Vzhledem k nařízení vlády ČR budou naše prodejny od 22.10.2020 uzavřeny. Veškeré objednávky zasíláme ZDARMA poštou. Děkujeme za pochopení.

+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00
Košík
Informace
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Analýzy trhu obchodu zlataky.cz .

 

Platina: Kov ovládaný jižní Afrikou

12/5/2014/ Zlaťáky.cz - Platina, investiční kov, kterému je přisuzován přívlastek "zlato bohatých", se v posledních letech stal extrémně nedostatkovým zbožím. Roční dodávka platiny odpovídá přibližné hodnotě 130 tun, což představuje 6% hmotnosti celkové roční těžby zlata a méně než 1 % roční těžby stříbra. Pouhé dvě země představují 82% celosvětové roční dodávky platinových kovů.Do skupiny platinových kovů kromě platiny dále řadíme palladium, iridium, osmium, rhodium a ruthenium. Těmito zeměmi jsou Rusko (43% světové produkce) a Jižní Afrika (39% světové produkce).

Vývoj ceny zlata za 1 rok

Jižní Afrika představuje přibližně 80% z celkové světové roční produkce platiny. Platina je produkována jako vedlejší produkt i v několika dalších oblastech světa, ale tento zdroj produkce je bezvýznamný. Jižní Afrika je zdaleka nejdůležitější, neboť disponuje 88 % všech světových zásob. Zajímavostí je skutečnost, že Jižní Afrika ovládá větší množství platiny, než je množství všech zásob ropy ovládaných všemi arabskými státy.

Většina světové produkce platiny pochází z pouhých čtyř dolů : tři leží v Jižní Africe a jeden v Rusku. Podivuhodné množství produkce platiny v Jihoafrické republice vychází především z dolu Rustenburg (RPATY), Impala (IMPAY) a Lonrho (LNROY). Téměř všechna produkce Ruska vychází z dolu Norlisk na Sibiři . Je zajímavé, že tržní ceny Rustenburgu a Impaly v tomto roce vzrostly, a to navzdory klesajícímu trendu zlatých a stříbrných zásob. V současné době je hodnota Impaly o 20 % a hodnota Rustenburgu až o 33% vyšší, než-li byla jejich minima v roce 1997. Tento typ relativní síly se obvykle nejvíce projeví, jakmile drahé kovy nastartují svůj býčí pohyb .

Vývoj ceny stříbra za 1 rok

Největší využití platiny je v automobilovém průmyslu, kde z hlediska poptávky hrají nejdůležitější roli USA a Japonsko. Nicméně vzhledem k tomu, že v Číně dochází k výraznému nárůstu HDP a průměrného příjmu na obyvatele, je pravděpodobné, že se role budou brzo měnit. Čínští spotřebitelé koupili v roce 2013 přes 20 miliónů aut zahraničních výrobců. Kromě autokatalyzátorů je roční spotřeba platiny rozdělena do tří kategorií: průmyslové účely, výroba šperků a malé procento je určeno pro investiční účely.

Prodejnost stříbrných mincí

Platinový průmysl je v krizi a konec této krize je v nedohlednu, díky trvalým pracovním problémům a stávkám na území Jížní Afriky. Produkce platiny z Jižní Afriky se v roce 2014 tedy bude pravděpodobně snižovat. A proto si investiční společnost HSBC stojí za svojí predikcí 1595 dolarů/unci v roce 2014 a až 1850 dolarů/unci v roce 2015.

Jaroslav Křůpala
Autor: Ing. Jaroslav Křůpala
www.zlataky.cz
tel.: 532 308 268
email: jaroslav.krupala@zlataky.cz
Starší analýzy trhu


Archiv analýz