Cena zlata 2666.785 USD/oz   Cena stříbra 31.0195 USD/oz   USD 24.040 Kč   EUR 25.250 Kč  
Nemáte vybranou prodejnu
Nákup v  

Klesající cena ropy drží Rusko v kleštích

Analýza trhu
8.12.2014 | Ing. Jaroslav Křůpala
Cena zlata začátkem tohoto týdne vystoupala na vyšší úroveň uprostřed rostoucího tlaku na Evropskou centrální banku, aby zavedla další ekonomické stimuly. Stalo se tak několik dní poté, co prezident Evropské centrální banky Mario Draghi uvedl...

08/12/2014/ Zlaťáky.cz - Cena zlata začátkem tohoto týdne vystoupala na vyšší úroveň uprostřed rostoucího tlaku na Evropskou centrální banku, aby zavedla další ekonomické stimuly. Stalo se tak několik dní poté, co prezident Evropské centrální banky Mario Draghi uvedl, že ECB je připravena přijmout další opatření k odvrácení deflace. Další vysoce postavený úředník varoval před "chudokrevným" vývojem spotřebitelských cen v příštím roce.

Graf - index komodit

"V prvním čtvrtletí roku 2015, musíme očekávat, že trend klesající míry inflace s velkou pravděpodobností bude pokračovat," řekl Ewald Nowotny, člen Rady guvernérů Evropské centrální banky. Slabší výsledky světových akciových trhů a pauza v růstu dolaru vůči některým hlavním měnám podpořila drahé kovy. Listopadová čísla s výjimkou dolaru vykazují negativní hodnoty, nejhůře je na tom rubl a z komodit ropa, tedy položky vzájemně silně propojené.

Ekonomické dopady západních sankcí proti Rusku, které pramení z událostí na Ukrajině, začínají dráždit ruské podnikatele a občany a Kreml proto postupně přestává situaci eskalovat a jedná daleko diplomatičtěji než před půl rokem. Klesající cena ropy ničí ruskou ekonomiku, a proto Kreml otáčí kormidlem. Není však už příliš pozdě?

Během celého roku se ropa obchodovala cca za 110 dolarů/barel. V posledních měsících cena klesla až na 66 dolarů. Kombinace silnějšího dolaru, zpomalení hospodářského růstu v Evropě a Číně a zvýšení produkce ropy a plynu v USA způsobily strmý pokles ceny této jedné z nejvýznamnějších komodit.

Graf - vývoj ceny ropy

Země, které dovážejí ropu mají z aktuální situace ekonomický prospěch, neboť ropa pro ně znamená levnější vstup. Rusko mezi tyto země samozřejmě nepatří. Rusko je druhým největším vývozcem ropy. Na světových trzích dodává objem 7.200.000 BPD, což představuje přibližně 45% rozpočtových příjmů Ruska. Deutsche Bank koncem listopadu vypočítala bod zvratu, kdy by Rusko mohlo zvrátit fiskální situaci země. Tím bodem je 102 dolarů/barel. Rusko se již muselo vzdát dodatečných příjmů svého rozpočtu a zároveň silně doplácí na aktuální kurz národní měny, který se obchoduje na rekordních minimech.

Pro mnoho zemí vyvážejících ropu tvoří daňové příjmy z ropy velkou část státního rozpočtu a staly se základem pro udržení dlouhodobé solventnosti. Je zřejmé, že současná cena pod úrovní 70 dolarů za barel, vyvolává silný tlak na prezidenta Putina a další hlavy státu ze světa ropy. Írán má bod zvratu ve výši 130 dolarů. U Saúdské Arábie se předpokládá, že mají nižší bod zvratu na úrovni 98 dolarů za barel. A i když jsou současné ceny nízko, Saúdská Arábie nashromáždila za poslední léta obrovské devizové rezervy, může tedy udržet svůj ekonomický rozpočet na delší dobu pod prodejní cenou 93 dolarů za barel. Země, jako jsou Rusko, Írán, a zejména, Venezuela, musí okamžitě začít ořezávat vládní výdaje tak, aby odrazily výpadek příjmů z ropy.

Pád cen ropy v roce 1980 byl v minulosti částečně odpovědný za bankrot Sovětského svazu a tentokrát je v sázce mnohem víc. Veřejná podpora Putina zůstane vysoko tak dlouho, dokud to bude pro podnikatele a běžné občany výhodné. Tlak, který je kladen na Putina a jeho administrativu, může mít pro ně fatální důsledky. Nejen rozpad SSSR, ale i ruská finanční krize nastala vždy, když ropa testovala a dopadla na své dno poblíž hranice 50 dolarů a níže. Vladimír Putin se tedy bude mnohem více snažit o dohodu se západem, pokud si chce udržet svůj vliv.

Graf - přehled událostí v Rusku

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

1.

9.prosinec 2014 v 00:00

EU

Setkání ECOFIN

2.

9.prosinec 2014 v 10:30

Velká Británie

Data průmyslové produkce

3.

9.prosinec 2014 v 16:00

USA

Počet volných pracovních míst

4.

10.prosinec 2014 v 08:45

Francie

Data průmyslové produkce

5.

10.prosinec 2014 v 10:30

Velká Británie

Obchodní bilance

6.

10.prosinec 2014 v 19:01

USA

Aukce 10-letých státních dluhopisů

7.

11.prosinec 2014 v 09:30

Švýcarsko

Rozhodnutí o úrokové sazbě

8.

11.prosinec 2014 v 14:30

USA

Maloobchodní tržby

9.

12.prosinec 2014 v06:30

Čína

Data průmyslové produkce

Predikce na tento týden:

Krátkodobá podpora zlata na hranici 1200 dolarů byla prolomena a cena klesla až na 1185 dolarů a odrazila se k 1195 dolarů. Krátkodobý trend je medvědí a mělo by být dosaženo korekce na úrovni 1173-1180 dolarů, poté se očekává nastartování růstového trendu. Cenové rozpětí se bude pohybovat v rozsahu 50 dolarů až do konce února 2015, poté nastoupí tradiční poptávka ze strany východních zemí, která v těchto obdobích bývá masivní.

Přejeme Vám hodně úspěchů!

Jaroslav Křůpala
Autor: Ing. Jaroslav Křůpala
www.zlataky.cz
tel.: 532 308 268
email: jaroslav.krupala@zlataky.cz


Další aktuality




Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.140.196.5

Holoubek koncern