Aktuální ceny: Cena zlata 2423.89 USD/oz   Cena stříbra 31.6885 USD/oz   USD 22.720 Kč   EUR 24.680 Kč  
Nákup v  

Rezervovat pamětní mince ještě před ražbou se vyplatí. Zjistěte, jaké výhody tím získáte!

Blog
18.8.2023 | Zlaťáky

Na světě najdeme spoustu věcí, u nichž nepochybně oceníme, že jsou k dispozici všem, vždy a všude – ať už jde o potraviny, věci denní potřeby či třeba spotřební zboží určené k zábavě. Je-li ovšem něco snadno dostupné stále a pro všechny, nemůže to být jedinečné, unikátní ani exkluzivní. Investiční a pamětní mince představují pravý opak spotřebního zboží dosažitelného za všech okolností. S těmito výlučnými charakteristikami se ale pojí rovněž některé aspekty a specifika, jež by měli mít na paměti všichni, kdo o podobném typu investice přemýšlejí. Čemu tedy při výběru a investování do pamětních mincí věnovat pozornost a na co nezapomenout?Raději včas, aby nebylo pozdě

Pamětní mince bývají obvykle raženy v předem jasně daném a striktně omezeném nákladu a u každé jednotlivé mince se tak vždy jedná o limitovanou edici. Omezené množství dostupných kusů má přitom zcela jasný a pochopitelný záměr a důvod – i díky němu totiž získávají sběratelské předměty v průběhu času na hodnotě.

Tento přístup zároveň rovněž představuje nemalou výhodu pro investory a kupce, kteří u prestižních limitovaných edic získají jistotu, že ohlášené maximální množství ražených mincí je konečné a nebude dále uměle navyšováno například za účelem zisku vydavatele.

Na druhou stranu je ovšem logické, že o limitované edice bývá mezi sběrateli a investory značný zájem. A to do té míry, že některé tituly a emise bývají vyprodány již krátce poté, co mincovny zveřejní emisní plán – tedy ještě dávno předtím, než se mince začnou skutečně razit a spatří světlo světa.

Jak se správně zorientovat?

Základním předpokladem úspěšné investice jakéhokoli druhu je umět být ve správnou chvíli na správném místě, což jednoznačně platí i v případě nákupu investičních mincí, ať už jde například o pamětní mince ČNB či stříbrné nebo zlaté pamětní mince.

V tomto případě se vyplatí sledovat příslušné emisní plány, abyste byli v obraze a mohli si včas vybrat konkrétní produkt, do něhož hodláte investovat. Běžnou součástí tohoto typu investic je proto nákup – respektive rezervační objednávka – již ve chvíli, kdy se mince teprve chystají do emise.

U investice do mincí totiž rozhodně neplatí, že byste kupovali zajíce v pytli, pokud si je zatím nemůžete fyzicky prohlédnout a potěžkat v ruce. Naopak. Cena investičních mincí bývá nejnižší právě v okamžiku jejich vydání, neboť ji v dané chvíli tvoří takřka výhradně výrobní a distribuční náklady. Příznivá emisní cena pak obvykle v čase průběžně narůstá se zvyšující se poptávkou a s tím, jak se snižuje množství dostupných exemplářů.

Takovým příkladem je i striktně limitovaný náklad série sběratelských mincí s názvem Městské památkové rezervace, z níž první zlaté mince věnované městům Cheb, Jihlava, Mikulov a Litoměřice vyšly v letech 2021-2022. Česká národní banka na ně letos navazuje mincemi s motivy městských památkových rezervací v Kroměříži a Hradci Králové. A v následujících dvou letech celou sérii uzavřou města Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

A i když poslední jmenované spatří světlo světa až v roce 2025, vyplatí se s jejich nákupem, respektive rezervací neotálet a zajistit si tak, že vám ve sbírce nebudou chybět. Díky omezenému nákladu lze navíc předpokládat, že hodnota mincí postupně poroste, nejvíce pak těm sběratelům, kteří se budou moci pochlubit sbírkou kompletní.

Vydáno a vyprodáno

Výrazný nárůst tržní ceny lze pak očekávat ve chvíli, kdy dojde k vyprodání celého nákladu. U velmi žádaných edic může poptávka výrazně převýšit nabídku a cena v takovýchto případech dokáže stoupnout až několikanásobně.

Náročnější pak navíc bude i samotná cesta k získání kýženého produktu, neboť bude třeba se poohlédnout po sběratelských burzách a aukcích a sledovat a akceptovat dynamický vývoj tržní ceny.

Ideální obranou proti těmto rizikům je proto rezervace a nákup mincí v pravý čas. Třeba už tehdy, kdy ještě nejsou vyraženy.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.229.117.191

Holoubek koncern