+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

První medaile ze série "Women in the Bible"

Autor: Internet

Izraelská mincovna ve spolupráci s Bulharskou mincovnou vydává první medaile ze série "Women in the Bible" ( Ženy bible ). Jako první v této nové sérii  se Izraelská mincovna rozhodla věnovat ženě jménem Rút a navazuje tím na svou již vydanou sérii zvanou "The Four Mothers" ( Čtyři matky ).

Kniha Rút- Megilat Rut "Svitek Rút", je jednou ze starozákonních knih. Podle židovského kánonu patří mezi Spisy, podle křesťanského mezi dějepisné knihy. Židé ji rovněž zahrnují mezi chameš megilot, tzv. pět svátečních svitků. Kniha se jmenuje podle hlavní hrdinky, Moabky Rút, která se provdala za židovského přistěhovalce. Když on i jeho bratr zemřeli, zůstali po nich Rút, její švagrová Orpa a židovská tchyně Noemi. Noemi se rozhodla vrátit do své vlasti, do Judska. Zatímco Orpa raději zůstala doma v Moabu, Rút chtěla následovat svou tchýni, a tak se vydaly do Judska.

V Judsku, kde platil obecně levirátní zákon, žilo několik příbuzných Rútina zesnulého manžela, kteří měli povinnost se Rút ujmout a zplodit s ní syna pro svého zemřelého příbuzného. Rút se dostala na pole Boaze, jednoho z nich. Boaz se rozhodl si ji vzít za ženu, ale protože nebyl nejbližší příbuzný, musel přimět nejbližšího příbuzného, aby se svého nároku na Rút zřekl. To nebyl problém, a tak se Rút stala manželkou Boazovou. Vstoupila nakonec i do rodokmenu krále Davida, jehož se stala prababičkou.

 ruth_gold_medal

Líc medaile navržen Itzhak Tordjmanem zobrazuje protrét Rút a svazek pšenice, který drží v rukou  jenž symbolizuje a připomíná sklizeň, kterou Boaz nechal zasít pro chudé.

Rub medaile navržen Dina Avinoam je identický s již zmíněnou sérií "Four Mothers", která zobrazuje věčný oheň, symbolizující kontinuitu s matkami bible skrze židovskou historii až k dnešním  "dcerám Izraele ".

Stříbrné a bronzové medaile o průměru 40mm, váze 20g, v nákladě 250ks a 1000ks byly raženy v Bulharsku a zlaté medaile z ryzího zlata a 14 karátového zlata o průměru 13.92mm a 24mm, váze 1.224g a 10g, v nákladě 555ks a 100ks v Izraeli, všechny ve špičkové kvalitě proof.

Starší aktuality


Archiv aktualit