+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Hlídání ceny

Stříbrná mince Tříkrejcar Jan Kristián I. Eggenberská ražba 1677

18 000 Kč vč. DPH
Stříbrná mince Tříkrejcar Jan Kristián I. Eggenberská ražba 1677
* povinná informace
Typ ceny:

Stříbrná mince Tříkrejcar Jan Kristián I. Eggenberská ražba 1677


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 000744
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Raritní mince
Tříkrejcar z roku 1677
"Eggenberská ražba"
Průměr: 22 mm
Hmotnost: 1,93 g
Ryzost: Ag
Emise: 1677
Ražba: Zámek Český Krumlov

Raritní mince z období Eggenberků vydaná v Čechách v roce 1677. Tento 3 krejcar se získává jen velmi, velmi zřídka a je naprostou raritou ve světě numizmatiky.

Eggenberská ražba mincí na zámku v Českém Krumlově

V roce 1622 získali panství Český Krumlov Eggenberkové. Jan Oldřich z Eggenberku stál právě na výsluní císařské přízně. Dokladem toho bylo též udělení tzv. cesky-krumlov Velkého palatinátu rodu Eggenberků, který kromě jiného obsahoval právo na ražbu vlastních mincí. Jan Oldřich se díky palatinátu mohl postavit vlastní mincovnu, zaměstnávat vlastní mincmistry a razit zlaté a stříbrné mince podle běžných pravidel a zvyklostí v zemi. Mince, ražené na krumlovském zámku, byly ve své době běžným platidlem, rozšířeným pochopitelně především na eggenberském majetku v Čechách a v rakouských zemích. Pro ražbu mincí používal Jan Oldřich z Eggenberku pravděpodobně služeb pražské mincovny.

Jeho syn Jan Antonín I. z Eggenberku obnovil v roce 1641 činnost tavírny drahých kovů v Českém Krumlově a v letech 1642 - 1644 dal v tamní mincovně razit tolary. Na konci čtyřicátých let 17. století soustředil ražbu tolarů a dalších mincí do mincovny ve Štýrském Waldsteinu. Bratři Jan Kristián I. z Eggenberku a Jan Seyfried z Eggenberku razili mince společně v Českém Krumlově v letech 1652 - 1658. Za poručnické vlády matky Anny Marie Braniborské z Eggenberku razili tolary, dukáty, zlatníky. V dospělém věku užíval mincovního práva jen starší z obou bratrů, Jan Kristián, sídlící v Českém Krumlově, kde razil groše (třígrejcary).cesky-krumlov_mint

V osmdesátých letech 17. století se na příkaz Jana Kristiána I. z Eggenberku začala budovat na II. nádvoří zámku samostatná budova mincovny podle plánů Jakuba de Maggi. Úpravy se protáhly až do počátku 18. století. Císařský zákon z roku 1702 však zakázal razit drobné mince, mezi které se počítaly i groše (třígrejcary), které jediné razil v té době Jan Kristián I. z Eggenberku. Následkem toho nebyla budova mincovny nikdy použita ke svému původnímu účelu. Nástupce Jana Kristiána, Adam František ze Schwarzenberku, razil své mince pouze ve Vídni.

Jan Kristián I. z Eggenberku

jan_kristian_eggenberg

Jan Kristián I. (1641 - 1710) se dokonale sžil s českým prostředím, neboť si Český Krumlov zvolil za své rezidenční sídlo, kdežto jeho bratr Jan Seifried spravoval panství ve Štýrsku. Vybudoval dvůr, na kterém se dařilo divadlu, hudbě, malířství i architektuře.

Zahájil barokní přestavby zámku, neboť nechal přebudovat reprezentační sály i salony, postavil hlavní zámecké schodiště, novou zámeckou mincovnu, barokní zámecké divadlo z let 1681 - 1686 či novou zámeckou zahradu francouzského typu. Dbal o rozvoj svého panství.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    Stříbrné mince ČR a Československo
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.