+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Mexická mincovna vydává 1Kg stříbrnou minci Aztécký kalendář

autor: Internet

Casa de Moneda (Mexická mincovna) vyrobila jedno kilové stříbrné mince, inspirovaná jedním z nejzajímavějších archeologických nálezů Aztécký kalendář.

Stříbrná 1Kg mince pro rok 2011 zobrazuje kamenný Aztécký kalendář, který byl vytesán kolem roku 1479 ( domnívají se experti ) a pohřben pod centrálním náměstím v Mexiko city kde byl objeven v roce 1790. Kámen měří v průměru 365,76 cm, silný je 121.92 cm a váží přes 22 tun.

Kamenný kalendář mohl sloužit jako pomník nebo i jako obětní oltář. Bůh slunce Tonatuih je zobrazen ve středu artefaktu a v každé ruce drží lidské srdce, zároveň je obklopen čtyřmi čtverci reprezentující předchozí stvoření, které zanikly mocí jaguárů, větru, deště a vody. Další reprezentací je právě Aztécký kalendář, který zobrazuje 18 měsíců, každý 20 dnů dlouhý, plus 5 "nešťastných" dní což v součtu dává 365 dní. Nakonec vidíme dva hady tváří v tvář a vytesaný datum umístěný mezi jejich ocasy.

Líc jedno kilové stříbrné mince zobrazuje již zmíněný Aztécký kalendář a 11 národních erbů kolem orla s hadem v zobáku je vyobrazeno na rubu mince. Mince o průměru 110 mm patří k jedním z největších na světě jsou raženy z 99.9% ryzího stříbra ve kvalitě proof, v nominální hodnotě 100 dolarů a vydány v nákladě pouze 1500 kusů pro celý svět. Stříbrná 1Kg mince je dodávána s číslovaným certifikátem věrohodnosti, 65 stránkovou ilustrovanou knihou a kvalitním výstavním stojánkem.pondělí 13. června 2011

Starší aktuality

Archiv aktualit