Aktuální ceny: Cena zlata 2300.465 USD/oz   Cena stříbra 26.3075 USD/oz   USD 23.420 Kč   EUR 25.110 Kč  
Nákup v  

Technologie výroby zlatých slitků

Investice do zlata je možná ve dvou formách – jsou to zlaté mince nebo zlaté slitky, které se razí v různých gramážích. 

Nejčastější a nejoblíbenější formou investice do drahého kovu u zákazníků jsou právě zlaté slitky (někdy také označované jako zlaté cihly), na trhu k dispozici v hmotnostním rozmezí od 1g až do 1Kg. Pro investory je důležité i to, že investiční zlato je v České republice osvobozeno od DPH.

Podle metody výroby si může vybrat ražené nebo odlévané slitky.

Ražené zlaté slitky

Ražené zlaté slitky do hmotnosti 100g patří mezi klasický způsob zpracování investičního zlata. Což znamená, že slitky se přesně vyřezávají ze zlatého pásu, do kterého se poté tlakem vyrazí příslušné údaje.

Na přední straně mají tyto slitky vtištěné logo rafinérie a další údaje, jako je hmotnost, ryzost a výrobní číslo. Ryzost zlata je 999,9 % a je garantována svým výrobcem.

Ražené slitky jsou zalisované v plastovém obalu, který zároveň slouží jako certifikát pravosti.

Lité zlaté slitky

U větších gramáží zlata se používá metoda odlévání roztaveného zlata do forem.

Nejčastěji se můžeme setkat s hmotností slitků od 250g do 1 000 gramů s výrobcem garantovanou ryzostí zlata 999,9 %. Nicméně v této formě zpracování se také můžeme setkat se slitky již od 100g.

Na svém povrchu mají stejně jako ražené slitky vtištěné logo rafinérie a údaje, jako je hmotnost, ryzost a výrobní číslo.

Na rozdíl od ražených slitků ale nemusí být vždy zatavené ve fólii. Strach z poškození nicméně mít nemusíme, zlato je velmi odolný kov.

Součástí odlévaných slitků bývá většinou papírový certifikát, který je k nim dodáván samostatně. Někteří rafinéři však používají jiný způsob certifikace: Například Münze Österreich používá samotnou ražbu přímo na slitku a papírový doklad pravosti již nevydává. PAMP pro změnu ražené zlaté slitky umísťuje do plastového obalu společně s certifikátem, lité slitky nechává volně a papírový certifikát má přiložen.

Speciální techniky zabezpečení a zobrazení

Kinebar / Kinegram

Některé zlaté slitky mají na zadní straně speciální technologií laserem vyražen hologram. Při změně úhlu dopadajícího světla se obraz na zlatém kovu v místě hologramu postupně mění a vytváří efekt pohybujícího se obrazu.

Zlaté slitky s tímto hologramem mají v názvu většinou Kinebar, vycházející z použité technologie. Jako první je využila Švýcarská firma Argor Heraeus SA, která zlaté slitky Kinebar vyrábí od roku 1993.

Pokud vás kinebary zaujaly, můžete si je pořídit už od nízkých gramáží zlatých cihliček, například 1 gramové, 2 gramové, 5 gramové, či 10 gramové zlato německé rafienérie Heraeus, rakouské Münze Österreich nebo švýcarské Argor Heraeus.

Ve střední váhové kategorii 20g, 1 Oz a 50g nabízí kinebary švýcarská společnost Argor Heraeus, která má v této kategorii i větší zlaté 100g cihly. Německý rafinér Heraeus nabízí kinebarové slitky o hmotnosti 20g, nebo 1 Oz. Rakouský rafinér Münze Österreich kinebarové slitky v této váhové kategorii již nenabízí.

Kinegram

Hologramy, kterými jsou zlaté Kinebar slitky vybaveny se nazývají Kinegramy a slouží především k prokázání pravosti, tedy jako skvělý a velice účinný bezpečnostní prvek. Kromě toho vytváří novou dimenzi, který zlatým slitkům dodává punc jedinečnosti, vizuálně je oživuje a díky tomu mohou být cenným darem a investiční jistotou.

Název Kinegram vychází z řeckých slov – pohyb (kínesís) a psané (grámma).

Roundbar

Při výběru zlatých investičních slitků se také můžete setkat s označením roundbar. Je to zlatý slitek s kruhovým profilem. Zatímco ostatní slitky mají tvar obdélníkový, roundbar je netradiční varianta kruhového slitku. 

Combi bar

Combi bar je speciální a svým způsobem unikátní forma balení zlatých a stříbrných slitků, které se skládá z několika samostatných slitků. Tyto jednotlivé slitky se dají velmi snadno oddělit rozlomením, a to bez jakékoliv ztráty materiálu. Jsou totiž vzájemně spojeny v přesně daných bodech zlomu. Každý slitek obsahuje ražbu s informací o hmotnosti, ryzosti a údaji výrobce.

V této metodě vyniká švýcarská rafinérie Valcambi. Z její produkce si můžete vybrat zlaté slitky combi bar v gramáži např. 100 x 1g, tedy formát, kde je sto jednogramových zlatých slitků. Dalšími variantami jsou zlaté combi bar slitky 50 x 1g, 20 x 1g, 10 x 1g, nebo dohromady 1 unce, tedy 10 x 1/10 unce.

Název Kinegram vychází z řeckých slova – pohyb (kínesís) a psané (grámma).

Výběr zlatých slitků různých technologií:



Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.135.183.1

Holoubek koncern