+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Liberec přichází s vlastní medailí

autor: Internet

Stejně jako město Jablonec nad Nisou i město Liberec se rozhodlo nechat si razit reprezentační medaili, která má být upomínkou pro významné návštěvy a zasloužilé liberecké rodáky. Stejně jako v případě ražby pro jabloneckou radnici jde i v tomto případě o ražbu, která nebude běžně v prodeji. Sběratelé tedy budou muset ujít dlouhou cestu, aby se k některému z kusů dostali.

Město Liberec si u České mincovny nechalo razit 300 kusů stříbrných medailí. Cena, kterou město za tuto ražbu zaplatí je 300.000 Kč. U České mincovny jde v pořadí už o druhou ražbu. Autorem obou ražeb je pedagog Střední umělecko-průmyslové školy v Jablonci nad Nisou a medailér Petr Horák.

O tom, že by si město Liberec nechalo razit pamětní medaili k příležitosti konání Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, které bude probíhat v tomto městě pod Ještědem, neuvažuje. Tak trochu by to bylo i nošením dříví do lesa. K této příležitosti vycházejí hned tři tituly. Se dvěma přichází Česká mincovna:
MS v lyžování - Liberec ve zlatém provedení a MS v lyžování - Liberec ve stříbrném provedení,
a s jedním titulem
Česká národní banka:
Mistrovství světa v klasickém lyžování.

Pamětní medaile si nechávají razit i jiná města jakými jsou například České Budějovice, Praha, Plzeň? Ze stran městských úřadů dochází k znovuobjevení této umělecké oblasti. Je chvályhodné, že města ražby věnují vzácným a zasloužilým lidem a že se nesnaží uchylovat k devalvaci hodnoty medailí vysokým počtem kusů. Je škoda, že takovýto trend nesleduje i Česká národní banka. Protože pamětní medaile či mince jsou jednoznačně uměleckým počinem a odkazem pro budoucí generace. Jejich vysoký emisní náklad tuto hodnotu ponižuje a ze skvostu se tak při bezhlavém podlehnutí poptávky stává zboží mající mnohdy jen cenu kovu. Umělecký odkaz se v množství rozplyne.Medaile s chybou

autor: Internet

Ražby s nízkým nákladem jsou vždy mezi sběrateli velmi ceněny a vyhledávánz. Když se k nízkému nákladu ještě přidá chyba ve zpracování motivu, je taková ražba doslova raritou a její cena mnohokrát překoná tu původní.

Samotnému provedením ražby předchází řada kontrol zadavatelem, výrobcem, zpracovateli motivu, i přesto se na medaili chyba objevila. Jde o medaili Josefa Pfeiffera vydaná k příležitosti 200. výročí povýšení Jablonce nad Nisou z obce na město, jehož výrobu si u České mincovny zadalo právě město Jablonec nad Nisou.

Chyba ve zpracování motivu se týká letopočtu umrtí prvního starosty Jablonce nad Nisou. Podle data na medaili zemřel první starosta Josef Pfeiffer o dva roky dříve než tomu bylo ve skutečnosti. To, že se na medaili nachází chybný údaj radnice přiznává na přiloženém certifikátu, kde je uveden správný údaj. To, že je na medaili chyba však nemá vliv na estetickou a uměleckou stránku jejího zpracování. Na medaili je vidět velká práce a umělecky zdařilé zpracování motivu. Svým zpracováním a myšlenkou tato medaile přesahuje medaili, kterou si nechal razit sousední Liberec. O ražbě města Liberce Vám přineseme více informací v jednom z následujících článků.

Související články:
Česká mincovna - na hranici možností II.
Česká mincovna - na hranici možností
Česká mincovna
Vítězství pro Českou mincovnu
Česká mincovna v roce 2009středa 03. prosince 2008

Starší aktuality

Archiv aktualit