+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Česká mincovna, její historie a současnost

Autor: Internet

Česká mincovna byla založena dne 1. 7. 1993 jako samostatná výrobní divize tehdejší Bižuterie a.s. v Jablonci nad Nisou.

Česká mincovna vznikla po dohodě a ve spolupráci s Českou národní bankou, která po rozpadu federace hledala tuzemského výrobce mincí pro nově vzniklou Českou republiku po rozpadu federace se Slovenskou republikou. Během 6 měsíců byla postavena novodobá Česká Mincovna jako výhradní dodavatel pro potřeby centrální banky České Republiky.

Česká mincovna razí do poloviny roku 1993 veškeré oběžné mince pro potřeby České republiky. V roce 1994 byla zahájena ražba stříbrných pamětních mincí v nominální hodnotě 200 Kč, v roce 1995 ražba pamětních mincí v nominálních hodnotách 1000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10000 Kč z ryzího zlata. Jednotlivé nominály vycházejí z hmotností odvozených od troyské unce. . Ražby jsou prováděny v obou kvalitách, jak běžné (standard), tak špičkové (proof) . V roce 2001 začala mincovna razit pro potřeby České národní banky novou sérii zlatých pamětních mincí v nominální hodnotě 2000 Kč. Celá série 10 mincí je rozložena do pěti let, je inspirována vývojem architektury v České republice a nese název "Deset století architektury".

Mincovní značkou České mincovny je pro oběžné mince značka, pro mince a medaile z drahých kovů pak značka .

Česká Mincovna v současné době zaměstnává 48 lidí. Jedná se o výrobní divizi, která je vybavena moderními lisy značky Gräbener, jak pro výrobu oběživa, tak pro pamětní ražby z drahých i obecných kovů. Roční kapacita mincovny je dimenzována na 500 mil. kusů oběžných mincí a 300 tis. kusů pamětních mincí. Mincovna je zcela soběstačná ve výrobě razidel i v užití chemických povrchových úprav. Polotovary pro výrobu oběživa i pro pamětní ražby jsou nakupovány v zahraničí u renomovaných výrobců, neboť tuzemská výroba neexistuje.

Ve výrobě oběživa je Česká Mincovna pod přímou kontrolou České národní banky a vzájemné vztahy o výrobě a ochraně oběživa jsou upraveny dlouhodobými smlouvami mezi Českou národní bankou a Bižuterií Českou Mincovnou a.s. Vybavení kontrolními a měřícími přístroji odpovídá současnému evropskému standardu a navazuje na kontrolní činnost expertů České národní banky.

Česká Mincovna získala již několik zakázek pro dodávky oběžných mincí do zahraničí, např. pro Moldávii, Sjednocené Arabské Emiráty, Venezuelu a Libanon.

V oblasti pamětních ražeb získala Česká Mincovna v letech 1995 . 1997 významné postavení na tuzemském trhu, které si stále upevňuje. Navázala také úzké kontakty s předními českými firmami, pro které razí pamětní medaile z drahých kovů. Vlastní emisní činnost České Mincovny je zaměřena na významné politické, sportovní a kulturní události současnosti, tak i historie. V roce 1996 uvedla Česká Mincovna na trh Dukátovou řadu České Republiky, která je inspirována motivy k narození dítěte. V roce 1998 se poprvé Česká Mincovna prezentovala samostatnou expozicí na mezinárodním mincovním veletrhu v Basileji ve Švýcarsku, kterého se od té doby pravidelně zúčastňuje.

Spolu s Českou národní bankou vyrobila Česká Mincovna jako první na světě pamětní minci s hologramem, konkrétně se jedná o pamětní stříbrnou minci s nominální hodnotou 2000 Kč, kde je na zlaté inleji ražen hologram. Tato mince získala velké uznání odborníků na světové mincovní konferenci, která se konala v roce 2000 v Canberra, Austrálie.

I když historie České Mincovny není příliš dlouhá, podařilo jí sesbírat za tuto dobu řadu ocenění. Například již v roce 1993 byla v soutěži, pravidelně pořádanou v USA časopisem World Coin News a nakladatelstvím Krause Publications, vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí bimetalová padesátikoruna s motivem Prahy. V roce 1999 získala opět v této soutěži první místo v kategorii Nejkrásnější zlatá mince roku 1999 za pamětní mincí v hodnotě 10 000 Kč ze sady Karel IV. s motivem založení Nového Města pražského. Opětovné vyhodnocení české mince za poměrně krátkou existenci samostatné české měny svědčí o umělecké i technické kvalitě našich platidel. V roce 2003 byla udělena České Mincovně na mezinárodním veletrhu v Basileji Vreneli Preis . cena za přínos v rozvoji numismatiky v kategorii mezinárodních mincoven.

V roce 2002 získala Česká Mincovna od auditorské firmy Lloyd´s Register Quality Assurance Certifikát systému managementu jakosti ISO 9001:2000. Tento krok zapadá do základní dlouhodobé strategie České Mincovny, kde konečným cíle je razit euroměnu pro potřeby České Republiky. V současné době Česká Mincovna v přípravě euroměny velice úzce spolupracuje s centrem evropských mincoven v Bruselu. V otázce emise české verze Euro mincí však bude mít rozhodující slovo Česká národní banka a Evropská centrální banka ve vazbě na plnění monetárních a hospodářských podmínek stanovených komisí v Bruselu. Po technické stránce je Česká Mincovna připravena razit novou euroměnu do 12 měsíců od rozhodnutí centrálních institucí.
Starší aktuality


Archiv aktualit