Aktuální ceny: Cena zlata 2420.61 USD/oz   Cena stříbra 29.3945 USD/oz   USD 23.100 Kč   EUR 25.130 Kč  
Nákup v  

Designéři nejznámějších mincoven

Zajímavost
24.1.2024 | Zlaťáky

Přední světové mincovny neustále překračují hranice tradice a inovace u svých produktů, které jsou daleko víc než pouhými kovovými platidly. Jsou to skutečná umělecká díla, v nichž se odráží mistrovství a vášeň talentovaných tvůrců, kteří bez ohledu na to zda jde o moderní pojetí či klasické zpracování, vytvářejí návrhy, kde má každý detail svůj význam a každý motiv je nabitý svým vlastním příběhem. Seznamte se spolu s námi s umělci nejznámějších světových mincoven, jejichž tvůrčí genialita proměňuje kovy v umělecká díla, která si uchovávají hodnotu v srdcích a sbírkách nadšených milovníků mincí po celém světě. Designéry, kteří stojí v pozadí fascinujícího procesu tvorby investičních a sběratelských mincí.The Royal Mint

Britská královská mincovna, s historií trvající více než tisíc let, je známá sofistikovanou výrobou a bohatou mincovní tradicí. Ikonické mince, které vznikly v této mincovně mnohé fascinují pro své umění a odkaz na královské dědictví.
Ikonickým představitelem je Britannia. Symbol, jehož portrét vytvořil umělec Philip Nathan pro investiční mince. Fascinující pohled na historii nabízí série The Royal Tudor Beasts od sochaře Davida Lawrence, na níž jsou zvěčněna heraldická zvířata krále Jindřicha VIII. Tudora. Sérii The Queen's Beasts vytvořil umělec Jody Clark a představil heraldická zvířata královny Alžběty II. která byla vytvořena pro její korunovaci. Jody Clark ovšem není jen autorem této série, ale zároveň autorem portrétu Alžběty II. na lícních stranách mincí. Ty poté nahradil portrét nového krále Anglie, Karla III., jehož důstojnost mu propůjčil prostřednictvím svého umění Martin Jennings. Rytec Elles Kloosterman přidal ke sběratelské sérii Ctnosti královny symboliku a krásu spojenou s panovnickým úřadem. Heraldický umělec Timothy Noad měl tu čest navrhnout třikrát rubovou stranu královských mincí The Sovereign.
Závěr tohoto poutavého výčtu patří bývalému hlavnímu rytci královské mincovny, Williamu Wyonovi. Jeho nezaměnitelné portréty tehdejší princezny Viktorie a králů Jiřího IV. a Viléma IV. představují jeho umělecké mistrovství. Na jeho počest vydala královská mincovna sběratelskou minci Gotická koruna a vzdala tak tomuto velikánovi hold.


The Perth Mint

V Austrálii, zemi s neuvěřitelně bohatou a rozmanitou přírodou, se skrývá jedinečný svět plný krásných zvířat a malebných míst, která poskytují nekonečnou inspiraci. Pro zachycení této jedinečnosti a krásy se australská mincovna The Perth Mint obrací na tým nadaných mladých umělců, jejichž tvůrčí energie a kreativita formuje mince do výjimečných uměleckých děl.
Od roku 2011 stojí v čele designového týmu Ing Ing Jong, jejíž umělecké vlohy se projevují ve výjimečných návrzích a to zejména v lunární sérii III. nebo na investiční minci Kangaroo Klokan s motivem z roku 2023. Svět filmové historie oslavil kulaté výročí. 60. let od první premiéry filmu James Bond. Minci věnovanou tomuto výročí vytvořil umělec Lucas Bowers a vnesl do ní nezapomenutelné okamžiky filmového světa. Umělkyně Aleysha Howarth do svých návrhů zakomponovává osobní smysl pro styl. Její mince k 200. výročí narození královny Viktorie představuje jedinečné spojení elegance a historie a vtahuje nás do záře dob minulých. Významným zdrojem inspirace jsou typická australská zvířata. Umělec Tom Vaughn se jimi nechal inspirovat při tvorbě zlaté mince s motivem Koaly, zatímco talentovaná umělkyně Natasha Muhl svůj umělecký projev a lásku k oceánskému životu zhmotnila v motivu žraloka bílého.


