+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Zlatá pamětní mince z Rakouské mincovny

Autor: Internet

Rakouská mincovna přišla 11. února 2009 s novou zlatou pamětní mincí věnovanou jednomu z největších postav historie lékařství Theodoru Billrothovi. Mince vychází jako třetí ze série celkem čtyř mincí věnovaných tématu "Slavní rakouští lékaři".

Nová zlatá mince ukazuje na lícní straně nominální hodnotu 50euro a portrét vousatého chirurga společně s lékařským symbolem Aesculapius (bůh lékařství) staf. Rub mince zobrazuje Billrotha s asistenty provádějící ukázkovou operaci. V levé části rubu mince je zobrazena stará vídeňská nemocnice, kde Billroth pracoval a učil. Mince je ražena v ryzosti 986/1000 Au v maximálním množství 50.000 ks. Ražba je provedena pouze v provedení proof a je balena v atraktivní kazetě s číslovaným certifikátem. Mincovna nabízí samostatný prodej dřevěné kazety pro kolekci všech čtyřech mincí.

Poslední čtvrtá mince vyjde příští rok a jejím námětem bude Karl Langsteiner nositel Nobelovy ceny za objev různých krevních skupin.

Theodor Billroth
se narodil na ostrově Rügen u německého pobřeží Baltu v roce 1829. Bollroth si již ve svém mládí vybral mezi svými láskami, hudbou a studiem medicíny. Zvítězila medicína, kterou studoval v Göttingenu a Berlínu. Pár let strávil studiem i ve Vídni. První zkušenosti získal v Berlíně a jeho věhlas rychle vzrostl v letech 1860, kdy odešel do Curychu jako profesor chirurgie. V následujících letech odmítl posty jak v Rostocku, tak i Heidelbergu. V roce 1867 se nakonec rozhodl přijmout místo profesora ve Vídni.

Billroth byl průkopníkem různých operačních technik v abdominální chirurgii a operacích žaludku a hrtanu. Rozpoznal úlohu bakterií při působení poúrazových horeček. Později dospěl ke zvýšení bezpečnosti na operačních sálech se zavedením dezinfekce.

I přes jeho plný výukový program vzděláváni doktorů a chirurgů se věnoval i řádnému vzdělávání zdravotních sester. V roce 1879 založil Rudolfiner Haus ve Vídni (nemocnice se školou pro zdravotnický personál) pro vzděláváni zdravotních sester.

Po celý život zůstal Billroth vášnivým hráčem na housle a měl blízko k takovým hudebním skladatelům jako Johanes Brahms. Theodor Billroth zemřel v roce 1894 krátce po svých 65 narozeninách. Je pohřben na čestném místě na vídeňském hřbitově.

Technické parametry mince:
Materiál: 986/1000 Au
Provedení: proof
Průměr: 22 mm
Hmotnost: 10 g
Náklad: 50.000 ks
Datum emise: 11. února 2009
Nominál: 50 euro
Autoři: H. Andexlinger, H. Wähner

Rakouská mincovna
se nachází v srdci Vídně blízko Vienna Stadtpark a je oficiální mincovnou Rakouska již 800 let. Budova mincovny (ve stylu biedermeier) byla postavena v letech 1835 - 1837, v době císaře Ferdinanda I.

V současnosti je mincovna zdrojem pro nákup všech rakouských euro mincí a euro centů určené pro investování nebo sběratele. Před ražbami eurových mincí mincovna razila šilinky a groše. V době monarchie pak v mincovně probíhala ražba korun, guldenů a dukátů.

Související článek: Joseph Haydn na rakouské pamětní stříbrné minci
Starší aktuality


Archiv aktualit