Aktuální ceny: Cena zlata 2222.51 USD/oz   Cena stříbra 24.9655 USD/oz   USD 23.330 Kč   EUR 25.170 Kč  
Nákup v  

Bill Bonner: Kde sehnat 1,1 bilionu pro zbrojaře? Fed zřejmě ned

Novinka
10.2.2014
gold_bars_1kg_argor_hereaus

Spekulovat na další pokles ceny zlata by se nemuselo vyplatit, říká ve svém pravidelném příspěvku na portálu Gold News slavný autor bestselleru Mobs, Messiahs & Markets Bill Bonner ...

Spekulovat na další pokles ceny zlata by se nemuselo vyplatit, říká ve svém pravidelném příspěvku na portálu Gold News slavný autor bestselleru Mobs, Messiahs & Markets Bill Bonner. Podle uznávaného publicisty je čas přestat věřit slibům amerického Fedu ohledně omezování politiky kvantitativního uvolňování, na které sází většina spekulantů na trhu se zlatem.

investicni_mince_maple_liberty_krugerrand_wiener

Minimálně finanční plány americké vlády především v oblasti rozpočtu Pentagonu naznačují, že se tiskárny Fedu opět rozjedou naplno a nebude to trvat tak dlouho. Pokud by měl Bonner pravdu, je pokles ceny zlata, který provází páteční obchodování, pouze dočasný. Velmi dočasný.

?Ano, vážený čtenáři, můžeme být v klidu. Federálové (rozuměj federální vláda v USA) nemají rozhodně v úmyslu jakkoliv omezovat apetit zombies z Pentagonu. Fed díky tomu neplánuje omezovat nějak razantně politiku kvantitativního uvolňování. A nová velká krize, která se nedávno objevila na horizontu, má volný přístup k vaším penězům,? popisuje chmurné vize Bonner. Důvod zbavovat se zlata, i kdyby v následujícíh dnech cena prudce klesla, podle něj rozhodně neexistuje. ?Budete je potřebovat,? říká o zlaté části vašeho portfolia publicista.

Tradiční problém USA a jejich dolaru, tedy velkolepé utrácení v situaci, kdy dluh státní kasy dosahuje astronomických výšek, se zhoršuje každým dnem. ?Vláda sice slíbila, že tomuto rozhazování učiní přítrž. Ale pokud bude stále dotovat své nejvěrnější jestřáby v Pentagonu, každoroční účet bude výrazně převyšovat příjmy z vybraných daní až do Soudného dne. Dalším nebezpečím je procitnutí našich věřitelů,? naznačuje Bonner stále rostoucí nedůvěru Číny vůči svému největšímu dlužníkovi.

O klesající ochotě čínských bankéřů půjčovat peníze cizí vládě za oceánem přitom mluví nejen Bonner. Všimli jste si v poslední době rostoucího zájmu čínské administrativy například o Bitcoin? Případného pozorovatele tohoto jevu může znejistit velká ostražitost tamních orgánů vůči virtuální měně, ale také by mohlo jít o nenápadný signál, naznačující, že Čína je skutečně odhodlána ukončit století vlády dolaru. A žádná umělá měna, ať už jde o euro nebo Bitcoin, skutečné peníze investorů neochrání.

?Až začnou věřitelé naší federální vlády americké dluhopisy odmítat, zůstane jim jeden jediný zdroj příjmu - přátelé z Fedu. Ten nyní tiskne dost peněz na to, aby pokryl potřebu naší předlužené vlády a zároveň neustále zvyšoval nominální cenu všeho. Pokud bude tímto tempem pokračovat (a podle Bonnera tomu finanční plány americké federální vlády nasvědčují), v roce 2080 mu bude patřit veškerý majetek na území Spojených států..každý dům, každý dluhopis, každá společnost, každý dětský kočárek,? varuje publicista.

Dárek pro zbrojaře prošel Kongresem

Tisk papírových peněz nemůže pokračovat donekonečna, opakuje publicista známou poučku a dodává, že Fed učinil první dětské krůčky k tomu, aby se začal chovat v souladu s realitou. Jenže to nebude trvat dlouho. Proč?

?I Kongres si už uvědomil nebezpečnost hry, kterou vláda spolu s Fedem hrají, a v některých rozpočtových kapitolách odložil méně důležité investice. Jenže minulý týden našla skupina rozhazovačných jestřábů napříč stranami společnou řeč a výsledkem je balíček ?nutných? investic ve výši 1,1 bilionu USD, který eliminuje veškeré úsilí těch rozumnějších lidí ve Fedu a Kongresu. A označují to jako dosažený kompromis mezi oběma stranami,? dodává Bonner.

Na co vlastně americká vláda tolik peněz potřebuje? Vítězi jsou určitě Pentagon a vojenský průmysl. Rozpočtová kapitola obrany pak jako jediná nemusí plánovat škrty, které se plánují pro příštích 24 měsíců ve všech oblastech státní správy. Aby ulehčil údajně strádajícímu zbrojnímu průmyslu v USA, plánuje tým republikánského senátora Coburna objednávky zbraní, které Pentagon původně ani nepožadoval.

A tak dostane americké letectvo dvacet bezpilotních strojů Reaper místo objednaných dvanácti, tanky Abrams projdou modernizací za 90 milionů USD a námořnictvo dostane druhou supermoderní ponorku třídy Virginia. Peníze, které půjdou jinam než na aktivity vojáků, představují pouhý zlomek z avizovaného více než bilionu USD, které musí Fed opět začít tisknout. Například zdravotnický výzkum dostane lehce přes 200 milionu dolarů.

Právě proto nyní podle Bonnera nastává ideální doba pro nákup zlata, ať už bude aktuální cena vyvádět cokoliv. Dodejme, že bude pravděpodobně klesat v reakci na ohlášenou redukci politiky kvantitativního uvolňování. Jenže avizované plány Fedu jsou v očích známého publicisty zbožným přáním, které spolehlivě zastíní potřeba vytvořit 1,1 bilionu pro zbrojařskou lobby. A ta v USA v souboji s racionálně uvažujícími lidmi nikdy neprohrává, stejně jako zlato vždy vyhraje válku s dolarem.

Zdroj: Bullion Street



Další aktuality




Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.222.212.138

Holoubek koncern