Centrální banky nakoupily v roce 2012 rekordní množství zlata

LONDON: Snaha diverzifikovat rezervy zapříčinila to, že Centrální banky nakoupily v roce 2012 nejvíce zlata za posledních padesát let, oznámila Světová rada pro zlato (World Gold Council).
Centrální banky koupily 534,6 tun drahého kovu v loňském roce, což je nejvíce od roku 1964, v čele s Ruskem, Brazílií a Irákem.
Čisté nákupy centrálních bank v roce 2012 tvořily 12 procent celkové poptávky, ve srovnání s 10 procentním podílem z roku 2011.
Podle nejnovější čtvrtletní zprávy WGC o trendech ve zlatých poptávkách země aktivně přidávají do svých zlatých holdingů a zůstávají silně soustředěny na rozvíjející se trhy, které částečně odráží rozsah růstu rezerv těchto trhů v posledních letech.
Vzhledem k tomu, že oficiální rezervy v těchto zemích rostou, s jejich silným důrazem na americký dolar a eurem denominována aktiva, potřeba pro diverzifikaci se rovněž zvyšuje, píše ve zprávě WGC.
Centrální banky nakoupily od druhého čtvrtletí roku 2009 téměř 1100 tun zlata do svých zlatých rezerv, což se téměř vyrovnalo čistému prodeji 1143 metrických tun v předchozích třech letech.Podívejte se i na další naše články
- Žlutý kov vs. Bitcoin
- Tlak na zlato pokračoval i v druhém měsíci roku 2021
- Prodeje mincí American Eagle v roce 2020, nejvyšší za poslední 4 roky
- Důvody, proč ve svém portfoliu vlastnit drahé kovy
- Zlato pod tlakem pozitivních zpráv, býk odpočívá před další budoucí rally, jelikož "dluhová" nákaza bude nabírat na síle
- Globální dluh na konci roku bude dosahovat rekordní výše - 277 bilionů USD
- Americké prezidentské volby skončily, vítěz je znám, ale nejistota panuje dále
- Rok 2020 spěje postupně ke svému konci, jak jej asi uzavře žlutý kov?
- Americké prezidentské volby za dveřmi. Kam se podívá žlutý kov?
- Světem vládne nejistota
- Americká mincovna a její prodeje investičních mincí American Eagle v 1. Q 2020
- Rok 2020 dluhově rekordní