Nominál: 200 Kč
Průměr: 31 mm
Hmotnost: 13 g
Ryzost: 925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Provedení: Proof
Hrana: hladká s vlysem
Náklad: ..... ks
Autor: .....
Emise: 30. října 2024
Emitent: ČNB
Ražba: Česká mincovna
Vydání Komenského mapy Moravy
Nejstarší dochovaný výtisk Komenského mapy Moravy je datován do roku 1624. Původní kresba Komenského se nedochovala a známá je pouze jako tisk z mědirytiny, označovaný jako typ KMM P, pocházející od kartografa A. Goose z Visscherovy dílny v Amsterdamu.
Na přípravě mapy pracoval Jan Amos Komenský deset let od roku 1614 a původně měla sloužit jako součást ztraceného díla o dějinách Moravy "De Antiquitatibus Morauiae" (O moravských starožitnostech). Komenský vycházel z Fabriciovy mapy Moravy z roku 1569 a zpřesňoval ji v souladu s novými poznatky. Velkou část podkladů pro úpravy načerpal na cestách při plnění kněžských povinností svých nebo jiných moravských kněží. Další informace získal z pro něj zpřístupněných knihoven a archivů šlechtického rodu Žerotínů.
Proto také Ladislavu Velenovi ze Žerotína adresoval latinské věnování v levém horním rohu slovy: "Početné jsou a rozličně vydané místopisné mapy naší vlasti, nejjasnější pane, ale všecky jsou plny chyb." Pravý horní roh mapy nese latinský název "Nová a ze všech dosavadních nejpřesnější mapa Moravy od Jana Amose Komenského". Do horní části je zasazen pás vedut moravských měst Polná, Olomouc, Brno a Znojmo. V pravém dolním rohu jsou uvedeny vysvětlivky k použitým značkám a pod nimi je v samostatném rámečku jméno vydavatele Nicolase Johanna Piscatora.
Rytina má rozměr 442 x 544 mm a obsahuje dvě odlišná měřítka. Měřítko 1 : 520 000 platí pro kresbu a dodatečně vytvořená síť je v měřítku 1 : 480 000.
Komenský v mapě zaznamenal polohu 1 006 objektů a 720 názvů pro 667 místních sídel, 28 řek a rybníků, 16 horopisných útvarů, 8 zemí a 1 lesní porost. Pomocí jednoduchých značek stromů a kopců dává představu o hustotě zalesnění, výšce a členitosti terénu. Symboly zde označují také léčebné prameny a lázně, vinice, sklárny nebo zlaté a stříbrné doly. Nedostatky ve znázornění toků a soutoků řek z mapy Pavla Fabricia jsou odstraněny. Řeky mají správný soutok, procházejí správnými městy a v mapě jsou nově vyznačené také mosty.
První vydání mapy z roku 1624 se dochovalo pouze jako tisk z roku 1664 a je uloženo v archivu Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a v polské Vratislavi.
Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě modré krabičky spolu s certifikátem věrohodnosti od ČNB.

Nepřehlédněte
Očekávané i již vydané stříbrné pamětní mince České národní banky si můžete prohlédnout v našem chronologickém přehledu pamětních mincí vydaných ČNB od roku 1993.
Z nabídky našich dřevěných krabiček pro pamětní mince ČR doporučujeme:
Dřevěná krabička 1 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 3 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 4 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 4 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 5 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 5 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 6 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 6 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 1 x Au ČR 27 mm
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada DSA)
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada KPTD)
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada MCR)