Aktuální ceny: Cena zlata 2322.015 USD/oz   Cena stříbra 29.5445 USD/oz   USD 23.280 Kč   EUR 24.850 Kč  
Nákup v  

Zlaté vyhlídky pro rok 2023: Cena žlutého kovu poroste

Blog
19.1.2023 | Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.cz

Letošní rok by se měl nést pro držitele zlata ve znamení dobrých zpráv. Cena tohoto vzácného kovu se totiž přehoupne přes 2 000 dolarů za unci. Pro českého investora bude tedy zásadní vývoj české koruny, kdy se očekává její oslabení. To znamená, že cena zlata pro Čechy by měla vzrůst více než jeho dolarová hodnota. Dalším neméně důležitým milníkem je zpomalení inflace, které se očekává ve druhé polovině roku.Pojďme se podívat na minulý i letošní rok pohledem účastníků trhu se zlatem, stříbrem a dalšími komoditami.

Na začátku roku 2022 si celý svět myslel, že se po krizových letech 2020 a 2021 zhluboka nadechne. Zatímco v roce 2020 přiletěla "černá labuť" ve formě nového typu koronaviru, což mělo kromě zdravotnictví negativní dopad také na ekonomiku, začátkem loňského roku přiletěla druhá “černá labuť”, a to ve formě války na Ukrajině, která bude pravděpodobně ovlivňovat světové události ještě řadu měsíců či spíše let. Aby toho nebylo málo, svět zasáhla plnou silou vlna inflace a energetická krize.

Tento mix vytvořil krizi, která se promítla do akciových indexů:

  • evropský akciový index STOXX 600 ztratil přes desetinu své hodnoty
  • světový akciový index MSCI World pětinu
  • americký technologický index Nasdaq dokonce třetinu své hodnoty
  • výrazně klesly i ceny amerických či evropských dluhopisů

Jednou z mála investic, která si nakonec alespoň udržela svoji nominální hodnotu, bylo zlato (přečtěte si náš článek, proč má smysl investovat do zlata). Čeští investoři na zlatu dokonce vydělali přibližně 6,5 %, a to díky posílení dolaru. Na poražení inflace to ale nestačilo. 

Pokud pomineme specifické akciové trhy nebo akcie, neměli se lidé v uplynulém roce se svými investicemi prakticky kam schovat. Ať své ušetřené peníze dali do jakéhokoliv nástroje, jejich reálná hodnota výrazně klesla. Přestože se reálný pokles hodnoty týkal i zlata, vývoj ceny zlata ukázal, že je investory stále vnímané jako bezpečný přístav.

Český investor vloni na zlatu vydělal přes 6 %, inflaci přesto neporazil

Lesk zlata nebyl v minulém roce pro investory nijak výrazný. Na konci roku činila hodnota cca 1 825 dolarů za unci, což je na stejné úrovni, jako na začátku roku. Pro českého investora naopak cena vzrostla z cca 38 500 Kč na počátku roku 2022 na hodnotu cca 41 000 Kč, tedy cca 6,5 %. Bohužel ani zde nedošlo k překonání inflace, která se u nás pohybovala ve dvojciferných hodnotách.

Nicméně je potřeba dodat, že hlavním a výrazným protivětrem pro růst ceny zlata, respektive zlatých slitků a  zlatých mincí v roce 2022 byla politika centrálních bank, hlavně amerického FEDu. Nejagresivnější zvyšování úrokových sazeb za posledních 40 let, posilování dolaru na 20leté maximum a růst výnosů dluhopisů, které byly nejvyšší za více než 10 let, ubíralo žlutému kovu dynamiku a růstový potenciál. Zohlednit bychom měli také vývoj dalších investičních nástrojů. Například ETF fond se světovými akciemi MSCI World klesl o pětinu, americký technologický index Nasdaq dokonce o třetinu.

Letos by se zlato mohlo opět dostat přes 2 000 dolarů za unci

Co se týče výhledu na rok 2023, vše bude opět záviset na mnoha okolnostech. Hlavním faktorem bude vývoj globální poptávky po žlutém kovu, a to nejen ze strany běžných (drobných i velkých investorů), ale také ze strany centrálních bank, které v roce 2022 nahromadily do svých rezerv rekordní množství investičního zlata. Zásadní ovšem bude vývoj války na Ukrajině.

Dalším významným faktorem, který ovlivní vývoj ceny žlutého kovu, bude politika centrálních bank, především amerického FEDu. Dalším potenciálním hnacím motorem bude vývoj fiskálních politik jednotlivých zemí, tedy vývoj zadlužení. Dále pak vývoj globální ekonomiky, kde se předpokládá zpomalení, ne-li recese. Do hry vstupuje i vývoj v Číně, která se stále potýká s covidem, ekonomika je pod tlakem, a to vše se pak prolíná a vytváří nejistotu v celé globální ekonomice. Roli může hrát také vývoj vztahů mezi USA a Čínou, problematika Tchaj-wanu a mnoho dalších událostí.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.236.83.14

Holoubek koncern