+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Slovenská národní banka vydává první stříbrnou euro minci

autor: Internet

Vydání první slovenské pamětní eurové mince z drahého kovu se kvapem blíží. Motiv pro tuto první minci Slovenská národní banka (SNB) našla ve vynikajícím slovenském matematikovi, fyzikovi, technikovi a světově uznávanému zakladateli teorie parních a plynových turbin. Mince má nominální hodnotu 10 eur a je vydávána k příležitosti 150. výročí narození Aurela Stodoly.

Na návrh této mince Slovenská národní banka vyhlásila v červnu 2008 veřejnou anonymní soutěž. Celkem bylo čtrnácti soutěžícími předloženo šestnáct výtvarných návrhů. Návrhy byly hodnoceny Komisí guvernéra SNB (Komise) v září 2008, která doporučuje guvernérovy ke schválení vítězný návrh. Guvernér Slovenské národní banky se ztotožnil s doporučením a schválil podobu mince v říjnu 2008. Datum emise je stanoven na duben 2009.

Vzhledem ke zdařilému vystižení tématu, zobrazení turbogenerátoru na líci mince a také kvůli kvalitně provedenému sochařskému portrétu Aurela Stodoly vybrala Komise k realizaci mince návrh Miroslava Ronaia. Dalším pozitivním prvkem, který rozhodl pro návrh Ronaia bylo střídmé použití doplňujícího prvku, dobového odpichovadla, které konstruktéři používali při rýsování technických výkresů.

Jelikož byly svým výtvarným návrhem zajímavé i návrhy, které se umístili na druhém a třetím místě, přinášíme jejich podobu.

Druhá cena byla udělena Ing. Milanovi Virčíkovi. Autor oslovil Komisi kvalitním zobrazením technických soustav přístrojů na rubu i líci mince, které vyjadřují Stodolovy aktivity, jako konstruktéra a vynálezce, včetně kvalitně ztvárněného portrétu.

Třetí cena byla udělena Márii Poldaufovej. Na jejím návrhu Komisi zaujal výběr vhodných prvků - dobového turbogenerátoru na líci a tzv. Moliérův entropický diagram, který dotváří portrét na rubu. Pozitivně byl také hodnocen soulad rubu a líci mince.

Články související se slovenskou měnou:
Pozor na platnost slovenského eura
Slovenská koruna
Slovenská koruna. Konec jedné národní měny
Slovenské euro a startovací euro balíčky
Slovenské euromince numizmatiky asi příliš lákat nebudou
pondělí 23. března 2009

Starší aktuality

Archiv aktualit