The Royal Canadian Mint

Kanadská královská mincovna se může pyšnit působivou historií sahající až do roku 1908. Výjimečné mince jež vytváří, jsou výrazem uznání kanadské přírodě, kultuře a historii.
Umělec Pierre Leduc oživil kanadskou faunu skrze sérii mincí Call of the Wild, kde zdůraznil krásu divokých zvířat. Kanadská portrétní umělkyně Susanna Blunt navrhla nejstarší portrét královny Alžběty II. a stala se druhou kanadskou ženou, která měla to privilegium zvěčnit portrét panovníka. Bonnie Ross, grafická designérka, se podílí na tvorbě nejen oběžných mincí, ale také sběratelských. Jejím výjimečným přínosem je návrh plachetnice postavené v britských koloniích, Brigantine. Návrhy umělkyně Emily S. Damstra odrážejí klid a mír přírody. Jedním z nich je mince Klenba javoru, která je odrazem autorčiny inspirace v bohaté flóře Kanady. Umělci Andy Everson, April White a Alan Daniel měli příležitost prostřednictvím svého umění reflektovat indiánskou kulturu, umění a původní obyvatele na mincích vydaných kanadskou královskou mincovnou.
Významnou osobností byl rakouský mistr ryteckého umění, umělec a designér Walter Ott. Na svém kontě měl víc než tisíc mincí a medailí. Jeho největší pýchou ovšem byla investiční mince Maple Leaf, kterou osobně navrhl a vymodeloval.


The Holy Land Mint

Izraelská mincovna je významný průvodce Izraele a židovského národa. Historii této země a kulturní a náboženský odkaz přenesla do série mincí Jerusalem of Gold, která reflektuje bohaté dějiny Svaté země.
Jeruzalémský designér Yossi Lemel považuje za klíčové připomínat historii národů celého světa. Jedním z takových návrhů je kostel sv. Jana Křtitele pro sérii mincí. Zvika Roitman, inspirující se architekturou své země, představuje své vize na mincích Jeruzalémského divadla nebo Synagogy Churva. Aharona Sheva pohání fantazie, kterou čerpá z biblických příběhů, a tato inspirace se projevuje ve čtvrté minci Izraele nazvané Svatyně knihy. Igal Gabay měl tu čest zpodobnit nejposvátnější židovské místo, Zeď nářků, na druhé zlaté minci Izraele. Meir Eshel přispěl v sérii mincí vytvořením lícní strany, na níž je znázorněn slavný „Lev z Megidda“, inspirovaný starověkou pečetí z osmého století před naším letopočtem.
Paralelně s těmito mince vydala mincovna zlaté sběratelské mince, na nichž umělec Michal Hamawi Mizrahi připomíná známé biblické příběhy a verše ze Starého zákona. Tyto mince přinášejí důležitá poselství a propojují historii a umění ve vzácném kovu.


Česká národní banka

Česká národní banka se s hrdostí přidává k řadě světoznámých mincoven, které prostřednictvím mincí přenášejí kulturní a historické dědictví své země. Navzdory tomu, že tyto mince mohou být hodnotné především pro tuzemské sběratele, představují jeden ze způsobů jak sdílet bohatou historii a kulturu České republiky.
Příkladem výrazných osobností, které zpodobnily krásu a majestátnost české historie je např. MgA. Josef Oplíštil, který vytvořil návrh sběratelské mince ke stému výročí československé měny. Medailér Luboš Charvát zpodobnil architektonickou krásu naší vlasti skrze ocelový silniční most vedoucí přes řeku Vltavu v Jižních Čechách. Akademický sochař Vladimír Oppl vytvořil motivy spojené s největší osobností českých dějin, Karlem IV. Medailérka Petra Brodská ztvárnila dva motivy vozidel v sérii Slavné dopravní prostředky, Tatru 603 a Jawu 250, které vkusně odrážejí technický pokrok a automobilovou historii. Akademický sochař Zbyněk Fojtů měl tu čest zpodobnit portrét jedné z patronek naší vlasti, kněžny Ludmily, u příležitosti jejího významného výročí.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.238.116.201

Holoubek koncern