Pobočka Liberec je z důvodu nemoci uzavřena. Za vzniklé potíže se omlouváme. Více info na stránce oznameni.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Neplatné bankovky

Autor: ČNB

Krásné zpracování československých bankovek můžete mít i vy. Připomeňte si své mládí, kdy jste v rukou drželi bankovky, které si dnes už jen ztěží vybavíte. Nabízená kvalita českoslovrenských bankovek je jedinečná - nikdy nebyly v oběhu. Čekaly na Vás v trezorech České národní banky. Čisté, syté barvy. nepoškozené..! Vhodné také mohou být jako řešení hledání správného dárku. Například zarámovaná sada československých bankovek v provedení ruského tisku je luxusním doplňkem do kanceláře, domácích pracovem i obývacích pokojů - a při tom ani nesáhnete hluboko do kapsy. Ať už je darujete šéfovi, bratrovi nebo si je vystavíte doma právě Vy určitě se k nim často budete pohledem vracet...

Sama historie papírových peněz je opravdu hodně stará. V roce 650 našeho letopočtu byly vydány patrně první papírové peníze, a to za císaře Kao Tsunga (Čína). Jako všeobecná měna jsou ale papírové peníze známy až v 10.století. Z Číny se pak tato forma pomalu šíří dál do světa. Dokládá to i známý cestovatel Marco Polo, který roku 1298 píše, že bankovky jsou v oběhu i v Persii a Japonsku.

Potřebu papírových peněz pocítila i Evropa. Kovová platidla již ve středověku nestačila na pokrytí prudkého růstu velkého objemu transakcí v obchodním styku. Již nebylo možné, aby se směňovaly pytlíky mincí, a tak středověcí evropští obchodníci zavedli tzv. úvěrové úpisy. Přibližně od 17.století takovéto úpisy vydávaly přímo i banky.

K úvěrovým listům měli blízko i směnky, které se začali hojně používat jako cenné papíry, v nichž se emitent (vydavatel) zavazoval držiteli vyplatit stanovenou částku. Směnky ale měli několik nevýhod: byly vždy vypsány na určitou částku a jejich reálná hodnota závisela na platební morálce konkrétního emitenta.

Banky začaly směnky vykupovat a měnili je za vlastní směnky, kterými byly právě bankovky. Ty pak většinou byly kryty vykoupenými směnkami nebo zlatem. Velké množství bank, směnek a obchodů s nimi sebou přinášel mnoho problémů, proto byl na vydávání bankovek vytvořen monopol, který byl svěřen centrální bance. U nás smí vydávat bankovky pouze Česká národní banka.

Související články:
Co je to bankovka a statovka?

Související produkty:
Ruský a český tisk 1953
České bankovky 1958-1964
České bankovky 1970-1989
Euro katalog mincí a bankovek
Starší aktuality


Archiv aktualit