+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Zboží si můžete též vyzvednout na našem POINT místě v Liberci.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Aktuality

 

Neplatné bankovky

Autor: ČNB

Krásné zpracování československých bankovek můžete mít i vy. Připomeňte si své mládí, kdy jste v rukou drželi bankovky, které si dnes už jen ztěží vybavíte. Nabízená kvalita českoslovrenských bankovek je jedinečná - nikdy nebyly v oběhu. Čekaly na Vás v trezorech České národní banky. Čisté, syté barvy. nepoškozené..! Vhodné také mohou být jako řešení hledání správného dárku. Například zarámovaná sada československých bankovek v provedení ruského tisku je luxusním doplňkem do kanceláře, domácích pracovem i obývacích pokojů - a při tom ani nesáhnete hluboko do kapsy. Ať už je darujete šéfovi, bratrovi nebo si je vystavíte doma právě Vy určitě se k nim často budete pohledem vracet...

Sama historie papírových peněz je opravdu hodně stará. V roce 650 našeho letopočtu byly vydány patrně první papírové peníze, a to za císaře Kao Tsunga (Čína). Jako všeobecná měna jsou ale papírové peníze známy až v 10.století. Z Číny se pak tato forma pomalu šíří dál do světa. Dokládá to i známý cestovatel Marco Polo, který roku 1298 píše, že bankovky jsou v oběhu i v Persii a Japonsku.

Potřebu papírových peněz pocítila i Evropa. Kovová platidla již ve středověku nestačila na pokrytí prudkého růstu velkého objemu transakcí v obchodním styku. Již nebylo možné, aby se směňovaly pytlíky mincí, a tak středověcí evropští obchodníci zavedli tzv. úvěrové úpisy. Přibližně od 17.století takovéto úpisy vydávaly přímo i banky.

K úvěrovým listům měli blízko i směnky, které se začali hojně používat jako cenné papíry, v nichž se emitent (vydavatel) zavazoval držiteli vyplatit stanovenou částku. Směnky ale měli několik nevýhod: byly vždy vypsány na určitou částku a jejich reálná hodnota závisela na platební morálce konkrétního emitenta.

Banky začaly směnky vykupovat a měnili je za vlastní směnky, kterými byly právě bankovky. Ty pak většinou byly kryty vykoupenými směnkami nebo zlatem. Velké množství bank, směnek a obchodů s nimi sebou přinášel mnoho problémů, proto byl na vydávání bankovek vytvořen monopol, který byl svěřen centrální bance. U nás smí vydávat bankovky pouze Česká národní banka.

Související články:
Co je to bankovka a statovka?

Související produkty:
Ruský a český tisk 1953
České bankovky 1958-1964
České bankovky 1970-1989
Euro katalog mincí a bankovek
Starší aktuality


Archiv aktualit