+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Vladimír Remek. Československo - třetí zemí světa ve vesmíru!

autor: Internet

Fanouškům kosmonautiky nemusíme připomínat, že právě Československo se stalo třetí zemí světa, která se dostala do vesmíru. Možnost si připomenout tuto příležitost nám dává nová stříbrná medaile právě s tímto motivem. Stříbrná medaile připomíná již! 30té výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru. Společně s Vladimírem Remkem do kosmu letěl i plukovník inženýr Alexej Alexandrovič Gubarev. A.A.Gubarev již jednou ve vesmíru byl, a to při letu Sojuzem 17 dne 11.ledna 1975.

Let V. Remka a A.A. Gubareva se konal dne 2.března 1978. K letu byla použita startovní nosná raketa Sojuz 28, který také sloužil jako návratový modul, a který dopravil piloty ke stanici Saljut 6 (jednalo se o třetí misi k této stanici) Obr.2. Tento let byl zároveň prvním letem programu Interkosm, jehož cílem byl výzkum a mírové využití kosmického prostoru. Interkosmos byla organizace socialistických států založená v Moskvě v roce 1967.

Vyobrazení Obr.2. je i na rubové straně pamětní medaile. Ke stanici se během jejího provozu připojilo celkem 30 lodí. Stanice Sojuz 6 několika násobně překročila svoji plánovanou životnost a dne 29. července 1982 shořela v atmosféře.

Napínavý výběr kosmonauta?

Výběr toho správného kandidáta na let do vesmíru nebyl snadný. Pražský Ústav letectví a zdraví dostal pokyn k vyhledání nejzdatnějšího na základě každoročních prohlídek pilotů. Výsledkem bylo 24vhodných kandidátů. Tito kandidáti byli pozváni k dalšímu detailnějšímu vyšetření. Tímto sítem prošlo 8 kandidátů. Těchto osm statečných podrobila také důsledným zdravotním prohlídkám sovětská strana. Tým sovětských lékařů, který vedl sovětský kosmonaut Vasilij Lazarev, který se sám podíval do kosmu při letech v Sojuzu 12 a Sojuzu 18a. Tento tým všech 8 kandidátů uznal schopných.

Vzhledem ke kapacitním omezením Hvězdného městečka u Moskvy, kde se v Gagarinově středisku pro přípravu kosmonautů mohlo školit a připravovat jen 6 zahraničních kandidátů, bylo nutné provést další výběr. "Pošlete k nám jenom čtyři mládence", tak zněl závěr. Jádro, z kterého měl vzejít náš kosmonaut vybral plukovník dr. Antonín Dvořák, předseda stálé lékařské komise. S touto čtveřicí Ladislav Klíma, Oldřich Pelčák, Vladimír Remek a Michal Vondroušek, pak také v listopadu odletěl do Moskvy. Konečné zúžení kandidátů měli v rukou sovětští lékaři a instruktoři, kteří určili Oldřicha Pelčáka a Vladimíta Remka. Konečná volba padla na Vladimíra Remka.čtvrtek 10. dubna 2008

Starší aktuality

Archiv aktualit