+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Zboží si můžete též vyzvednout na našem POINT místě v Liberci.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Hlídání ceny

Zlatá mince 5000 Sk Velkomoravský Kníže Mojmír II. 1100. výročí úmrtí 2006 Proof

15 900 Kč osvobozeno od DPH
Zlatá mince 5000 Sk Velkomoravský Kníže Mojmír II. 1100. výročí úmrtí 2006 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Zlatá mince 5000 Sk Velkomoravský Kníže Mojmír II. 1100. výročí úmrtí 2006 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004041
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamětní mince
Nominál: 5000 Sk
Průměr: 26 mm
Hmotnost: 9,5 g
Ryzost: Au 900, Ag 75, Cu 25
Provedení: Proof
Hrana: vroubkovaná
Autor: Miroslav Ronai
Emise: 21.11.2006
Náklad: 4 000 ks
Emitent: NBS
Ražba: mincovna Kremnica

Raritní zlatá mince - Velkomoravský panovník Mojmír II.

Zlatá pamětní mince vydaná Národní bankou Slovenska v roce 2006 a ražena mincovnou Kremnica o váze 9.5 g v ryzosti 90% zlata ve špičkové kvalitě proof je věnovaná poslednímu historicky známému panovníkovi Velkomoravské říše, který pocházel z dynastie Mojmírovců - Mojmír II..

Tyto zlaté mince se objevují jen zřídka a proto jsou velmi vyhledávané sběrateli a investory. Mince je dodávaná v červené dárkové krabičce spolu s certifikátem věrohodnosti od Národní banky Slovenska v limitovaném nákladu pouze 4 000 kusů!

Líc:

Na líci mince je v horní části zobrazen Kostel svaté Markéty Antiochijské v Kopčanech s náušnicemi z období Velkomoravské říše po stranách. Ve spodní části vlevo a vpravo je název státu SLOVENSKÁ REPUBLIKA, uprostřed je státní znak, pod ním letopočet ražby 2006 a nad ním ve dvou řádcích nominální hodnota mince Sk 5000. Iniciály jména a příjmení autora výtvarného návrhu mince Miroslava Rona "MR" jsou vedle náušnice při pravém okraji a značka Mincovny Kremnica "MK" je vedle náušnice při levém okraji mince.

Rub:

Na rubu mince je fiktivní portrét Mojmíra II., pod ním je na stylizovaném pozadí rukojeť meče. Vlevo od portrétu je náušnice a části dvou mečů, vpravo ozdoba koňského postroje. Ve spodní části vlevo je nápis "VELKOMORAVSKÉ KNIEŽA" a vpravo "MOJMÍR II." Při pravém horním okraji jsou letopočty 894 • 906, označující období, ve kterém Mojmír II. vládl.

Mojmír II.

Mojmír II. († 906?) byl mezi léty 894–906 čtvrtý a také poslední historicky známý panovník Velkomoravské říše, který pocházel z dynastie Mojmírovců. Datum a místo jeho narození je neznámé. Narodil se po roce 871 jako syn velkomoravského knížete Svatopluka a pravděpodobně jeho manželky Svatožizně. Vlády na Velké Moravě se ujal po smrti svého otce v roce 894. Po roce 906 o Mojmírovi II. historické prameny mlčí, předpokládá se tedy, že zemřel právě toho roku.

Na velkomoravský knížecí stolec Mojmír nastoupil po smrti svého otce, knížete Svatopluka, v roce 894. Přestože legenda o třech prutech Svatoplukových hovoří o třech jeho synech, následnících, z historických zdrojů jsou známí pouze dva. První, Mojmír II., se po otcově smrti stal velkomoravským knížetem. Druhý syn, Svatopluk II., získal v léno nitranské knížectví. Brzy po roce 894 došlo mezi syny k rozbroji a započal se rozpad Velkomoravské říše.

Po smrti svého otce Svatopluka převzal v roce 894 Mojmír vládu na Velké Moravě. Po převzetí vlády musel řešit celou řadu vážných problémů. Aby získal čas na klidné převzetí vlády, uzavřel v roce 894 mír s východofranským králem Arnulfem. Přesto se mu nepodařilo zabránit odtržení některých jeho otcem připojených oblastí.[pozn. 1] Vnitřní spory na Velké Moravě vedly v roce 896 k rostoucí „politické emigraci“ do Bavorska, což Mojmír považoval za porušení podmínek míru z rok 894. V roce 896 se v Potisí objevují Maďaři a Mojmír jim zde vykazuje sídla. Spolu s Maďary pak Mojmír napadá Arnulfovu Panonii.

Mojmírův (mladší) bratr, Svatopluk II., dostal po smrti otce pod svou správu lenní nitranské knížectví. Svatopluk II., který byl již předtím v kontaktu s Bavory, navštívil roku 897 Arnulfa a zavázal se být jeho spojencem. Nato Mojmír II. vyslal proti Svatoplukovi II. vojsko, nicméně Mojmír II. sám od Arnulfa utrpěl porážku.

Zároveň s pokračujícími vnitropolitickými spory ztrácela Velkomoravská říše dříve dobytá území. Roku 894 to byla Panonie, kterou dočasně zabrala východofranská říše, Frankové získali vliv i v Čechách, které se po nástupu Spytihněva I. roku 895 od Velké Moravy rovněž odtrhly. V roce 896 zabrali území podél řeky Tisy Maďaři, kteří se vzhledem k tomu, že sídlili v těsném sousedství Velké Moravy, mohli stát velkým nebezpečím.

Na přelomu let 898 a 899 Velkou Moravu napadli Bavoři, kteří se snažili Mojmírovu moc zlomit. Následně Mojmír II. zajal svého bratra Svatopluka, který byl ale brzy osvobozen svými bavorskými spojenci. Svatopluk II. poté společně s Bavory z Velké Moravy odešel.

zlata_mince_5000_sk_velkomoravsky_knize_mojmir_ii_2006_proof


Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    Zlaté mince ČR
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.

Nabídka týdne