Aktuální ceny: Cena zlata 2344.225 USD/oz   Cena stříbra 27.879 USD/oz   USD 23.700 Kč   EUR 25.270 Kč  
Nákup v  

Brněnská pobočka vítá Šťastný rok Draka

Blog
6.2.2024 | Zlaťáky
Počátkem února 2024 vstoupíme podle čínského lunárního kalendáře do roku draka, což je také neklamným znamením, že dračím motivem pokračuje již třetí dvanáctidílná „lunární série“ investičních mincí z produkce australské mincovny v Perthu. Jakou podobu na sebe vezmou mince roku draka 2024? Která je ta nejvzácnější? A kde tyto mince můžete vidět?


Lunární znamení z australské mincovny

Perthská mincovna (The Perth Mint) patří mezi tradiční producenty sběratelských a investičních mincí – byla založena již v roce 1899 a v roce 2024 tak oslaví už 125. narozeniny. Připomínka tohoto výjimečného výročí se ostatně v podobě drobného motivu „P125“ objeví i na mincích z oblíbené a vyhledávané série, kterou v roce 2020 zahájil rok myši a uzavře ji až dvanáctá emise ve znamení vepře počátkem roku 2031.

Lunární série s pořadovým číslem III přitom navazuje již na úspěch dvou předchozích – poprvé se zlaté mince se zvířecími motivy čínského horoskopu objevily už v roce 1996, od roku 1999 pak jsou pravidelně k dispozici i ve stříbrných verzích. Především zlaté mince z lunárních sérií si během let získaly nesmírnou popularitu mezi investory, neboť v průběhu času nabízejí značné zhodnocení vložené investice. Cena mincí se rychle zvedá a zkušenosti s předchozími sériemi a emisemi jasně ukazují, že zvýšený zájem o mince nezřídka vede k jejich rychlému vyprodání. Značná poptávka spolu s výjimečnou likviditou tak z těchto mincí činí vyhledávanou investici, která navíc nabízí možnost kompletace celé dvanáctidílné série – pro mnoho zájemců tak představují i cenné mince sběratelské.
Mince z produkce Perthské mincovny se těší velké pozornosti rovněž díky špičkové kvalitě zpracování. Mince z této série jsou navíc legálními australskými platidly – například zlatá jednouncová mince má nominální hodnotu 100 AUD; dodávány jsou přirozeně v ochranné akrylové kapsli.
Jejich lícní stranu tradičně vždy zdobí portrét Alžběty II. – v emisi pro rok 2024 doplněný vzpomínkovým vročením období její vlády (1952-2022), nápisy „ELIZABETH II“ a „AUSTRALIA“, nominální hodnotou, váhou a ryzostí.TIP: Na naší pobočce v Brně byla 8.2.2024 zahájena výstava Šťastný rok draka, která bude probíhat do 20. 2. 2024. Prohlédnout si můžete nejen investiční slitky a mince z lunární série nebo sběratelské mince s vyobrazením mytologického draka. Součástí výstavy je i jedna z nejvzácnějších mincí s drakem: perleťová Year of the Dragon od z volné série Mother of Pearl. 

  

Mince do roku draka

Drak nesporně patří k nejoblíbenějším znamením v čínském kalendáři. V Číně je dokonce všeobecně uznávaným symbolem štěstí. Zpravidla také ztělesňuje odvahu, energii, ambice. Draci mají též neuvěřitelnou výdrž, jsou úspěšní a optimističtí. Jejich spontánnost a impulzivnost je ovšem někdy může přivést i do ošemetných situací. Jsou nicméně neúnavnými bojovníky za pravdu a zastánci slabších.
Mnohé z těchto vlastností lze vyčíst i z vyobrazení draků na rubové straně mincí z lunární série pro rok 2024. Jak zlatým, tak stříbrným mincím je společné vyobrazení čínského znaku pro „draka“, nápis „DRAGON 2024“ a již zmíněná připomínka 125. výročí založení Perthské mincovny.
Vyobrazení samotného draka se pak ovšem – jako už v této sérii tradičně – ve stříbrném a zlatém provedení liší. Oba návrhy jsou dílem talentované designérky Ing Ing Jong, která už má s lunární sérií praktickou zkušenost z předchozích let.
Zlaté investiční mince zdobí tradičněji pojatý drak s protáhlým tělem zatočeným do tvaru písmene „S“ pohybující se nad stylizovanými vlnami a s mlhou v pozadí, jež mají představovat živly, kterým drak dle tradice vládne.

Oproti dynamicky „běžícímu“ drakovi na zlatých mincích, který připomíná spíše klasická vyobrazení draka z čínské mytologie, je pojetí stříbrné investiční mince výrazně odlišné a do značné míry i neobvyklé. Z rubu stříbrných mincí totiž shlíží drak zobrazený čelem k nám, jako by chtěl z mince vyletět přímo vpřed – a jedná se nepochybně o velmi povedené výtvarné řešení, neboť z této perspektivy z mincí přímo sálá dračí energie a síla.
Zlaté i stříbrné investiční mince s motivem draka pro rok 2024 nabízejí, jako obvykle, širokou škálu variant – a to až po exkluzivní zlaté investiční mince o váze 10 oz.

  

Unikátní mince s perletí

Mezi nejvzácnější mince s drakem bezesporu patří pětiuncová zlatá mince s perletí Year of the Dragon z oblíbené volné série Mother of Pearl a s propracovaným vyobrazením draka, která má limitovaný náklad jen 25 kusů pro celý svět. Je vyrobena z nejčistšího zlata (99,9 %) s perleťovým jádrem v odstínu antracitové šedé s motivem draka s ohnivou perlou. Svou hodnotu získává i díky použité perleti pocházející z lastur největších mořských perel, které se chovají na perlových farmách u pobřeží Austrálie, Tahiti, Indonésie či Filipín.


Fotografie z brněnské výstavy můžete shlédnout níže:


Zlatá mince z volné série Mother of Pearl, Year of the Dragon - Rok Draka 5 Oz 2024 Perleť Proof

Stříbrná pozlacená mince 3 Oz Dračí hlava 2024
 Zlaté mince, věnované bytostem čínské mytologie, Drak a Tygr 2 Oz High Relief 2018 Proof, Drak a Fénix 2 Oz High Relief 2017 Proof 
 


Zlaté investiční mince Year of the Dragon Rok Draka Lunární 2024, ve velikostech 1 Oz, 1/2 Oz, 1/4 Oz, doplněné stříbrnou investiční mincí The Queen's Beasts Red Dragon 10 Oz 2018Zleva stříbrná investiční mince Year of the Dragon Rok Draka Lunární 1 Oz 2024, stříbrná mince Lunární rok Draka 3 Oz 2024 Antique Standard, Investiční zlatý slitek Argor Heraeus Rok Draka 1g 


Investiční zlaté slitky Argor Heraeus Limited edition - Rok draka 2024 o váze 1 Oz (31,1 g), 10 g a 1g

Novinka
Limitovaná edice
Na objednávku (10 pracovních dní)
60 559 Kč
Novinka
Limitovaná edice
Na objednávku (10 pracovních dní)
20 678 Kč
Novinka
Limitovaná edice
Na objednávku (10 pracovních dní)
2 551 Kč


Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.201.97.224

Holoubek koncern