Nominál: 10 EURO
Průměr: 34 mm
Hmotnost: 18 g
Ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Provedení: Standard
Hrana: s vlysem - hvězdy
Emise: 08. 01. 2019
Náklad: 3 300 ks
Autor: akad. soch. Zbyňek Fojtů
Ražba: Mincovna Kremnica
Emitent: Národní banka Slovenska
Zavedenie eura v Slovenskej republike – 10. výročie
Exkluzivní stříbrná mince vydaná na Slovensku Mincovnou Kremnice v roce 2019 v kvalitě standard o váze 18 g je věnovaná 10. výročí zavedení euro na Slovensku.
Na rubu mince je vyobrazena mapa Slovenské republiky v kompozici se znakem eura. V horní části mincovního pole je datum zavedení eura na Slovensku - "1. 1. 2009". V opisu je nápis "ZAVEDENIE EURA V SLOVENSKEJ REPUBLIKE".
Na líci mince jsou vyobrazeny části národních stran slovenských oběžných euromincí se všemi třemi používanými motivy - dvojkřížem na trojvrší, Bratislavským hradem a tatranským štítem Kriváněm. Státní znak Slovenské republiky je v levé části mincovního pole. Název státu "SLOVENSKO" je v opisu u pravého okraje mince. Označení nominální hodnoty mince "10 EURO" je ve spodní části mincovního pole. Pod ním je letopočet "2019". Značka Mincovny Kremnica "MK" a stylizované iniciály autora výtvarného návrhu mince akad. soch. Zbyňka Fojtů "ZF" jsou nad státním znakem Slovenské republiky.
Mince je dodávaná v limitovaném nákladu pouze 3 300 kusů pro celý svět!
Slovenská republika přijala euro 1. 1. 2009 a stala se šestnáctou členskou zemí eurozóny. Zavedením eura se završila úplná integrace země, která začala v roce 2004 vstupem do Evropské unie a následně v roce 2007 do Schengenského prostoru. Uvedené kroky v integraci přinesly Slovensku a jeho obyvatelům řadu výhod, zejména volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Euro je vnímáno jako stabilní měna, jeho používání usnadňuje a zlevňuje obchodní styk mezi zeměmi, poskytuje okamžitý přehled o cenách a přitahuje nové zahraniční investory. Současně umožňuje cestování obyvatel do zemí eurozóny i do více dalších zemí Evropy bez nutnosti výměny národních měn. Eurovou měnu tvoří v současnosti sedm bankovek a osm mincí. Eurobankovky jsou stejné ve všech zemích. Euromince mají jednu stranu společnou a druhou národní s vlastními motivy jednotlivých států eurozóny.