Nominál: 10 EURO
Průměr: 34 mm
Hmotnost: 18 g
Ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Provedení: Standard
Hrana: s popisem "• AMERICKO-SLOVENSKÝ BANKÁR"
Emise: 10. 10. 2019
Náklad: 3 000 ks
Autor: Mgr. art. Roman Lugár
Ražba: Mincovna Kremnica
Emitent: Národní banka Slovenska
Michal Bosák – 150. výročie narodenia
Exkluzivní stříbrná mince vydaná na Slovensku Mincovnou Kremnice v roce 2019 v kvalitě standard o váze 18 g je věnovaná 100. výročí narození Michala Bosáka.
Na rubu sběratelské euromince je vyobrazen portrét Michala Bosáka kompozičně doplněn budovou Bosákovy státní banky v Scrantonu a jejím logem. Ve spodní části mincovního pole je jméno a příjmení "MICHAL BOSÁK" a pod ním letopočty narození a úmrtí "1869 - 1937".
Na líci mince je vyobrazena bankovka v nominální hodnotě 10 dolarů s podpisem Michala Bosáka. V horní části je doplněna fragmentem originálu Pittsburské dohody, které byl Michal Bosák signatářem a Bosákovým domem v Prešově. Státní znak Slovenské republiky je v horní části mincovního pole. Název státu "SLOVENSKO" je ve spodní části, pod ním je letopočet "2019". Označení nominální hodnoty "10 EURO" je ve dvou řádcích u pravého okraje euromince. Značka Mincovny Kremnica, státní podnik, kterou tvoří zkratka "MK" umístěna mezi dvěma razidly a stylizované iniciály autora Mgr. art. Romana Lugara "LR" jsou pod letopočtem.
Mince je dodávaná v limitovaném nákladu pouze 3 000 kusů pro celý svět!
Michal Bosák (10. 12. 1869 - 18. 2. 1937) - americký bankéř ze Šariše - patřil mezi nejvýznamnější představitele komunity amerických Slováků. Po odchodu do Ameriky se přes různé podnikatelské aktivity dopracoval až k založení vlastní soukromé banky Michal Bosak Privat Bank ve městě Olyphant. Zároveň se podílel na budování dalších bank a peněžních ústavů v Pensylvánii. Paralelně s podnikáním se angažoval v národním hnutí amerických Slováků a byl také signatářem Pittsburské dohody. Po skončení války a vzniku ČSR vícekrát navštívil národně osvobozené Slovensko a finančně podpořil několik projektů. V roce 1920 založil v Bratislavě Americko-Slovenskou banku, která postupně otevřela v Praze a na dalších místech ČSR celkem 12 poboček. V Prešově nechal pro banku postavit reprezentativní sídlo, dodnes známé jako Bosákova banka.