Aktuální ceny: Cena zlata 2344.225 USD/oz   Cena stříbra 27.879 USD/oz   USD 23.700 Kč   EUR 25.270 Kč  
Nákup v  

ČNB připomíná rok české hudby stříbrnými mincemi s Bedřichem Smetanou a Josefem Sukem

Blog
20.2.2024 | Zlaťáky

Rok 2024 bude velkolepou oslavou české hudby, neboť uplyne přesně jedno století od vyhlášení prvního „roku české hudby“, který se konal v roce 1924 při příležitosti stého výročí narození Bedřicha Smetany. Není proto náhodou, že k těmto kulatým jubileím zařadila Česká národní banka edici v podobě dvousetkorunové české stříbrné mince k výročí narození českých skladatelů do sběratelského emisního plánu 2021-2025. A doplnila ji ještě připomínkou dalšího velikána české hudby – skladatele a houslisty Josefa Suka staršího, od jehož narození uplyne 150 let.Smetana 200 + Suk 150 = 100% česká hudba

Bedřich Smetana bývá po právu považován za „otce české hudby“, a to navzdory tomu, že v dětství byl (ještě jako Fridrich) vychováván v německojazyčném prostředí a výborně česky se naučil až později. Jeho operní skladby jako Prodaná nevěsta či Libuše však položily pevné základy české opeře a staly se nedílnou součástí české státnosti. Fanfáry z Libuše ostatně vítají při slavnostních příležitostech prezidenta republiky a Smetanova symfonická báseň Má vlast patří dlouhodobě k nejhranějším a nejoblíbenějším opusům českého hudebního světa.

            

Jméno skladatele a houslového virtuóza Josefa Suka je sice možná oproti Smetanovi – alespoň pro širší veřejnost – méně známé, jednoznačně však patří do galerie velikánů české hudby. A to zdaleka nejen proto, že životní příběh výrazného představitele hudebního romantismu byl úzce svázán s dalším géniem české hudby, když si za manželku vzal dceru svého velkého hudebního vzoru Antonína Dvořáka. Sukovu legendární hudbu k dramatické pohádce Júlia Zeyera Radúz a Mahulena mohou znát třeba i filmoví nadšenci ze slavného stejnojmenného filmu s M. Vášaryovou a J. Třískou v titulních rolích.

            

Unikátní edice mincí ČNB hraje na stříbrnou notu

ČNB během roku 2023 vypsala veřejné soutěže na podobu dvou stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč s předpokládaným emisním nákladem 30 000 kusů. Několik desítek soutěžních návrhů posoudily specializované komise společně s odbornými poradkyněmi z Muzea Bedřicha Smetany a Českého muzea hudby a jednomyslně se shodly na vítězích, jejichž návrhy byly následně realizovány.

Rubové strany obou mincí zdobí zdařile zpracované portréty skladatelů, přičemž zejména Sukův portrét v návrhu zkušené Petry Čánské se vyznačuje značnou dávkou originality, aniž by ovšem postrádal důstojnost a věrohodnost. Lícní stranu stříbrné mince se sukovským motivem pak tvoří houslový korpus položený na ručních notových zápisech skladatele.

Pozornost posuzovatelů smetanovské mince upoutalo zase řešení lícní strany z dílny talentovaného návrháře Jiřího Hanuše, jemuž se do ikonického panoramatu Hradčan podařilo nápaditě zakomponovat název Smetanovy fenomenální skladby „Má vlast“.

Stříbrná mince Josefa Suka je k dispozici v den jeho narozenin, tedy od 4. 1. 2024, stříbrná mince Bedřicha Smetany se na veřejnost dostane 2. 3. 2024, kdy si připomeneme 200 let od jeho narození.


 
 


Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.201.97.224

Holoubek koncern