Pět hlavních příčin cenového růstu žlutého kovu
03/08/2016/ Zlaťáky.cz - Rok 2016 se nese ve znamení cenového růstu komoditních kovů. Zlato, stříbro a těžařské společnosti jsou pro tuto chvíli nečekanými investičními vítězi. Nejvyšší procentuální nárůst zaznamenalo stříbro (44 %), které se na trhu více obchoduje a má tendenci být mnohem více volatilní. Zlato zaznamenalo meziroční nárůst až o 300 dolarů za unci (25 %). Cena zlata je, jako u každé jiné komodity, odvislá od zákonů nabídky a poptávky. Uvádíme zde hlavní faktory, které zapříčinily rostoucí poptávku po zlatě:
1. Brexit
Výsledek hlasování o odchodu Velké Británie z EU vyvolal obavy z dalšího vývoje Velké Británie i Evropy jako celku. Na starém kontinentu neexistuje podobný ekonomický precedens, je tedy otázkou, na jaké úrovni bude HDP a do jaké míry tato událost ovlivní zaměstnanost. Právě tato nejistota směřuje investory směrem ke zlatu jakožto bezpečnému útočišti, což vede k vyšší poptávce a tedy i k vyšší ceně tohoto drahého kovu.
2. Úrokové sazby
Druhým faktorem, který hraje významnou roli ve světě zlata, jsou centrální banky a jejich politika úrokových sazeb. Před lety se řada zejména západních centrálních bank rozhodla opustit zlatý standard. Místo toho, aby banky zálohovaly své měny drahými kovy, vstoupily do věku nekrytých měn. Výsledkem je fakt, že dnešní měny odvozují svoji hodnotu z úrokových sazeb účtovaných bankami, které je ovládají. Centrální banky se rozhodly použít k oživení domácích ekonomik nižší úrokové sazby; některé země jako Švédsko nebo Švýcarsko tlačily sazby až do záporných hodnot. Jsme tedy svědky devalvace světových měn.
Ve svém projevu k novinářům minulý měsíc předsedkyně Fedu Janet Yellenová uznala, že pomalý růst a nízké úrokové sazby by mohly být ve Spojených státech "novým standardem".
"Fed si začíná uvědomovat, že americká ekonomika je letadlo, které letí pomaleji a blíže k zemi, a proto by měla relativizovat svá nenaplněná očekávání," prohlásil Vincent Reinhart, hlavní ekonom pro řízení Standish Mellon Asset a bývalý vysoký úředník Fedu.
Měny ztrácejí hodnotu - ta je aktuálně připisována zlatu a stříbru.
3. USD
Americký dolar je pro investory do zlata nesmírně důležitým faktorem: když získává na hodnotě, zlato nabírá na ceně v zemích mimo Spojené státy. To vede k poklesu globální poptávky, protože žlutý kov se stává méně přístupný. Naopak když americký dolar na hodnotě ztrácí, poptávka po zlatě se navyšuje.
4. Poptávka z Číny
Čína je druhou největší ekonomikou světa. Nicméně pokud jde o zlato, jedná se co do poptávky o světovou jedničku. Během posledních 12 měsíců Čína oficiálně zvýšila své zlaté rezervy o 71,4 %. "Čína je již řadu let hladová po zlatě. Číňané vnímají zlato jako uchovatele hodnoty a diverzifikují si jím svá portfolia. Nenakupuje pouze země jako taková, ale i jednotlivci a investiční společnosti používají zlato jako hmotné aktivum, a to zejména v období, kdy čínská měna oslabuje," uvedl Matthew Michael, expert společnosti Schroders.
5. Těžaři na vzestupu
Všech 22 hornických společností s tržní hodnotou vyšší než 300 milionů dolarů (např. Barrick Gold, Goldcorp) zaznamenalo růst minimálně o 38 %, z toho 16 zaznamenalo alespoň 100% nárůst tržní hodnoty.
Těžařské společnosti v posledních letech zredukovaly produkci a obezřetně rozšiřovaly pouze své nejziskovější doly a ty s nejnižšími náklady. Zpomalený růst produkce způsobil, že v období, kdy je poptávka solárního průmyslu po stříbru a centrálních bank a investorů po zlatu enormní, cena obou kovů prudce stoupá.
V reakci na mnohaletý sestupný trend cen drahých kovů zapracovali horníci výrazně na zlepšení svých rozvah a na snižování nákladů v průběhu posledních tří let. Například Barrick Gold (NYSE: ABX) umazal v roce 2015 dluh ve výši 3 miliard dolarů, letos si dala společnost za cíl snížení dluhu o další 2 miliardy. Rok 2014 zakončila se ztrátou ve výši 13 miliard dolarů; pokud půjde vše podle plánu, dluh by mohl být splacen v roce 2018. Snižování dluhu dává společnosti větší flexibilitu, zároveň tím snižuje úrokové platby, což může následně zlepšit ziskovost.
Autor: Ing. Jaroslav Křůpala
www.zlataky.cz
tel.: 532 308 268
email: jaroslav.krupala@zlataky.cz
Další aktuality
-
Analýza trhu7.11.2024 Investiční zlato pod lupou, aneb jak si zlato vedlo v říjnu 2024
-
Blog25.10.2024 Připravte se na čínský Nový rok s výstavou na ostravské prodejně Zlaťáky.cz
-
Blog8.10.2024 Dluh USA přes 35 bilionů – Ať volby vyhraje kdokoli, vítězem bude zlato!
-
Zajímavost7.10.2024 Postoj ČNB ke zlatu je neměnný - Budování zlatého pokladu pokračuje
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystoupal k novým výšinám - Zlato se přiblížilo k hranici 2 600 USD / Oz
-
Blog18.9.2024 Mimořádná ražba dukátu svatý Václav: Výjimečná příležitost od České národní banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato přepisuje historické tabulky
-
Analýza trhu5.8.2024 Černé ponděli na finančních trzích
-
Blog30.7.2024 Série Royal Tudor Beasts – královská zvířata Jindřicha VIII.
-
Blog16.7.2024 Rakouský národní poklad se jmenuje „Münze Österreich“
-
Analýza trhu12.7.2024 Zlato neplánuje letní dovolenou - spanilá jízda pokračuje
-
Blog2.7.2024 Originální dárky ke svatbě
-
Blog28.5.2024 Procestujte svět se sběratelskými mincemi
-
Blog14.5.2024 Vydejte se za 7 divy světa s novou sérií sběratelských mincí
-
Zajímavost29.4.2024 Zahájení výstavy ke 125. výročí australské mincovny Perth Mint
-
Blog16.4.2024 Investice do fyzického kovu aneb proč se stát naším klientem
-
Analýza trhu12.4.2024 Zlatý býk je nezastavitelný
-
Zajímavost28.3.2024 Staré bankovky stále můžete proměnit ve zlato
-
Analýza trhu21.3.2024 Březnové zasedání FEDu poslalo zlato na rekordní hodnotu 2 200 USD/Oz
-
Blog19.3.2024 Jak mohou drahokamy, krystaly či perleť obohatit vaši sbírku zlatých i stříbrných mincí?