Nominál: 5 Dollars
Průměr: 38.61 mm
Hmotnost: 25 g
Materiál: 925/1000 Ag
Kvalita provedení: Standard
Hrana: vroubkovaná
Náklad: 1000 ks
Emise: 2009
Ražba: Cookovy ostrovy
Série History of the Crusades (Historie křížových výprav)
Exkluzivní stříbrná (antická) mince vydaná Cookovy ostrovy v roce 2009 ze série History of the Crusades (Historie křížových výprav) zobrazuje na svém rubu křižácké rytíře v čele s Godfreyem z Bouillonu. Protrét doplňují nápisy "FIRST CRUSADE 1095" (První křížová výprava 1095),"GODFREY OF BOUILLON" a rok vydání. Líc zobrazuje křižácké rytíře držící vlajku a portrét královny Elizabeth II..
Mince je dodávána v modré dárkové krabičce s šedostříbrným lemováním spolu s certifikátem věrohodnosti v limitovaném nákladu pouze 1000 kusů pro celý svět!

Godefroy z Bouillonu

Godefroy z Bouillonu ([godefroj z bujónu]; někdy uváděn jako Godefroi, ve starší české literatuře také Gottfried nebo Bohumír z Bouillonu; francouzsky Godefroy de Bouillon; 1060 - 18. července 1100) byl lotrinský vévoda a jeden z vůdců první křížové výpravy. Narodil se jako prostřední syn hraběte Eustacha II. a jeho druhé manželky Idy z Boulogne, která pocházela z rodu Karla Velikého. V mládí Godefroy složil přísahu římsko-německému králi Jindřichu IV., na jehož straně pak bojoval ve válce o investituru a účastnil se i dobytí Říma roku 1083.
Když roku 1095 vyhlásil papež Urban II. první křížovou výpravu za osvobození Božího hrobu v Jeruzalémě, Godefroy brzy ohlásil svou účast. Prodal nebo zastavil většinu svého majetku[4] a spolu se svými bratry se na křižáckou výpravu vydal. S výpravou se účastnil všech rozhodujících bitev, Nikaie, Dorylaea, Antiochie a v červnu 1099 i konečného útoku na Jeruzalém. Po dobytí Jeruzaléma byl křižáckými velmoži zvolen vládcem města a dobytých území s titulem Ochránce Svatého hrobu. V čele křižáckých vojsk poté odrazil útok fátimovské i damašské armády, poté však těžce onemocněl a roku 1100 v Jeruzalémě zemřel. Pro další generace Franků v křižáckých státech se Godefroy stal legendou a jeho síla a odvaha se stala námětem mnoha truvérských písní.