+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Korunové mince začne NBS stahovat už v tomto roce

autor: Internet

Korunové mince začne Národná banka Slovenska (NBS) z obehu sťahovať už v druhom polroku tohto roka. Intenzita bude regulovaná podľa situácie na trhu, aby obchodné systémy mohli až do konca roka normálne fungovať. Hlavnú časť korunových minci však NBS stiahne po 16. januári 2009. Uviedol to dnes po slávnostnom spustení razby slovenských euromincí v kremnickej mincovni guvernér NBS Ivan Šramko. Predbežne pôjde o viac než 450 miliónov kusov.

Rovnakým spôsobom budú z obehu sťahovať aj korunové bankovky, ktorých by malo byť okolo 160 miliónov kusov. Eurobankovky si NBS požičia z Rakúskej národnej banky a tam ich po čase bude musieť aj vrátiť.

Preto si národná banka neskôr nechá vytlačiť bankovky v niektorej európskej tlačiarni. Skutočne špičkových je osem či deväť, konštatoval guvernér. Potvrdil, že na túto zákazku už NBS vyhlásila tender.

Zdroj : TASR, Foto: TASRAmeričané kvůli vysoké poptávce zastavili prodej zlatých mincí

autor: Internet

Klesající cena zlata v posledních měsících zvýšila mezi sběrateli poptávku po zlatých mincích s orlem ve znaku, které vydává americké ministerstvo financí. Nárůst zájmu o mince ale Američany teď donutil s prodejem přestat, protože už jim došly zásoby. Napsal to dnes americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Za ražbu a prodej mincí je v USA zodpovědný odbor U.S. Mint, který je součástí ministerstva financí. To jej zřídilo v roce 1792. Prodej zlatých mincí s orlem začal před 20 lety, za tu dobu se ale ještě nestalo, aby byl prodej zastaven kvůli tak prudkému nárůstu poptávky.

Zlaté mince mají v oblibě nejen sběratelé, ale také investoři , kteří hledají alternativu k uložení peněz. Přestože cena zlata od jara výrazně klesla, a nákup kovu tak zatraktivnila, do budoucna se i nadále počítá s dalším růstem ceny.

"Vzhledem k nebývale vysoké poptávce nám došly zásoby," sdělil odbor U.S. Mint distributorům mincí. "Prodej všech těchto mincí proto na přechodnou dobu zastavujeme," píše se dále ve sdělení, z něhož cituje WSJ.

Rozhodnutí překvapilo prodejce i samotné sběratele, protože právě "zlatí orlové" se mezi sběrateli v USA mění nejvíce. Hned se také objevila řada spekulací, co Američany k takovému kroku vedlo - od vysokého zájmu o zlato mezi velkými investory, až po invazi ruských vojsk do Gruzie.

V internetových diskuzích se například objevily příspěvky, že Spojené státy čekají další zhoršení stavu svého finančního systému, a proto raději shromažďují zlato. U.S. Mint ale tvrdí, že důvod je jediný - od začátku roku se prý prodaly mince o celkové hmotnosti 311 000 uncí zlata, což už je o 50 procent více než za celý loňský rok.

Jen od začátku srpna sběratelé nakoupili mince o celkové hmotnosti 63 500 uncí, což byla pro U.S. Mint patrně poslední kapka.neděle 31. srpna 2008

Starší aktuality

Archiv aktualit