Aktuální ceny: Cena zlata 2322.015 USD/oz   Cena stříbra 29.5445 USD/oz   USD 23.280 Kč   EUR 24.850 Kč  
Nákup v  

Podcast nad zlato o tom, jak vznikají mince a medaile

Podcast
8.1.2024 | Dominika Bártová, Zlaťáky

Hostem našeho pátého dílu Podcastu nad zlato je profesionální medailér Petr Horák, který od roku 1995 vzdělává mladé designéry v oboru ražby medailí a mincí na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou. Společně jsme se podívali na to, jak vznikají mince od návrhu až po finální produkt.Na počátku všeho stojí výtvarník – jednoduše medailér, jehož úkolem je vytvořit předlohu pro budoucí ražbu. Následně se zpracovává několikanásobně zvětšený plastický model budoucí mince.

Podívejte se náš další, již pátý díl Podcastu nad zlato a nahlédněte do tvorby budoucích medailérů, kteří právě teď ryjí přímo do sádry svůj grafický námět, aneb Jak říká pedagog Petr Horák – poctivé ruční modelování nelze nahradit tvorbou digitální.


Profesionální medailér a v současné době také pedagog SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, Mgr. Petr Horák, v rozhovoru s naší PR manažerkou, Dominikou Bártovou, prozradí průběh tvorby mince od prvotní skicy, až po konečnou ražbu. Dozvíte se, jak vzniká razidlo, jak docílit tzv. ‘’proofování’’ nebo jaké stroje k ražbě použít.

  

Věděli jste, že stát se úspěšným medailérem není jen tak? Nejen, že je potřeba znát základy kresby, grafický design a počítačové programy. Již během studia se žáci účastní soutěží na zhotovení mincí, pořádaných například Českou národní bankou a jejich vítěz realizuje své návrhy do výroby. A právě tyto soutěže studentům pomáhají navázat spolupráce a získat možnost budoucího startu kariéry.


Mgr. Petr Horák se narodil 16.2.1966 v Liberci. Vystudoval SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou, Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí n.L. a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze - ateliér sklářského výtvarnictví. Za svou dosavadní kariéru zhotovil předlohy pro bezpočet mincí a medailí. Za zmínku určitě stojí Stříbrná mince k 200. výročí založení Národního muzea, Stříbrná mince u příležitosti 100. výročí narození Josefa Bicana nebo Stříbrná mince vydaná na počest 400. výročí úmrtí Petra Voka z rodu Rožmberků. Ovšem ta, na kterou vzpomíná nejraději, byla jeho první. Mince s portrétem Pavla Josefa Šafaříka. Úspěch ve výběrovém řízení na předlohu této mince mu otevřel dveře a odstartoval celou jeho dosavadní tvorbu v tomto oboru. Rád zpracovává portréty, historické události a sportovní medaile a jeho inspirací jsou autoři jako Jiří Harcuba, Giacomo Manzú nebo italský grafik, malíř a designér Pisanello. Od roku 1995 působí jako odborný pedagog na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou - atelier kovorytí, kde měl možnost vyučovat například Vojtěcha Dostála nebo Josefa Oplištila.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.236.83.14

Holoubek koncern