Cena zlata 2666.935 USD/oz   Cena stříbra 31.082 USD/oz   USD 24.050 Kč   EUR 25.230 Kč  
Nemáte vybranou prodejnu
Nákup v  

FED: Týden s velkým "T" je tady

Analýza trhu
15.12.2015 | Ing. Jaroslav Křůpala
Již za pár dní se dozvíme, co pro investory přichystal FED na svém prosincovém zasedání. Zda se skutečně přikloní ke zvýšení úrokových sazeb, o kterých se již řadu měsíců spekuluje nebo bude nadále vyčkávat. Nicméně po nedávném prohlášení představitelky...

15/12/2015/ Zlaťáky.cz - Již za pár dní se dozvíme, co pro investory přichystal FED na svém prosincovém zasedání. Zda se skutečně přikloní ke zvýšení úrokových sazeb, o kterých se již řadu měsíců spekuluje nebo bude nadále vyčkávat. Nicméně po nedávném prohlášení představitelky FEDu Janet Yellen je pravděpodobnější první varianta. Alespoň podle Yellen, je velmi dobrá doba k tomuto kroku přistoupit, neboť americká ekonomika vykazuje "dobré" výsledky a případné oddálení tohoto kroku by mohlo způsobit problémy a pád do další recese. Pokud tedy dojde ke zvýšení, bylo by to vůbec poprvé po deseti letech.

Graf ceny zlata za poslední rok

V prosinci se rapidně zvedla poptávka po investičním zlatu a stříbru, především díky příznivé burzovní ceně a posílení koruny vůči dolaru. Vývoj ceny zlata velmi ovlivňuje chování investorů. Investoři obvykle kupují zlato, když cítí finanční nebezpečí nebo nějakou formu krize. Důvodem je to, že zlato si vždy za těchto ekonomických depresí, pádu akciových trhů apod. udržovalo svou hodnotu. Dá se říct, že zlato představuje určitou formu pojištění proti krizím. Nedávno se objevilo další nebezpečí na akciovém trhu, kdy americké akcie měly nejvíce volatilní týden za poslední tři měsíce. Současný býčí trh amerických akcií trvá již téměř sedm let, od března 2009 do prosince 2014. Index S & P 500, který je tvořen 500 předními akciovými tituly většinou amerických společností získal 204 %. Nicméně v letošním roce již ztrácel. V letošním roce přidal už jen 2 %. Pojďme se podívat na další fakta.

  • Skokový nárůst zlatých akcií

Market Vectors Gold Miners ETF (GDX), který sleduje výkonnost hlavních zlatých dolů získal nedávno 5,3 %. Byl to největší jednodenní nárůst od října 2014. Týdenní nárůst činil o 11 % více, což byl největší týdenní nárůst za téměř čtyři měsíce. I nepatrné zvýšení ceny zlata může mít velký vliv na zisk ve zlatých akciích.

  • Pozitivní zprávy z pracovního trhu USA

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 211 000 nových pracovních míst. To je o 11 000 pracovních míst více než ekonomové očekávali. Míra nezaměstnanosti v USA tedy zůstala na 5 %, což představuje sedmileté minimum. Informace z pracovního trhu jsou dalším impulsem k ozdravování ekonomiky a možného zvýšení úrokových sazeb. V říjnu dokonce americká ekonomika vytvořila 271 000 pracovních míst a téměř všechny připadaly na soukromý sektor. Co se týče mezd, ty rostly nejrychleji od roku 2009.

  • Vyšší úrokové sazby, malý vliv na cenu zlata...

Jestliže FED skutečně zvýší svou klíčovou úrokovou sazbu, mohlo by to negativně ovlivnit cenu akcií, které v posledních letech získávají z důvodu velmi uvolněné měnové politiky. Proto držitelé cenných papírů s velkým zájmem sledují každé nové prohlášení FEDu, které může nastínit přesnější termín růstu úrokových sazeb. Kurzovní pravidlo říká, že vyšší sazby nebudou příznivé pro zlato. Údaje ale ukazují na něco jiného a tuto moudrost vyvracejí. V červenci vydala HSBC Holding, která je nadnárodní institucí poskytující bankovní a finanční služby se sídlem v Londýně zprávu, která poukazuje na fakt, že cena zlata vzroste poté, co se zvýší úrokové sazby. Historie ukazuje, že cena zlata rovněž klesala v období, než mělo dojít ke zvýšení úrokových sazeb a obecně stoupá, i když někdy s určitým zpožděním po prvním zvýšení. Investoři mají sklony zbavit se zlata v očekávání zpřísnění měnové politiky. Tento negativní tlak je udržován, dokud FED neoznámí zvýšení sazeb, což pak usnadňuje negativní sentiment vůči žlutému kovu.

