+420 232 003 050 – zákaznická linka 

po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Zboží si můžete též vyzvednout na našem POINT místě v Liberci.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Hlídání ceny

Zlatá čtvrtuncová mince Arnošt z Pardubic - první česká korunovace 2017 Proof

11 450 Kč osvobozeno od DPH
Zlatá čtvrtuncová mince Arnošt z Pardubic - první česká korunovace 2017 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Zlatá čtvrtuncová mince Arnošt z Pardubic - první česká korunovace 2017 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004308
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamětní mince
Nominál: 10 NZD
Průměr: 22 mm
Hmotnost: 7,78 g
Ryzost: 999.9/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: hladká
Emise: září 2017
Náklad: 200 ks
Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Emitent: Niue
Ražba: Česká mincovna

Arnošt z Pardubic - první česká korunovace

Karel IV. je takřka bezvýhradně považován za největšího Čecha všech dob. Četné skutky, které mu zajistily přízvisko Otec vlasti, by však nebyly možné bez přičinění muže stojícího po jeho boku. Byl jím Arnošt z Pardubic, kterému vzdává hold čtvrtuncová zlatá mince České mincovny.

Arnošt pocházel z rodu pánů z Pardubic a do dějin vstoupil jako první český arcibiskup. Během studií v Broumově, Bologni a Padově získal vynikající vzdělání a byla to právě Itálie, kde se seznámil s budoucím Karlem IV. Stal se jeho rádcem a důvěrným přítelem a roku 1347 – tedy před 670 lety – ho korunoval českým králem. Korunoval rovněž královu manželku Blanku z Valois. Nejednalo se o jen tak ledajaký ceremoniál – Arnošt z Pardubic byl totiž prvním českým církevním hodnostářem, kterému papež udělil právo korunovat české krále (do zřízení pražského arcibiskupství korunoval české krále arcibiskup mohučský). To však není vše, co Arnošta s Lucemburkem pojilo – za jeho přítomnosti vysvětil základní kámen katedrály svatého Víta, v době nepřítomnosti krále spravoval celou zemi, stal se jeho diplomatem a významnou měrou přispěl k založení Karlovy univerzity, kde pak působil jako kancléř. Podle historických pramenů byl vysoký, krásný, ušlechtilý a štědrý. Měl mimořádný rozhled a byl vynikajícím řečníkem. Ódy na něj pěl i jeho přítel Francesco Petrarca, renesanční spisovatel a básník, a měl velkou šanci stát se papežem.

Motivem reverzní strany mince se stala památná česká korunovace. „Prostovlasý klečící Karel IV. je otočen zády, protože v tomto vrcholném okamžiku nemá hlavní roli. Ta náleží arcibiskupovi, zastupujícímu boží moc,“ vysvětluje autor mince ak. soch. Michal Vitanovský a dodává, že Arnoštova tvář vychází z busty umístěné ve svatovítské katedrále. „Důraz na český charakter scény obstarává Svatováclavská koruna a patří sem také oba erby. Levý náleží pražskému biskupství, pravý pánům z Pardubic,“ pokračuje medailér. Kompozici reverzu doplňují dvě gotické kružby a opis ARNOŠT Z PARDUBIC – PRVNÍ ČESKÁ KORUNOVACE ČESKÉHO KRÁLE. Averzní strana mince patří nominální hodnotě 10 DOLLARS (NZD), jménu a portrétu královny Alžběty II. a roku emise 2017 – tedy atributům poskytovatele licence pro vydávání mincí České mincovny, kterým je ostrov Niue. „Horizontální sestava lomených oblouků pak připomíná nejen vládnoucí sloh doby, ve které arcibiskup žil. Navozuje také komplikovanou cestu, ne nepodobnou bludišti, vedoucí k nejvyššímu stupni moci. Ten zastupuje prázdný trůn, mocenský vrchol, který láká každého, kdo má dostatečnou ctižádost a víru ve vlastní schopnosti,“ uzavírá Michal Vitanovský.

Mince věnovaná jedné z nejdůležitějších postav našich dějin vychází v nákladu pouhých 200 kusů.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    Zlaté mince zahraničí
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.