+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Přehled puncovních značek

Hlídání ceny

Zlatá pětiuncová mince Vznik Československa 2018 Standard

5 050 080 Kč osvobozeno od DPH
Zlatá pětiuncová mince Vznik Československa 2018 Standard
* povinná informace
Typ ceny:

Zlatá pětiuncová mince Vznik Československa 2018 Standard


Fixace ceny: Odložená
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
 
Kód produktu: 005300
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné? Jak nakupovat investiční kovy?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamětní mince
Nominál: 250 NZD
Průměr: 50 mm
Hmotnost: 155,5 g (5 Oz)
Ryzost: 999,9/1000 Au
Provedení: Standard
Hrana: hladká
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Emise: říjen 2018
Náklad: 100 ks
Ražba: Česká Mincovna

Vznik Československa

V roce 2018 vychází celá řada sběratelských ražeb věnovaných 100. výročí vzniku Československa. Vysokohmotnostní mince České mincovny, která je vyražená z pěti trojských uncí ryzího zlata osvobozených od DPH, však zaujme především investory.

Počátky naší republiky jsou se zlatem neodmyslitelně spjaty. Souběžně se vznikem nezávislého Československa totiž začal vznikat národní zlatý poklad, který měl být symbolem nové státnosti i ekonomické nezávislosti. Kde ale takové zlato vzít? Na konci první světové války v rakouské centrální bance už skoro žádné zlato nebylo a ke všemu se Československo, byť stálo na straně vítězů, muselo podílet na válečných reparacích. Říká se, že když se naši legionáři vrátili do vlasti, přivezli s sebou část ruského zlatého pokladu, který střežili za bolševické revoluce, ale dobové dokumenty dokazují, že sumu, kterou tehdy legionáři od Rusů převzali, zase odevzdali. Základem zlatého pokladu republiky se tak stala národní sbírka, ne nepodobná té z časů Národního divadla. Její význam byl však spíše psychologický – shromážděno bylo 94 tisíc mincí a medailí, ale ty daly dohromady pouhých 65 kilogramů ryzího zlata. Pro vytvoření zlatého pokladu republiky měla daleko větší význam vnitřní valutová půjčka – stát s úrokem 4 % získával buď zlato, nebo valuty, za které ho nakupoval. V roce 1922 činily československé zásoby zlata 20 tun, v roce 1925 již 41 tun a v roce 1938 neuvěřitelných 97 tun. Když pak přišel mnichovský diktát, československé zlato se rozkutálelo po celém světě – to už je ale docela jiný příběh…

Reverzní straně mince, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, vévodí takzvaný „veliký znak republiky Československé“. Dva štítonoši v podobě dvouocasých lvů nesou znaky Čech, Slovenska, Podkarpatské Rusi, Moravy, Slezska, Těšínska, Opavska a Ratibořska. Doplňují je lipové ratolesti a stuha s národním heslem PRAVDA VÍTĚZÍ. Kompozici reverzu dotváří ještě opis VZNIK ČESKOSLOVENSKA s datem 28. 10. 2018. Averzní strana mince je pak věnována lipovým ratolestem a nezbytným náležitostem ostrova Niue, který poskytuje zahraniční licenci k vydávání mincí České mincovny. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnota 250 DOLLARS (NZD).

Emisní náklad čítá pouhých 100 kusů pětiuncových zlatých mincí.! 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.