Z důvodu delší dodací lhůty od našich dodavatelů si vyhrazujeme právo na prodloužení doby dodání. Více info na stránce kontakty.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Česká mincovna, její historie a současnost

Autor: Internet

Česká mincovna byla založena dne 1. 7. 1993 jako samostatná výrobní divize tehdejší Bižuterie a.s. v Jablonci nad Nisou.

Česká mincovna vznikla po dohodě a ve spolupráci s Českou národní bankou, která po rozpadu federace hledala tuzemského výrobce mincí pro nově vzniklou Českou republiku po rozpadu federace se Slovenskou republikou. Během 6 měsíců byla postavena novodobá Česká Mincovna jako výhradní dodavatel pro potřeby centrální banky České Republiky.

Česká mincovna razí do poloviny roku 1993 veškeré oběžné mince pro potřeby České republiky. V roce 1994 byla zahájena ražba stříbrných pamětních mincí v nominální hodnotě 200 Kč, v roce 1995 ražba pamětních mincí v nominálních hodnotách 1000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10000 Kč z ryzího zlata. Jednotlivé nominály vycházejí z hmotností odvozených od troyské unce. . Ražby jsou prováděny v obou kvalitách, jak běžné (standard), tak špičkové (proof) . V roce 2001 začala mincovna razit pro potřeby České národní banky novou sérii zlatých pamětních mincí v nominální hodnotě 2000 Kč. Celá série 10 mincí je rozložena do pěti let, je inspirována vývojem architektury v České republice a nese název "Deset století architektury".

Mincovní značkou České mincovny je pro oběžné mince značka, pro mince a medaile z drahých kovů pak značka .

Česká Mincovna v současné době zaměstnává 48 lidí. Jedná se o výrobní divizi, která je vybavena moderními lisy značky Gräbener, jak pro výrobu oběživa, tak pro pamětní ražby z drahých i obecných kovů. Roční kapacita mincovny je dimenzována na 500 mil. kusů oběžných mincí a 300 tis. kusů pamětních mincí. Mincovna je zcela soběstačná ve výrobě razidel i v užití chemických povrchových úprav. Polotovary pro výrobu oběživa i pro pamětní ražby jsou nakupovány v zahraničí u renomovaných výrobců, neboť tuzemská výroba neexistuje.

Ve výrobě oběživa je Česká Mincovna pod přímou kontrolou České národní banky a vzájemné vztahy o výrobě a ochraně oběživa jsou upraveny dlouhodobými smlouvami mezi Českou národní bankou a Bižuterií Českou Mincovnou a.s. Vybavení kontrolními a měřícími přístroji odpovídá současnému evropskému standardu a navazuje na kontrolní činnost expertů České národní banky.

Česká Mincovna získala již několik zakázek pro dodávky oběžných mincí do zahraničí, např. pro Moldávii, Sjednocené Arabské Emiráty, Venezuelu a Libanon.

V oblasti pamětních ražeb získala Česká Mincovna v letech 1995 . 1997 významné postavení na tuzemském trhu, které si stále upevňuje. Navázala také úzké kontakty s předními českými firmami, pro které razí pamětní medaile z drahých kovů. Vlastní emisní činnost České Mincovny je zaměřena na významné politické, sportovní a kulturní události současnosti, tak i historie. V roce 1996 uvedla Česká Mincovna na trh Dukátovou řadu České Republiky, která je inspirována motivy k narození dítěte. V roce 1998 se poprvé Česká Mincovna prezentovala samostatnou expozicí na mezinárodním mincovním veletrhu v Basileji ve Švýcarsku, kterého se od té doby pravidelně zúčastňuje.

Spolu s Českou národní bankou vyrobila Česká Mincovna jako první na světě pamětní minci s hologramem, konkrétně se jedná o pamětní stříbrnou minci s nominální hodnotou 2000 Kč, kde je na zlaté inleji ražen hologram. Tato mince získala velké uznání odborníků na světové mincovní konferenci, která se konala v roce 2000 v Canberra, Austrálie.

I když historie České Mincovny není příliš dlouhá, podařilo jí sesbírat za tuto dobu řadu ocenění. Například již v roce 1993 byla v soutěži, pravidelně pořádanou v USA časopisem World Coin News a nakladatelstvím Krause Publications, vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí bimetalová padesátikoruna s motivem Prahy. V roce 1999 získala opět v této soutěži první místo v kategorii Nejkrásnější zlatá mince roku 1999 za pamětní mincí v hodnotě 10 000 Kč ze sady Karel IV. s motivem založení Nového Města pražského. Opětovné vyhodnocení české mince za poměrně krátkou existenci samostatné české měny svědčí o umělecké i technické kvalitě našich platidel. V roce 2003 byla udělena České Mincovně na mezinárodním veletrhu v Basileji Vreneli Preis . cena za přínos v rozvoji numismatiky v kategorii mezinárodních mincoven.

V roce 2002 získala Česká Mincovna od auditorské firmy Lloyd´s Register Quality Assurance Certifikát systému managementu jakosti ISO 9001:2000. Tento krok zapadá do základní dlouhodobé strategie České Mincovny, kde konečným cíle je razit euroměnu pro potřeby České Republiky. V současné době Česká Mincovna v přípravě euroměny velice úzce spolupracuje s centrem evropských mincoven v Bruselu. V otázce emise české verze Euro mincí však bude mít rozhodující slovo Česká národní banka a Evropská centrální banka ve vazbě na plnění monetárních a hospodářských podmínek stanovených komisí v Bruselu. Po technické stránce je Česká Mincovna připravena razit novou euroměnu do 12 měsíců od rozhodnutí centrálních institucí.
Starší aktuality


Archiv aktualit