Aktuální ceny: Cena zlata 2389.11 USD/oz   Cena stříbra 31.217 USD/oz   USD 22.780 Kč   EUR 24.640 Kč  
Nákup v  

Znáte numismatické pojmy? Proč a čím se nominální hodnota liší od té sběratelské?

Blog
24.7.2023 | Zlaťáky

Sbírání mincí není jen koníčkem několika nadšenců, naopak. Numismatika má ve světě své pevné místo a řady numismatiků se, i díky ekonomicky rozkolísanému světu, neustále rozšiřují. Každý sběratel a investor do mincí by se přitom měl orientovat alespoň v základních pojmech této aktivity.Víte například, jaký je rozdíl mezi nominální a sběratelskou hodnotou? Pokud ne, je načase rozšířit si znalosti.

Co určuje nominální hodnotu mince?

Nominální hodnota mince udává peněžní částku, kterou její majitel získá ve chvíli, kdy požádá o výměnu na pokladně České národní banky nebo v jedné z obchodních bank, které mají stanovenou povinnost tuto výměnu provést. Není to cena prodejní. Na minci je hodnota vyražená v podobě nominálu a stanovuje se jednorázově při vydání mince.

Je to jedno z nejdůležitějších hledisek odlišující minci od medaile, protože ty žádnou nominální hodnotu nemají.

Čím se řídí hodnota sběratelských mincí?

Lidé, kteří chtějí investovat do mincí, se často poohlížejí po těch se sběratelskou hodnotou. Hledají takové mince, u kterých tato hodnota přesahuje mnohonásobně hodnotu nominální. Cenu ovlivňuje vzácnost mince, zachovalost, stáří i poptávka mezi sběrateli, limit emise, země emitenta, důvod, proč byla mince ražena, prestiž mincovny a používané technologie, ochranné prvky nebo aktuální cena zlata.

Při správné kombinaci zmíněných faktorů může cena vyskočit vysoko. Příkladem je třeba Flowing Hair Liberty Dolar z roku 1794. Mince byla v roce 2013 vydražena za rekordních 10 milionů dolarů.

Jaký je rozdíl mezi nominální a sběratelskou hodnotou?

Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami je ten, že nominální hodnota je jasně dána během vzniku mince a nemění se. Oproti tomu sběratelské zlato, stříbro a jiné kovy mohou svou hodnotu v průběhu času měnit a většinou je to hlavní cíl těch, kteří je nakupují.

Mince jsou cenné a mají své kouzlo. Můžete je využít k uložení financí nebo postupně tvořit hodnotnou sbírku předávanou z generace na generaci.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.215.16.238

Holoubek koncern