních trzích. Zlato je obchodováno mezinárodně a hlavní roli pro stanovení ceny hraje "Londýnský fix". Vyhlašuje se dvakrát denně ve dnech, kdy se obchoduje, a to AM (dopolední v 10:30) a PM (odpolední v 15:00). Obchodníci se zlatými slitky a mincemi uskutečňují své obchody za spotovou cenu zlata plus tzv. premium, což je přirážka k ceně.
Investiční zlaté slitky se prodávají ve formě zlatých cihel (anglicky gold bars), které jsou raženy nebo lity v různých gramážích. Investoři si mohou volit slitky o hmotnosti klasické trojské unce (Oz – 31,103 g), nebo pak v dalších gramážích 1 g, 2 g, 2,5 g, 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g a 1000 g. Nejvyhledávanější slitky jsou vyráběny v rafinériích, které odpovídají londýnskému standardu Good Delivery (LBMA) a jsou proto bez problému akceptovány na světových trzích. Autenticita (logo dodavatele, rafinéra, unikátní sériové číslo, ryzost, váha) je deklarována na svrchní straně slitku. Cena zlata po přepočtení na jednotku klesá s rostoucí hmotností. Důvodem je rozložení nákladů na výrobu, zpracování, pojištění, přepravu, marže atd. Je tak logické, že premium je vyšší u menších variant. Investiční zlaté slitky jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty.
Investiční zlaté mince (anglicky bullion) jsou další formou investice do fyzického kovu. Tradičně jsou raženy v trojských uncích (Oz – 31,103 g) a rovněž o menších hmotnostech jako jsou 1/10 Oz, 1/4 Oz, 1/2 Oz nebo v násobcích uncí.
Investiční zlaté mince, které pocházejí z renomovaných mincoven, si na trhu v průběhu desetiletí získaly své pevné postavení a jejich obliba dalece překročila hranici země původu. Mezi tyto světoznámé mincovny patří především Kanadská královská mincovna, Britská královská mincovna, australská mincovna Perth Mint, americká státní mincovna, jihoafrická mincovna, rakouská mincovna a další.
Investiční stříbrné slitky se prodávají ve formě všeobecně známých stříbrných cihel (anglicky silver bars), které jsou raženy nebo lity o hmotnosti klasické trojské unce (Oz – 31,103 g), nebo pak v jejich zlomcích a násobcích. Ve světě jsou váhové varianty odstupňovány v trojských uncích např. 5 Oz, 10 Oz, 100 Oz apod., v Evropě se také setkáváme s jednotkou gram - 20 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g, 5000 g.
Je dobré volit slitky z rafinérií, které odpovídají londýnskému standardu Good Delivery (LBMA) a jsou proto bez problému akceptovány na světových trzích. Dokladem původu (logo dodavatele, rafinéra, unikátní sériové číslo, ryzost, váha) jsou údaje na svrchní straně slitku. Investiční stříbrné slitky jsou zatíženy daní z přidané hodnoty.
Investiční stříbrné mince (anglicky bullion) jsou oblíbenou alternativou investice do fyzického kovu. Investoři je mohou nakoupit v klasických trojských uncích (Oz – 31,103 g). Hlavní důraz je kladen na obsah ryzího stříbra.
Investiční stříbrné mince z nejvýznamnějších mincoven se razí v milionových nákladech již desítky let, což jim dává světový věhlas a likviditu. Investiční stříbrné mince jsou zatíženy daní z přidané hodnoty.
Slitky nebo mince?
Pokud jste se již rozhodli pro nákup a vše si ujasnili, je potřeba zvážit další otázku. Koupím si v daném kovu slitky nebo mince? Následující odstavce Vám v rozhodnutí pomohou.
Hlavní výhoda je likvidita, která je u mincí o něco lepší než u slitků, a to především u bankovních institucí. Zpravidla každá banka na světě obchoduje pouze s jedním případně s několika málo rafinéry. Společností, které splňují veškeré standardy Good Delivery, je kolem stovky, a proto je logické, že ne všichni spolupracují se všemi. Tím je dáno, že konkrétní banka prodává a vykupuje pouze úzce vybrané značky slitků.
Mezi světově nejlikvidnější mince patří především (rakouský Wiener Philharmoniker, kanadský Maple Leaf, jihoafrický Krugerrand, čínská Panda, australský Klokan, americký Buffalo a Eagle, britská Britannia.
Další podstatnou výhodou je mobilita - každá investiční zlatá a stříbrná mince je nositelem nominální hodnoty, jinak řečeno zákonem uznatelné hodnoty, kterou garantuje národní banka dané země a mincovna. Tyto instituce ručí za pravost. Jedná se tedy o oficiální platidlo - měnu státu, která minci emituje. Samozřejmě, že nominální hodnota je pouze zlomek hodnoty mince z drahého kovu. Např. jedna z nejpopulárnějších investičních mincí – rakouský Wiener Philharmoniker o váze 1 Oz je nositelem nominální hodnoty 100 EUR. Tedy s touto mincí je možné platit a směnit ji za uvedený nominál. Nicméně je to jen nepatrná část, jelikož reálně vlastníte unci zlata - 31,103 gramů o ryzosti 999,9 za aktuální cenu na trhu přes 45 000 Kč. Směňovat za nominál by bylo velmi nevýhodné.
Přeprava mezi zeměmi - zde je nutné upozornit na fakt, že každý stát může mít vlastní náhled na věc. Před cestou do zahraničí se záměrem vyvézt zlato je dobré si zjistit, jaké podmínky v cílové zemi platí. Vyhnete se tak zbytečným problémům (zatajení množství, nepřiznání atd.) - z toho vyplývají možné sankce, zabavení, dodatečné proclení apod.
