Aktuální ceny: Cena zlata 2354.285 USD/oz   Cena stříbra 30.599 USD/oz   USD 23.100 Kč   EUR 24.780 Kč  
Nákup v  

Třetí zdvižený prst - další snížení ratingu USA

Analýza trhu
14.11.2023 | Ing. Jakub Petruška, Zlaťáky.cz

Letošní desátý listopad se pravděpodobně opět zapíše tučným písmem do úvěrové spolehlivosti USA a to z důvodu dalšího snížení výhledu ratingového hodnocení. Již třetí světově významná agentura, tentokrát Moody's Investors Service se rozhodla pro tento krok a v pátek 10. listopadu přistoupila k akci, kdy změnila výhled ratingu USA z původně stabilního na negativní. Toto rozhodnutí představuje další varování, že vývoj fiskálních deficitů a následné zadlužování země směřuje nežádoucím směrem, což může v budoucnu vyvolat značné problémy.V roce 2011 způsobila agentura Standard & Poor´s obrovský rozruch napříč trhy celého světa a rovněž americké politické a odborné půdě, když snížila úvěrovou spolehlivost USA z top hodnocení AAA na úroveň AA+. Dne 1. srpna 2023 tuto společnost následovala agentura Fitch a Standard & Poor´s, která završila své varování a stejně jako Stadard & Poor´s snížila rating na úroveň AA+, což bylo způsobeno hrozbou nezvýšení dluhového stropu. Následná reakce byla tvrdší díky výraznému zhoršení celkové fiskální situace v USA a neustále se zvyšujícímu zadlužování. Po jejich boku se nyní zařadila také Moody´s, která sice zachovala hodnocení AAA, nicméně se zařadila po bok těchto dvou významných agentur a varuje před snížením hodnocení.

Díky tomu se Spojené státy americké nadále vymaňují z elitní skupiny nejvýše hodnocených zemí světa. Podle agentury Bloomber se mezi tyto země řadí Německo, Dánsko, Norsko, Švédsko, Nizozemsko, Singapur, Lucembursko, Švýcarsko a Austrálie. Kdyby se nejednalo o největší ekonomiku světa a nebyl to již pomyslný třetí zdvižený prst, nebylo toto rozhodnutí až tak zásadní. Bohužel, dnešní svět je velmi dynamický a jakákoliv negativní zpráva se rychle šíří, může vyvolat velké problémy.

Představitelé USA na tuto událost reagovali negativně. S tímto pohledem nesouhlasí, jelikož americká ekonomika je silná a odolná, její dluhopisy jsou nejlikvidnějším a nejbezpečnějším aktivem na světě.

Je nutné zdůraznit, že současná situace je odlišná. Americká centrální banka stále zastává agresivní, restriktivní měnovou politiku a úrokové sazby dosahují hodnoty 5,25 - 5,50 %. Současně na svých bedrech nese USA batoh dluhů, jejichž hodnota přesahuje cca 33,7 bilionů dolarů a stále narůstá. To vše představuje obrovské riziko pro celou její ekonomiku a současně pro globální svět.

Na druhou stranu tato situace připravuje živnou půdu pro zlato a jiné drahé kovy, které jsou tím pravým přístavem bezpečí v takto nejistém globálním světě.

Na rozhodnutí agentury Moody´s reagovaly také trhy, zlato nevyjímaje. Varování agentury může znamenat růst ceny žlutého kovu. Po oznámení jsme byli svědky mírného poklesu pod 1 950 USD/ Oz, avšak začátek týdne reaguje postupným navýšením ceny i díky vyšší poptávce po zlatě.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 100.28.2.72

Holoubek koncern