Nominál: 10 EURO
Průměr: 34 mm
Hmotnost: 18 g
Ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Provedení: Standard
Hrana: s popisem "• PRIEKOPNÍK MODERNEJ ASTRONOMICKEJ VEDY"
Emise: 30. března 2020
Náklad: 2 800 ks
Autor: Karol Ličko
Ražba: Mincovna Kremnica
Emitent: Národní banka Slovenska
Maximilián Hell – 300. výročie narodenia
Exkluzivní stříbrná mince vydaná na Slovensku Mincovnou Kremnice v roce 2020 v kvalitě standard o váze 18 g je věnovaná 300. výročí narození Maximiliána Hella.
Na rubu sběratelské euromince je vyobrazen portrét Maximiliána Hella. V levé horní části mincovního pole je zobrazen přechod Venuše přes sluneční disk s hvězdami na pozadí, mezi kterými jsou umístěny ve dvou řádcích letopočty narození a úmrtí Maxmiliána Hella "1720" a "1792". V levé části mincovního pole je v popisu jméno a příjmení "MAXIMILIÁN HELL".
Na líci euromince je vyobrazena postava astronoma při pozorování oblohy poseté hvězdami přes dobový dalekohled. Státní znak Slovenské republiky je vlevo od postavy astronoma a vpravo je ve dvou řádcích označení nominální hodnoty "10 EURO". V horní části mincovního pole je v popisu název státu "SLOVENSKO" a za ním letopočet "2020". V pravé spodní části mincovního pole jsou stylizované iniciály autora mince Karola Lička "KL" a značka Mincovny Kremnica, státní podnik, kterou tvoří zkratka "MK" umístěna mezi dvě razidla.
Mince je dodávaná v limitovaném nákladu pouze 2 800 kusů pro celý svět!
Maximilián Hell (1720 - 1792) - katolický kněz, člen Společnosti Ježíšovy, astronom a matematik. Svou vědeckou, pedagogickou a publikační činností se v habsburské monarchii stal průkopníkem moderní astronomické vědy. Vědeckou kariéru začal v roce 1745 - stal se asistentem J. Franze na vídeňském jezuitském observatoři a začal přednášet astronomii na univerzitě. V roce 1755 se stal ředitelem říšské (univerzitní) observatoře ve Vídni a tuto funkci zastával až do své smrti v roce 1792. Kromě práce v observatoři a na univerzitě hodně publikoval, podílel se také na založení hvězdáren v Trnavě, Kluži, Budíně a Egeru. Světové jméno si Hell získal astronomickou ročenkou Ephemerides Astronomicae, kterou redigoval od roku 1757 a vycházela nepřetržitě až do roku 1807. M. Hell byl členem několika učených společností, spolupracoval s anglickou Royal Society a v roce 1790 získal její řád.