+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Obří stříbrný poklad objeven v Atlantiku ve vraku lodi

Autor: Internet

stribrne_slitky_siver

V Atlantském oceánu byl objeven vrak britské nákladní lodi SS Gairsoppa, kterou za druhé světové války potopila německá ponorka. Loď vezla 200 tun stříbra, uvedla v pondělí stanice BBC s tím, že hodnota nákladu je 150 miliónů liber (4,5 miliardy korun).

Vrak 125 metrů dlouhé lodi objevili již v létě výzkumníci americké firmy Odyssey Marine. Nachází se téměř 4700 metrů pod mořskou hladinou asi 480 kilometrů od pobřeží Irska. Teprve minulý týden se potvrdilo, že jde o nákladní loď SS Gairsoppa.

"Tvrdě pracujeme na fázi vyzvednutí," uvedl jeden z manažerů americké firmy Andrew Craig. Dodal, že vzhledem k poloze a stavu vraku si je jist vyzvednutím stříbra z mořského dna. SS Gairsoppa podle jeho slov na dno dosedla, aniž by se poklad vysypal.

Vyzvedávání stříbra mají začít v druhé čtvrtině příštího roku. Podle dohody s britským ministerstvem dopravy si může firma ponechat 80 procent nálezu.

Loď patřila Britsko-indické paroplavební společnosti a součástí britského námořnictva se musela stát s propuknutím světové války. V roce 1941, když jí na cestě z Británie do Indie v bouři docházelo palivo, rozhodl se kapitán zakotvit v Galwayi. Plavidlo cestou zahlédla německá ponorka a potopila je. Pouze tři členové 85členné posádky torpédový útok přežili, než ale na záchranném člunu o dva týdny později dorazili na pobřeží, dva z nich zemřeli.

Mořští archeologové nepředpokládají, že by vrak vzhledem ke svému stáří a hloubce, v níž se nachází, ukrýval ještě nějaké lidské ostatky.

Společnost Odyssey Marine stála před dvěma lety také za objevem legendární britské válečné lodi HMS Victory, s níž se v bouři v roce 1744 ve vodách kanálu La Manche potopilo i téměř tisíc námořníků na palubě a čtyři tuny zlatých minci v hodnotě až miliardy dolarů.

Na jaře 2007 zase firma oznámila, že z lodního vraku v Atlantském oceánu vyzvedla 17 tun stříbrných mincí v hodnotě 500 miliónů dolarů. Usoudila, že jde o vrak španělské galeony Nuestra Seňora de las Mercedes y las Animas, která se potopila v roce 1804 u portugalských břehů.
Starší aktuality


Archiv aktualit