Pobočka Liberec je z důvodu nemoci uzavřena. Za vzniklé potíže se omlouváme.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Zlatý Košický poklad míří do Prahy

Autor: Internet

Košický zlatý poklad byl objeven v roce 1935 při rekonstrukci budovy finančního ředitelství. "Obsahoval 2920 mincí, 3 medaile a zlatý renesanční řetěz, to vše v měděné zdobené schránce, uložené do země okolo roku 1680," řekl deníku Metro Luboš Polanský z numismatického oddělení Národního muzea. V Praze bude vystaven v nové budově muzea na Vinohradské třídě v Praze od 16. září.

Nejvzácnější součástí je jezdecká medaile Ferdinanda I z roku 1541. Ve zlaté variantě se jedná o světovou raritu. Z českého pohledu jsou zajímavé vzácné ražby Viléma z Rožmberka a Albrechta z Valdštejna. O poklad se za druhé světové války, když byl zpracováván v Národním muzeu v Praze, velice zajímali německý říšský maršál Hermann Göring a zastupující říšský protektor Karl Herman Frank. Pouze díky osobní statečnosti profesorky Emanuely Nohejlové-Prátové, která poklad tehdy zpracovávala, nebyl zabaven.

V roce 1940 byl převezen do Národního muzea v Praze k odbornému zpracování, kde zůstal až do roku 1956. V letech 1953 až 1956 zde byl také poprvé, byť jen zčásti, vystaven. Poté byl převezen zpět do Košic, kde pro něj byla později postavena speciální trezorová výstavní místnost. Stálá expozice pokladu je ve Východoslovenském muzeu v Košicích.  Pojistná cena převyšuje sedm milionu eur, historická cena unikátního pokladu je opravdu nevyčíslitelná.

Kosicky poklad

Návštěvníci Nové budovy Národního muzea uvidí poklad celý. Výstava potrvá od 16. 9. 2009 do 10. 1. 2010. U takto unikátního pokladu jsou samozřejmostí nejpřísnější bezpečnostní opatření. Předměty budou představeny v zabezpečených prosklených vitrínách.

Východoslovenské muzeum v Košicích je v rekonstrukci. Poklad byl proto převezen do Slovenského národního muzea, jež je jeho vlasníkem, kde byl zcela nově zpracován a poté vystaven. A od toho už byl krůček k zapůjčení do Prahy. Svou hodnotou je Košický zlatý poklad nejdražší výstavou Národního muzea a tomu odpovídají i bezpečnostní opatření. Standardní a elektronické zabezpečovací systémy doplní i 24-hodinová fyzická ostraha.

Vstupné bude oddělené, návštěva Košického zlatého pokladu bude stát 60 korun, snížené vstupné bude poloviční. Jenom za prohlídku nové budovy Národního muzea, bývalé Federální shromáždění, zaplatí návštěvníci 80 korun, snížené vstupné je pak 40 korun.
Starší aktuality


Archiv aktualit