Mince jsou praktičtější - slitky jsou do určité hmotnosti zatavené v plastovém obalu, který zároveň slouží jako certifikát a nesmí být otevřen. Pokud by se obal porušil, může nastat problém při výkupu a srážka z výkupní ceny. Naopak mince jsou distribuovány volně, můžeme si na ně i sáhnout (upozornění: neplatí pro mince sběratelské – riziko poškození pouhým dotykem). Další výhodou mincí je, že veškeré náležitosti mají vyraženy na sobě. Za jejich pravost ručí stát, centrální banka a mincovna. Mince je možné uchovávat v plastových kapslích, nebo boxech.
Přehledné srovnání vám nabízí i následující tabulka
Parametry | Slitky (zlaté a stříbrné) | Mince (zlaté a stříbrné) |
Velmi omezený náklad emise | NE (neomezený, sériová výroba) | NE (neomezený, sériová výroba) |
Ochrana majetku | ANO (ochrana proti negativním finančním vlivům, inflaci apod.) | ANO (ochrana proti negativním finančním vlivům, inflaci apod.) |
Vysoká likvidita | ANO, ale POZOR (Značek slitků, které jsou akceptovány na světových trzích, je cca 100. Jsou uvedené na Good Delivery listu a musí splňovat veškeré náležitosti, od výroby až po prodej. Nicméně je mnoho dalších výrobců, kteří se zaměřují pouze na lokální trh.) | ANO, VYSOKÁ (Ve světě je mezi investory známo cca 8 hlavních světových mincí, které jsou vyráběny již desítky let a jsou tedy velice likvidní kdekoliv po světě. Do této skupiny patří mince Maple Leaf, Australian Kangaroo, Wiener Philharmoniker, čínská Panda, American Buffalo, American Eagle, Krugerrand, Britannie a lunární série z australské mincovny. Není důležité, který titul máte a kde ho prodáváte, tyto mince jsou známé a velice likvidní po celém světě. POZOR - je rovněž mnoho mincí tzv. regionálních, jejichž likvidita je omezena na daný trh!) |
Mobilita | ANO (Nicméně při převozu přes hranice se můžeme setkat s nezbytnou administrativou, importní kvóty na zlato v dané zemi.) | ANO, VYSOKÁ (Každá mince je nositelem nominální hodnoty, tedy zákonem uznatelné hodnoty, kterou garantuje centrální banka a stát. Při převozu je doporučeno ověřit si, jak cílová země na převoz takovýchto mincí pohlíží.) |
DPH | NE (zlaté slitky jsou osvobozeny od DPH). POZOR to neplatí u stříbrných, ty jsou zatíženy DPH | NE (zlaté mince jsou osvobozeny od DPH). POZOR to neplatí u stříbrných, ty jsou zatíženy DPH |
Certifikát | ANO (Slitky jsou opatřeny certifikáty, ale POZOR - zlaté slitky a rovněž stříbrné slitky jsou zalisovány do hmotnosti 100 g v plastovém obalu, který slouží jako certifikát. Obal musí zůstat neotevřen a nepoškozen. V případě způsobené vady je cena výkupu pak nižší, slitek se musí znovu nechat přetavit.) | NE (Klasické investiční mince nemají certifikát, musí u nich odpovídat váha, průměr, tloušťka. Každá mince nese nominální hodnotu a tedy je oficiální měnou uvedené země. Správnost údajů garantuje emitent a příslušná centrální banka.) |
V předcházející tabulce jsme si udělali základní srovnání slitků a mincí. V obou případech se jedná o stejné zlato nebo stříbro nejvyšší ryzosti, které uchovává hodnotu vložených finančních prostředků.
Následující díl vás uvede do úžasného oboru moderní i historické numismatiky.
Další aktuality
-
Analýza trhu7.11.2024 Investiční zlato pod lupou, aneb jak si zlato vedlo v říjnu 2024
-
Blog25.10.2024 Připravte se na čínský Nový rok s výstavou na ostravské prodejně Zlaťáky.cz
-
Blog8.10.2024 Dluh USA přes 35 bilionů – Ať volby vyhraje kdokoli, vítězem bude zlato!
-
Zajímavost7.10.2024 Postoj ČNB ke zlatu je neměnný - Budování zlatého pokladu pokračuje
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystoupal k novým výšinám - Zlato se přiblížilo k hranici 2 600 USD / Oz
-
Blog18.9.2024 Mimořádná ražba dukátu svatý Václav: Výjimečná příležitost od České národní banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato přepisuje historické tabulky
-
Analýza trhu5.8.2024 Černé ponděli na finančních trzích
-
Blog30.7.2024 Série Royal Tudor Beasts – královská zvířata Jindřicha VIII.
-
Blog16.7.2024 Rakouský národní poklad se jmenuje „Münze Österreich“
-
Analýza trhu12.7.2024 Zlato neplánuje letní dovolenou - spanilá jízda pokračuje
-
Blog2.7.2024 Originální dárky ke svatbě
-
Blog28.5.2024 Procestujte svět se sběratelskými mincemi
-
Blog14.5.2024 Vydejte se za 7 divy světa s novou sérií sběratelských mincí
-
Zajímavost29.4.2024 Zahájení výstavy ke 125. výročí australské mincovny Perth Mint
-
Blog16.4.2024 Investice do fyzického kovu aneb proč se stát naším klientem
-
Analýza trhu12.4.2024 Zlatý býk je nezastavitelný
-
Zajímavost28.3.2024 Staré bankovky stále můžete proměnit ve zlato
-
Analýza trhu21.3.2024 Březnové zasedání FEDu poslalo zlato na rekordní hodnotu 2 200 USD/Oz
-
Blog19.3.2024 Jak mohou drahokamy, krystaly či perleť obohatit vaši sbírku zlatých i stříbrných mincí?