Aktuální ceny: Cena zlata 2420.61 USD/oz   Cena stříbra 29.3945 USD/oz   USD 23.100 Kč   EUR 25.130 Kč  
Nákup v  

Rok 2023 byl pro ČNB zlatý, bude rok 2024 zlatější?

Analýza trhu
22.2.2024 | Ing. Jakub Petruška, Zlaťáky

Česká národní banka má za sebou velice úspěšný rok co se týče hromadění žlutého kovu do svých rezerv. V době, která je velice nejistá a přináší mnoho výzev a potenciálních hrozeb, se rozhodla více diverzifikovat své portfolio a rozšiřování “zlatého pokladu” se rozjelo na plné obrátky. Tím se zařadila k centrálním bankám napříč světem, které svá portfolia doplňují tímto hodnotným a historií prověřeným aktivem již 14 let. Přestože nynější zlaté rezervy zdaleka nedosahují hodnot, které jsme měli v minulosti, je vidět, že se k nim můžeme velice brzy přiblížit, případně je i mnohem více navýšit.Po rozpadu Československa se ČNB pyšnila zlatým pokladem ve výši cca 70 tun (2 250 587 Oz). V následujících letech však téměř vše rozprodala a zůstalo pouhých cca 14 tun zlata (cca 450 000 Oz). Vstupem do nového tisíciletí se však změna nedostavila a zlatý poklad ze sejfu ČNB mizel dál, až na minimální úroveň cca 7,8 tun (necelých 251 000 Oz), které bylo dosaženo na jaře roku 2020.

Změna nastala s nástupem nového guvernéra ČNB Aleše Michla v červenci 2022, který započal novodobou éru budování ‘’českého pokladu’’. Jeho vize je vytvořit zlatý poklad alespoň ve výši 100 tun a že to myslí vážně, dokazuje vývoj zlatých rezerv za rok 2023, který činil cca 30,72 tun (cca 987 700 Oz) a pokračující trend v roce letošním, kdy v lednu došlo k opětovnému navýšení zlatých rezerv o dalších cca 1,65 tun zlata. Na konci ledna tedy činila celková hodnota zlatých rezerv 32,37 tun (cca 1 040 000 Oz), což odpovídalo cca 2,120 miliard USD, tedy přibližně 48,635 miliard Kč.

To, že zlato hraje stále větší roli, dokazuje každodenní vývoj v dnešním nejistém a dynamickém globálním světě, který je plný nástrah a černých labutí. Zlato hrálo odjakživa svou významnou roli a lesk neztratilo ani od definitivního konce zlatého standardu v roce 1971, kdy se muselo pustit do “boje” a hledat své místo v moři bezcenného “papíru”, který zaplavil celý svět a uvrhl jej do propadliště nekonečných dluhů, inflačních spirál a nejistoty.
Dnes můžeme říci, že jeho funkce je stále uchována a hraje důležitou roli napříč trhy po boku jiných instrumentů, ať těch stávajících, či nových.

Pokud bude tempo hromadění žlutého kovu pokračovat i nadále, je pravděpodobné, že sen guvernéra bude za jeho funkčního období naplněn a ČR bude opět disponovat významným zlatým pokladem, který bude představovat ty pravé, historií prověřené hodnoty.

Níže uvádíme technická data o zásobách zlata ČR a ostatních států:

Graf vývoje českých zlatých rezerv v tunách:


Tabulka srovnání Top 10 zemí s největšími zlatými rezervaci k 31.1.2024:


Tabulka srovnání zlatých rezerv České republiky se sousedními státy:Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.238.116.201

Holoubek koncern