Aktuální ceny: Cena zlata 2354.285 USD/oz   Cena stříbra 30.599 USD/oz   USD 23.100 Kč   EUR 24.780 Kč  
Nákup v  

TOP 5 faktů o zlatě aneb Zlatá olympijská medaile není 100% zlatá

Blog
14.8.2023 | Zlaťáky

V minulém článku jste se dozvěděli, že zlato pochází z vesmíru, je téměř nezničitelné nebo že obrovská naleziště ukrývají naše oceány. Teď přichází pokračování v podobě dalších 5 zajímavostí. Víte, jaký je nejdražší výrobek ze zlata? Nebo jaká země se pyšní největším zlatým dolem na světě?Jen málokterý kov si vydobyl takovou oblibu jako právě zlato. Přes dlouhá tisíciletí si udrželo pověst vzácného, tajemného a obdivovaného nerostu, který až magicky přitahuje sběratele i investory po celém světě. Pokud jste i vy propadli kouzlu zlata, tyto zajímavosti vás určitě nenechají chladnými.

⦁ Nejdražší výrobek ze zlata stojí 24 milionů dolarů

Zlato je natolik oblíbené a hodnotné, že se stalo populárním materiálem pro výrobu luxusních produktů. Naprostý masterpiece představují zlaté kapesní hodinky Henry Graves Supercomplication, které v roce 1933 uvedla prestižní švýcarská značka Patek Philippe. Výjimečné jsou nejen pro své 18karátové zlato, ale také široké množství funkcionalit.

V roce 2014 je v aukci koupil soukromý investor za rekordních 24 milionů dolarů. To je o 13 milionů více než částka, kterou dal za stejné hodinky šejk Bin Mohammad Bin Ali Al-Thani o 15 let dříve. 

⦁ Největší zlatý důl vyprodukuje 2 miliony uncí ročně

Největšími producenty zlata je Čína, JAR nebo Rusko. Málokdo ale ví, že nejrozsáhlejším zlatým dolem se chlubí Uzbekistán. V dole Muruntau se vytěží ročně přes 2 miliony uncí zlata – to je v přepočtu asi cca 62 tun (přesně 62 206 kg). A odborníci se domnívají, že ukrývá zásoby o dalších 150 milionech uncí.

Produkci nahrává i příhodná lokalita pouště Kyzylkum, kde důl zabírá 3,3 kilometry na délku a 2,5 kilometrů na šířku. Jeho velikost je stejně působivá jako jeho intenzivní těžba.

⦁ Soutěže rýžování zlata v ČR jsou hit

Ani Česko ohledně těžby zlata nezůstává pozadu. Přestože se produkcí nemůže ani zdaleka rovnat zmíněnému uzbeckému dolu, i u nás jsou ukryta bohatá naleziště zlata. Jedním z nich jsou Zlaté hory, které vznikly okolo roku 1224 jakožto hornická osada. Historické zdroje uvádí, že největší rozkvět osada oslavila okolo roku 1590, kdy se pochlubila 2 valouny zlata o hmotnosti 1,38 a 1,78 kilogramů.

V současné době je rýžování zlata sice zakázáno, ale dodnes zde probíhají nejrůznější akce – například soutěže rýžování zlata pro veřejnost, nebo dokonce mistrovství České a Slovenské republiky.

⦁ Jedlé zlato představuje prémiovou lahůdku

Zlato má klíčové uplatnění ve šperkařství, stomatologii i automobilovém průmyslu. Co ale v takové gastronomii? Věděli jste, že 24karátové zlato můžete s klidným srdcem konzumovat? Evropská unie schválila potravinářské aditivum E175 v podobě zlatých plátků, vloček či prachu. Ty slouží zejména jako netradiční dekorace na čokolády, bonbóny nebo dorty.

Naprostou perličkou je kobliha posypaná 24karátovým zlatem, která se ocitla na stálém menu brooklynské restaurace Manila Social Club. Pro takovou pochoutku ale musíte sáhnout hluboko do kapsy, neboť jedna zlatá kobliha stojí asi 2 500 Kč

⦁ Zlaté olympijské medaile nejsou ze zlata

Předávání medailí na olympiádě představuje významný okamžik pro každého sportovce i každého věrného fanouška. Málokoho ale napadne, že ikonická zlatá olympijská medaile není vůbec ze zlata. Pravidla Mezinárodního Olympijského výboru udávají, že musí obsahovat alespoň 6 gramů zlata. Nikdo ale neříká, že musí být zlatá celá. Medaile je ve skutečně z 99 % stříbrná. Kdyby byla pouze ze zlata, její cena by se vyšplhala asi na 500 000 korun.

Více zajímavostí o zlatě najdete na našem blogu

Toužíte po dalších perličkách o zlatě? Na našem blogu najdete celou řadu článků, které vám poodhalí zajímavosti o drahých kovech. Líbit by se vám mohl i první článek z naší série 5 zajímavostí o zlatě.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 100.28.2.72

Holoubek koncern