Americký FED tedy drží v rukou nejen cenu zlata, ale i dalších komodit. Je možné, že po uveřejnění nových sazeb zlato atakuje a případně prolomí kritickou hranici 1 000 dolarů za unci. Možná to nebude hned, protože trh je do určité míry na toto zvyšování připraven a očekává jej. Důležitou roli bude hrát celkové načasování celého cyklu a dalších událostí. Pokud by k tomu došlo, mělo by to velmi negativní důsledky na celý důlní průmysl zabývající se těžbou zlata.

Nemilosrdný je taktéž medvědí trh na trhu ropy a stále se zhoršuje. Cena ropy se od loňského léta propadla o 65 % a nyní se obchoduje na šestiletém minimu 37,65 dolarů za barel. Tento propad je zapříčiněn masivním globálním přebytkem ropy na trhu. Na konci září byly podle Mezinárodní agentury pro energii ropné zásoby rozvinutých zemí na rekordní výši a to téměř 3 miliardy barelů. A v březnu dosáhla americká výroba nejvyšší úrovně od roku 1972. Tento trend stále pokračuje. Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC), která sdružuje 12 zemí, neustále pumpuje rekordní množství ropy. Produkce těchto zemí představuje 40 % světové roční produkce. Od roku 1982 OPEC stanovila limity těžby, které pomáhají spravovat nabídku a stabilizovat ceny. Od roku 2011 je omezení na 30 mil. barelů za den, nicméně členové OPEC tuto hranici ignorovali. V červenci činila produkce OPEC 31,88 mil. barelů za den. Agentura Reuters uvedla, že je to nejvyšší úroveň, jaké bylo dosaženo od roku 1997, kdy začalo sledování těchto dat. Minulý měsíc byla produkce 31,77 mil. barelů za den. Ani nízké ceny ropy neodradí od další produkce, protože dané země nemají moc na výběr. Ropa je jejich základ příjmů a bez nich by jejich ekonomiky strádaly. Vždyť ropa tvoří 83 % saudskoarabských vývozů, 68 % íránského exportu a 47 % SAE. To také vysvětluje proč se OPEC nechová jako kartel, ale každý člen dnes jedná sám za sebe.

Vidíme tedy, že nejen cena zlata, ale i cena ropy se udržuje v medvědím trendu a zaznamenává propad. S napětím očekávejme výsledky jednání FEDu a uvidíme jak a do jaké výše případné zvýšení úrokových sazeb ovlivní dané komodity.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

1. 14.12.2015 v 12:00 EU Vystoupí prezident ECB Mario Draghi
2. 15.12.2015 v 01:30 Austrálie Zápis ze zasedání RBA
3. 15.12.2015 v 10:30 Velká Británie Indexy CPI, PPI, RPI a HPI
4. 15.12.2015 v 14:30 USA Index CPI
5. 15.12.2015 v 17:45 Kanada Vystoupí guvernér Bank of Canada Stephen Poloz
6. 16.12.2015 v 20:00 USA Rozhodnutí o úrokové sazbě a ekonom. projekce FEDu
7. 16.12.2015 v 22:45 Nový Zéland Hrubý domácí produkt
8. 17.12.2015 v 10:30 Velká Británie Maloobchodní tržby
9. 17.12.2015 v 14:30 USA Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
10. 18.12.2015 v 14:30 Kanada Index CPI

Predikce na tento týden:

Cena zlata zůstává pod tlakem, nicméně jsme nezaznamenali nový útěk nebo býčí signál. To by se mohlo stát v případě prolomení hranice 1 080 USD. Pokud by byla hranice prolomena je zvýšená šance na posun směrem k 1 100 - 1 120 USD. Důležitá krátkodobá hranice odporu je na 1 080 USD, hranice podpory je na 1 060 USD. Prolomení pod 1 106 USD by otevřelo cestu k hranici 1 000 USD.

Přejeme Vám hodně úspěchů!

Jaroslav Křůpala
Autor: Ing. Jaroslav Křůpala
www.zlataky.cz
tel.: 532 308 268
email: jaroslav.krupala@zlataky.cz


Další aktuality




Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 18.216.70.205

Holoubek koncern