Nominál: 100 GBP
Průměr: 32.69 mm
Hmotnost: 31,21 g (1 Oz)
Ryzost: 999,9/1000 Au
Autor: Jody Clark
Emise: 2020
Země původu: Velká Británie
Mincovna: Britská královská mincovna
Zobrazit mince vydané v sérii "The Queen´s Beasts" o hmotnosti 1 Oz
Při nákupu investičních kovů je důležité sledovat nejen cenu prodejní, ale mnohdy je důležitější cena výkupní a garance zpětného odkupu.
The Queen´s Beasts - Bílý lev Mortimerů - 1 Oz
Zlatá investiční mince o váze 1 Oz (31.21 g) v ryzosti nejčistšího 99,99% zlata vydaná Britskou královskou mincovnou v roce 2020 je osmou mincí ze série "The Queen´s Beasts", jenž je věnována deseti heraldickým zvířatům královny Alžběty II. - lev Anglie, Gryf Edwarda III., sokol Plantagenetů, černý býk vévodů z Clarence, Yale Beaufortu, bílý lev Mortimerů, bílý chrt Richmondu, červený drak Walesu, jednorožec Skotska a bílý kůň Hannoveru.
Mince na svém rubu zobrazuje motiv lva držícího erbovní štít, který nese heraldickou růži en Solei (rose-en-soleil). Bílou růži obklopenou slunečními paprsky přijal jako svůj osobní znak Eduard IV., první král z rodu Yorků, při nástupu na trůn. Vznikla spojením dvou heraldických znaků. Bílá růže Yorků zastupovala nového krále a zářící slunce odkazovalo na jeho předka Richarda II. Bílá růže en Solei se objevila také na velké pečeti Richarda III. a Jiřího VI., otce královny Alžběty II., v době, kdy užíval titul vévoda z Yorku.
Okruží motivu zdobí nápis "WHITE LION OF MORTIMER", údaje o váze, ryzosti, roku emise a iniciály autora návrhu "JC".
The Queen´s Beasts je série deseti heraldických soch vytvořených sochařem Jamesem Woodfordem u příležitosti korunovace královny v roce 1953. Jejich stylizovanou podobu pro sérií mincí zpracoval talentovaný rytec Jody Clark.
Bílý lev Mortimerů je na rozdíl od divokého lva Anglie zobrazován jako nekorunovaná sedící šelma se sklopeným ocasem a zataženými drápy. Tato póza představuje loajalitu a disciplínu, důležité vlastnosti krále. Bílého lva jako štítonoše královského erbu použil několikrát Eduard IV. s odkazem na jeho mortimerské předky. Tento rod si nárokoval anglický trůn již během panování Richarda II. Dědicem koruny určil sesazený král Rogera Mortimera, 4. hraběte z Marchu. Nástupnictví Mortimerů bylo ignorováno a na trůn byl v roce 1399 dosazen Jindřich Bolingbroke z rodu Lancasterů jako Jindřich IV. Anglický. Dynastický nárok na trůn přešel na rod Yorků v roce 1425, bylo to sňatkem Anny Mortimerové a Richarda z Konisburgu, syna 1. vévody z Yorku. Tento svazek zajistil jejich potomkům větší nárok na trůn než Lancasterům. Na anglický trůn usedli dva vnuci a jeden pravnuk Anny Mortimerové - Eduarda IV., Eduard V. a Richarda III. Mocenské spory mezi Yorky a Lancestery vyvrcholily stoletou občanskou válkou, válkou růží.
Líc zobrazuje portrét královny Alžběty II., který je pátým a definitivním mincovním portrétem královny. Následují autorovy iniciály "J.C.", nápisy "ELIZABETH II. D.G. REG.F.D." a nominální hodnota.
Pro tuto minci Vám doporučujeme luxusní dárkovou etui: