Aktuální ceny: Cena zlata 2123.815 USD/oz   Cena stříbra 23.9515 USD/oz   USD 23.290 Kč   EUR 25.270 Kč  
Nákup v  

Investiční mince American Eagle (Americký orel)

Americká mincovna U.S. Mint zahájila ražbu investičních mincí American Eagle v roce 1986 se zlatými a stříbrnými mincemi. Později rozšířila ražbu o platinové a palladiové mince. Zlaté mince jsou k dispozici ve čtyřech velikostech: unce (1 Oz), 1,2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce. Mince ze stříbra, platiny a palladia ve velikosti jedné unce (1 Oz). Americké zlaté mince jsou mezi oblíbené mezi sběrateli i investory, a to zejména v Americe. Své příznivce mají i v Evropě.

Popis mincí American Eagle

Lícová strana

Lícní strana mince nese tradiční motiv Lady Liberty podle návrhu Augusta Saint-Gaudensa. Alegoricky ztělesněná Svoboda v dlouhém splývavém rouchu s rozevlátými vlasy kráčí v záři slunečních paprsků. V pravé ruce drží pochodeň a v levé olivovou ratolest. U jejích nohou vlevo je zobrazena budova Kapitolu, vpravo rok emise. Okruží lemuje 50 hvězd reprezentujících 50 států USA, v horní části je v opisu nápis LIBERTY. Pod rokem emise je umístěna drobná značka autora.

Rubová strana

Jedním z národních symbolů Ameriky je orel bělohlavý. A právě tento orel je vyobrazený na rubové straně mince z profilu ve velkém detailu. Prostor v horní část obsahuje národní hesla IN GOD WE TRUST (V boha,v kterého věříme) a E PLURIBUS UNUM (překlad z latiny: Z mnohých jeden). V opisu mince jsou název státu UNITED STATES OF AMERICA, nominální hodnota a údaje o váze zlata. Jednotlivé části textu oddělují hvězdy. Součástí jsou drobné iniciály autorky návrhu JN a medailistky Renaty Gordon RG.

Autor ražby

Design Lady Liberty vzešel z 20dolarové mince Double Eagle ražené Mincovnou Spojených států v letech 1907 až 1933. Vznikl z iniciativy prezidenta Theodora Roosevelta, který pověřil sochaře Saint-Gaudensa k vypracování návrhu v duchu starověkých řeckých a římských mincí. Tento motiv i přes své stáří stále patří mezi nejkrásnější americké mince.

Motiv orla bělohlavého na rubu mince označovaný jako Typ 2 ražený od poloviny roku 2021 vznikl podle návrhu americké umělkyně Jennie Norris.


Online výkupní cena
Množstevní slevy %
Na objednávku (10 pracovních dní)
od 53 504 Kč
Online výkupní cena
Dočasně nedostupné
 

Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.220.62.183

Holoubek koncern