TOP 5 faktů o zlatě aneb Zlatá olympijská medaile není 100% zlatá
V minulém článku jste se dozvěděli, že zlato pochází z vesmíru, je téměř nezničitelné nebo že obrovská naleziště ukrývají naše oceány. Teď přichází pokračování v podobě dalších 5 zajímavostí. Víte, jaký je nejdražší výrobek ze zlata? Nebo jaká země se pyšní největším zlatým dolem na světě?

Jen málokterý kov si vydobyl takovou oblibu jako právě zlato. Přes dlouhá tisíciletí si udrželo pověst vzácného, tajemného a obdivovaného nerostu, který až magicky přitahuje sběratele i investory po celém světě. Pokud jste i vy propadli kouzlu zlata, tyto zajímavosti vás určitě nenechají chladnými.
⦁ Nejdražší výrobek ze zlata stojí 24 milionů dolarů
Zlato je natolik oblíbené a hodnotné, že se stalo populárním materiálem pro výrobu luxusních produktů. Naprostý masterpiece představují zlaté kapesní hodinky Henry Graves Supercomplication, které v roce 1933 uvedla prestižní švýcarská značka Patek Philippe. Výjimečné jsou nejen pro své 18karátové zlato, ale také široké množství funkcionalit.
V roce 2014 je v aukci koupil soukromý investor za rekordních 24 milionů dolarů. To je o 13 milionů více než částka, kterou dal za stejné hodinky šejk Bin Mohammad Bin Ali Al-Thani o 15 let dříve.
⦁ Největší zlatý důl vyprodukuje 2 miliony uncí ročně
Největšími producenty zlata je Čína, JAR nebo Rusko. Málokdo ale ví, že nejrozsáhlejším zlatým dolem se chlubí Uzbekistán. V dole Muruntau se vytěží ročně přes 2 miliony uncí zlata – to je v přepočtu asi cca 62 tun (přesně 62 206 kg). A odborníci se domnívají, že ukrývá zásoby o dalších 150 milionech uncí.
Produkci nahrává i příhodná lokalita pouště Kyzylkum, kde důl zabírá 3,3 kilometry na délku a 2,5 kilometrů na šířku. Jeho velikost je stejně působivá jako jeho intenzivní těžba.
⦁ Soutěže rýžování zlata v ČR jsou hit
Ani Česko ohledně těžby zlata nezůstává pozadu. Přestože se produkcí nemůže ani zdaleka rovnat zmíněnému uzbeckému dolu, i u nás jsou ukryta bohatá naleziště zlata. Jedním z nich jsou Zlaté hory, které vznikly okolo roku 1224 jakožto hornická osada. Historické zdroje uvádí, že největší rozkvět osada oslavila okolo roku 1590, kdy se pochlubila 2 valouny zlata o hmotnosti 1,38 a 1,78 kilogramů.
V současné době je rýžování zlata sice zakázáno, ale dodnes zde probíhají nejrůznější akce – například soutěže rýžování zlata pro veřejnost, nebo dokonce mistrovství České a Slovenské republiky.
⦁ Jedlé zlato představuje prémiovou lahůdku
Zlato má klíčové uplatnění ve šperkařství, stomatologii i automobilovém průmyslu. Co ale v takové gastronomii? Věděli jste, že 24karátové zlato můžete s klidným srdcem konzumovat? Evropská unie schválila potravinářské aditivum E175 v podobě zlatých plátků, vloček či prachu. Ty slouží zejména jako netradiční dekorace na čokolády, bonbóny nebo dorty.
Naprostou perličkou je kobliha posypaná 24karátovým zlatem, která se ocitla na stálém menu brooklynské restaurace Manila Social Club. Pro takovou pochoutku ale musíte sáhnout hluboko do kapsy, neboť jedna zlatá kobliha stojí asi 2 500 Kč.
⦁ Zlaté olympijské medaile nejsou ze zlata
Předávání medailí na olympiádě představuje významný okamžik pro každého sportovce i každého věrného fanouška. Málokoho ale napadne, že ikonická zlatá olympijská medaile není vůbec ze zlata. Pravidla Mezinárodního Olympijského výboru udávají, že musí obsahovat alespoň 6 gramů zlata. Nikdo ale neříká, že musí být zlatá celá. Medaile je ve skutečně z 99 % stříbrná. Kdyby byla pouze ze zlata, její cena by se vyšplhala asi na 500 000 korun.
Více zajímavostí o zlatě najdete na našem blogu
Toužíte po dalších perličkách o zlatě? Na našem blogu najdete celou řadu článků, které vám poodhalí zajímavosti o drahých kovech. Líbit by se vám mohl i první článek z naší série 5 zajímavostí o zlatě.
Další aktuality
-
Zajímavost2.10.2023 Zlaťáky podpořily spolek Rarach
-
Zajímavost1.9.2023 Podcast nad zlato nejen o Návštěvnickém centru ČNB
-
Zajímavost30.8.2023 Zájem o zlato u Čechů a Němců roste
-
Blog18.8.2023 Rezervovat pamětní mince ještě před ražbou se vyplatí. Zjistěte, jaké výhody tím získáte!
-
Blog14.8.2023 TOP 5 faktů o zlatě aneb Zlatá olympijská medaile není 100% zlatá
-
Blog10.8.2023 Podívejte se, jaká česká města posloužila jako motivy pamětních mincí
-
Blog7.8.2023 Chcete prodat investiční kovy? O čem byste se před prodejem měli informovat?
-
Blog4.8.2023 Slavné historické osobnosti na mincích. Čí výročí narození nebo úmrtí si letos připomeneme?
-
Blog24.7.2023 Znáte numismatické pojmy? Proč a čím se nominální hodnota liší od té sběratelské?
-
Blog17.7.2023 Objevte kouzlo svatebních mincí: Jsou dokonalým dárkem pro novomanželský pár
-
Blog10.7.2023 Všechny ctnosti pro královnu – poznejte sběratelské mince věnované věhlasné Viktorii
-
Zajímavost28.6.2023 Nová pobočka v Českých Budějovicích právě zahájila výstavu prestižní kilogramové mince "Australian Kangaroo"
-
Blog23.6.2023 Exkluzivní zlatá mince Královna Alžběta II - konec jedné éry
-
Blog19.6.2023 Znáte heraldická zvířata krále Jindřicha VIII.?
-
Blog15.6.2023 Legendární příběhy z Britských ostrovů se vyprávějí i na investičních mincích
-
Analýza trhu12.6.2023 Zlaté vyhlídky: Co čeká zlato ve druhé polovině roku?
-
Blog5.6.2023 Podcast nad zlato no. 3: Nejen o tolaru s hraběnkou Margaretou Pospíchalovou Šlikovou
-
Novinka1.6.2023 Liberec: Výstava unikátních zlatých mincí z kolekce “Velká pětka”
-
Novinka31.5.2023 USA opět před branami platební neschopnosti - Dluhový strop na poslední chvíli navýšen
-
Zajímavost30.5.2023 Zlaťáky podpořily nadační fond REGI BASE I.