+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Stříbrná mince s baziliškem

Autor: Internet

Rakouská mincovna vydala první minci z nové série "Rakouské pohádky a legendy". Jde o sérii šesti stříbrných pamětních 10ti eurových mincí. První mince je věnována středověké legendě z Vídně - o Baziliškovi.

Příběh sahá až do roku 1212, kdy pekařský učeň v krámě na Schönlaterngasse 7 objevil strašné monstrum na dně studny. Zápach a jedovaté páry příšery zabili všechny, kteří se toho nadechli.

V příšeře později poznali baziliška, zčásti had, zčásti žába a zčásti kohout. Ten kdo by baziliškovi pohlédl přímo do očí, by ihned zemřel. Rádce, který byl přizván, aby poradil, jak se s příšerou vypořádat řekl, že jediný způsob, jak jej zničit, je ukázat příšeře svůj vlastní hrůzostrašný vzhled: "někdo musí sejít dolů do studny se zrcadlem".

Nezáleželo na tom, jak vysoká byla odměna, nikdo nebyl ochoten postavit se příšeře. Jediným kdo pozvedl svůj hlas byl kuchařský učeň. Dlouho již byl zamilován do překrásné dcery pekaře, ale ten tomuto vztahu nebyl nakloněn. Učeň tedy uchopil svoji příležitost a řekl, že se do studny za příšerou vydá, a jako odměnou mu měl pekař dát ruku své dcery.

Zoufalý pekař nakonec souhlasil. A tak byl učeň spuštěn do studny s velkým zrcadlem. Jak se hrozivý bazilišek otočil zahlédl svůj obraz ve zrcadle, které učeň před sebou držel jako štít. V záchvatu hněvu a odporu nad svým vlastním obrazem bazilišek pukl. Učeň vylezl ze studny, aby dostal svou nevěstu. Přihlížející začali vyplňovat zasypávat studnu kamením a zeminou, aby pohřbili pozůstatky příšery a smrtící páry.

Barokní budova, která dnes stojí v místě starého pekařství, má tuto legendu zachycenou v podobě fresky s hrdinným učněm a zrcadlem na své fasádě.

Líc mince zobrazuje ulici Schönlaterngasse ve Vídni. Na jejím konci je brána do Dvora Svatého kříže patřící Cisterciánskému klášteru Svatého kříže v Dolním Rakousku. Na pravo je pak Basiliškův dům č. 7, jak vypadá dnes.

Rub mince zachycuje legendární příšeru, jak se otáčí a hledí na sebe do zrcadla, které drží pekařský učeň a který vykukuje za jeho rámem. Na kamenném okraji studny jsou dvě ustrašené tváře sledující scénu na dně studny.Technická specifikace mince:
Nominál: 10 EUR
Materiál: 925/1000 Ag
Hmotnost: 16 g
Průměr: 32 mm
Náklad: max. 40.000 ks
Provedené: proof
Datum emise: 15. dubna 2009
Autor: Thomas PesendorferČlánky související s rakouskou měnou:
Zlatá pamětní mince z Rakouské mincovny
Joseph Haydn na rakouské pamětní stříbrné minci
Starší aktuality


Archiv aktualit